با یک بار شستن صورت در روز چه اتفاقی برای پوستمان می افتد؟

کد مطلب 12814 1399-10-30 13:44
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
رسیدیگی به پوست خیلی مهم می باشد مثلا شما اگر فقط یکبار در روز صورتتان را بشویید خیلی به…

 رسیدیگی به پوست خیلی مهم می باشد مثلا شما اگر فقط یکبار در روز صورتتان را بشویید خیلی به سلامت و شادابی آن کمک می کنید


 اگر روزی یکبار صورت خود را بشویید چه اتفاقی برای پوست شما رخ می دهد؟
سلما هایک هنرپیشه ی مشهور هالیوود راز پوست بی نقص خود را این می داند که هرگز صبح ها صورت خود را با شوینده های مخصوص نمی شوید. این بازیگر ۵۴ ساله می گوید بعد از یک خواب خوب شبانه، pH پوست در متعادل ترین میزان خود قرار دارد و تنها شستن صورت با آب و زدن مقداری کرم کفایت می کند. در دورانی که صنعت زیبایی برای همه ی انواع پوست و مشکلات پوستی محصولات مراقبتی تولید می کند، کمی عجیب به نظر می رسد که کوتاه آمدن از آن همه مراقبت و تغییر روتین مراقبتی خود ممکن است چنین نتایج حیرت انگیزی داشته باشد.در حقیقت اینکه می گویند «هر چه بیشتر بهتر» همیشه هم درست نیست و گاهی هم هرچه کمتر بهتر است. در ادامه می خواهیم ببینیم اگر فقط یک بار در روز صورت خود را با شوینده های مخصوص بشوییم این کار چه فوایدی دارد.
1- کمتر شدن میزان چربی پوست
شستشوی بیش از اندازه ی صورت با شوینده های مخصوص باعث از بین رفتن چربی طبیعی ای می شود که رطوبت درون پوست را حفظ می کند و آن را مرطوب نگه می دارد. پوست وقتی کم آب است سبوم یا همان چربی طبیعی بیشتری تولید می کند تا مرطوب بماند. استفاده از شوینده هایی که ترکیبات قوی ای دارند باعث می شود غدد چربی پوست بیش از حد چربی تولید کنند و در نتیجه پوست تان ظاهری روغنی پیدا کند.
2- پیشگیری از پیری زودرس پوست
گرچه پوست بلافاصله بعد از شستشو یا لایه برداری ظاهر بهتری دارد، اما این اثر موقتی است. در حقیقت وقتی صورت را زیاد با شوینده می شویید، سلول های مرده ای را پاک می کنید که سد دفاعی پوست را تشکیل می دهند. پوست بدون این لایه ی محافظ آسیب پذیری بیشتری دارد و بیشتر مستعد چین و چروک های زودرس است.
3- محافظت از پوست در برابر آسیب های محیطی
بیرونی ترین لایه ی پوست تنها لایه ای از آن است که آمادگی رویارویی با تمامی صدمات بالقوه ای را دارد که از سمت محیط رخ می دهند و علتش هم آن است که بیشتر این لایه از سلول های مرده یا در حال مرگ تشکیل شده. وقتی هیچ لایه ی محافظتی ای از سلول های مرده وجود نداشته باشد، پوست «بی دفاع» می شود و در معرض آلودگی های شدید و سموم محیط بیرون قرار می گیرد.
4- حفظ رطوبت پوست
درست است که شستشوی صورت با شوینده های مخصوص باعث از بین رفتن ناپاکی ها و آلودگی ها می شود و نقشی اساسی در روتین مراقبت از پوست ما دارد، اما افراط در این کار پوست را بیش از اندازه خشک می کند. اگر پوست تان را صبح ها فقط آب بزنید، دیگر چربی طبیعی ای که برای آن لازم است و آن را سالم و مرطوب نگه می دارد را از دست نمی دهد.
5- کمتر شدن مشکلات پوستی
شستشوی بیش از اندازه ی پوست با شوینده های مخصوص تعادل اسیدی پوست را برهم می زند و می تواند منجر به تحریک و قرمز شدن پوست شود. این کار باعث صدمه دیدن لایه ی بیرونی پوست هم می شود، امری که ورود باکتری ها به پوست را امکان پذیر می کند چون پوست دیگر توانایی محافظت از خود را ندارد. این مسأله ممکن است منجر به التهاب پوست شود و درنتیجه جوش ها را بیشتر کند.


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :