طب سنتی|درمان "پروستات" با مصرف این میوه بهشتی!

کد مطلب 11132 1399-10-18 17:33
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
یک پزشک و متخصص طب سنتی با بیان اینکه برای درمان "پروستات" خوردن این میوه با کمی فلفل سیاه قبل از خواب توصیه می‌شود، گفت: مصرف این میوه بهشتی، مولد خلط صالح و خون پاکیزه است و مجاری بسته و عروق ریز بدن و مجاری ریز کبد را باز می‌کند!

- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ دکتر محمد عزیزخانی در برنامه "انارستان" اظهار کرد: "انار" برای تصفیه و تقویت کبد و کلیه، تقویت حنجره و صدا  و تقویت معده مؤثر است.
وی ادامه داد: برای قوای عمومی بدن, رفع خارش، التیام جراحات مزمن درونی و بیرونی به‌ویژه زخمهای دیابتی، رب انار تهیه‌شده در ظرف مسی توصیه می‌شود؛ ضماد رب انار ترش در ترکیب با عسل، می‌تواند برطرف‌کننده  گوشتهای زائد به‌جامانده از جراحی‌های سخت باشد.
مؤسس و مدیرعامل  جامعه احیاگران طب سنتی ایران با بیان اینکه قدمت انار به زمان حضرت آدم(ع) می‌رسد که به فرزندانش توصیه کرد "در هر حال انار بخورید"، گفت: به‌روایت از امام صادق( ع)، به‌هنگام گرسنگی انار بخورید که باعث قوت بدن و سیری می‌شود و بعد از غذا هم به‌ویژه غذاهای گوشتی که حاوی آهن و پروتئین هستند انار بخورید تا باعث هضم و جذب بهتر غذا در بدن شود.
این متخصص طب سنتی درباره خواص شاکله انار ابراز کرد: روغن هسته انار با خاصیت کلاژن‌سازی برای ریزش و تقویت ریشه مو و نیز جوانسازی، رفع چین و چروک و شادابی پوست صورت مؤثر است؛ در بیماریها با زمینه کبدی مثل اگزما و خارش و کهیرها، استفاده از انار و روغن هسته آن باعث التیام و درمان این بیماریهای پوستی است همچنین ماسک پودر پوست انار با مقداری عسل باعث شادابی، شفافیت، پاکسازی، لکه‌بری، رفع چین و چروک و جوش صورت خواهد شد؛ ماساژ موها با آب انار تازه که مدتی روی مو بماند موجب تقویت بافت موها می‌شود.
دکتر عزیزخانی مصرف انار را برای سالمندان مفید دانست و افزود: مزه‌مزه کردن آب پوست انار برای تقویت لثه و دندان و آب یا رب انار برای درمان آفت دهان مؤثر است همچنین برای درمان بیماریهای دستگاه مجاری ادراری و"پروستات" خوردن یک انار کامل با کمی فلفل سیاه را قبل از خواب توصیه می‌کنم؛ مصرف انار با پرده‌های داخلی موجب رفع عفونتهای بدن می‌شود و برای درمان بیماریهای زنان، دهان، دندان و لثه می‌توان از آب جوشانده گلنار یا گل انار که قابض هست استفاده کرد؛ انار باعث سرحالی فرد و درمان رفع خماری، کسلی، غلظت خون و خواب‌آلودگی می‌شود؛ آب انار در ترکیب با شکر و نشاسته و صمغ عربی، تقویت‌کننده ریه و درمان سرفه، تنگی نفس و درد سینه‌های کرونایی است.
وی در خاصیت انواع انار گفت: انار ترش، طبع سرد و خشک دارد و قابض است؛ برای گرم‌مزاجان و کسانی که حرارت کبد و صفرای زیاد دارند مفید است اما برای سردمزاجها به‌عکس عمل می‌کند و باعث تضعیف جگر و معده  فرد سردمزاج می‌شود؛ البته مصرف ناشتای آن را توصیه نمی‌کنم؛ انار مز یا میخوش، نوع دیگر انار است که طعمی ترش و شیرین و طبع سرد و ترمعتدل دارد و برای صفراوی‌مزاج‌ها که جوشش و غلظت خون بالایی دارند، مفید است؛ انار میخوش چون خواص عمومی انار را دارد تمامی افراد معتدل، گرم‌مزاج و سرد‌مزاج‌ها می‌توانند استفاده کنند؛ انار شیرین هم بهترین نوع انار است که با درجه سردی و تری کمتر، خواص بیشتر و جامع‌تری نسبت به بقیه انارها دارد؛ در طب سنتی همچنین رب انار ترش، ترش و شیرین و شیرین داریم که رب انار شیرین بیشتر از همه توصیه می‌شود.
دکتر عزیزخانی متذکر شد: کتابهای مرجع طب ایرانی زیادی داریم به‌ویژه در حوزه غذا و میوه‌جات و فرمولهای غذایی که کتاب "مخزن الادویه" مرحوم عقیلی خراسانی حکیم معروف طب ایرانی با شهرت جهانی از آن جمله است اما هدف ما این است که باید روی این کتابها کار شود یعنی با نشر این گنجینه‌ها و حفظ اصالت محتوا، متون آن را برای همه مردم آموزش دهیم و همگان را با فرهنگ و زبان طب ایرانی آشنا کنیم.
این متخصص طب سنتی با اشاره به فواید و خواص انار در کتاب مخزن الادویه یادآور شد: در این کتاب آمده است که انار طبع سرد در اعتدال دارد یعنی خیلی سرد و تر نیست که باعث اذیت شود اما مولد خلط صالح و خون پاکیزه است که خون کامل و ایده‌آلی در بدن تولید می‌کند؛ کمی نفاخ و جاری است یعنی پوست بدن و دستگاه گوارش را جلا می‌دهد؛ فتاح است که مجاری بسته و عروق ریز بدن و مجاری ریز کبد را باز می‌کند؛ ملین بطن و مدر بول است که تنها ادرارآور نیست بلکه فعال‌کننده کلیه‌ها است.
فصل چهارم "انارستان" روزهای زوج هر هفته از شبکه افق در حال پخش است؛ در این برنامه، متخصصان علم طب، در حوزه سلامت از منظر طب سنتی به بحث و گفتگو می‌نشینند.
با این راهکارهای طب سنتی از شر "سرفه‌" خلاص شوید!چند راهکار مفید طب سنتی دکتر فصیحی برای پیشگیری و درمان "کرونا"آموزش طب سنتی با محوریت در امان ماندن از کروناطب سنتی| با این توصیه‌‌های تغذیه‌‌ای از شر "جوش صورت" خلاص شوید!لزوم ورود متخصصین طب سنتی به درمان کرونا/ ضرورت تغییر اعضای "کمیته علمی" ستاد مقابله با کروناجدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :