علائم و درمان بیماری کولیت اولسراتیو در کودکان

کد مطلب 2219 1399-06-08 06:21
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
دل درد، اسهال خونی، خونریزی از رکتوم و . .

علائم و درمان بیماری کولیت اولسراتیو در کودکان


دسته بندی : بیماری های شایع کودکان


کولیت اولسراتیو نوعی بیماری التهابی روده است
 
کولیت اولسراتیو خفیف در کودکان را میتوان با دارو درمانی و در اغلب موارد با عوامل ضد التهابی درمان نمود. دل درد، اسهال خونی، خونریزی از رکتوم و ... از علائم بیماری کولیت اولسراتیو می باشد.
بیماری کولیت اولسراتیو چیست؟کولیت اولسراتیو یا کولیت اولسروز نوعی بیماری التهابی روده است که در آن رودهٔ بزرگ میتواند دچار التهاب و زخمشود. با آنکه بروز کولیت اولسراتیو در آغاز دورهٔ کودکی متداول نیست. است ولی یک بیماری مزمن و مادام العمر است که میتواند برای کودکانی که پیش از بلوغ به آن دچار شده اند، مشکلات رشدی و تکاملی ایجاد کند.
علائم کولیت اولسراتیو در کودکانبيش ترین علایم دیده شده در کودکان مبتلا به کولیت اولسراتیو شامل موارد زیر است:√ خستگی√ دل درد√ کاهش وزن√ اسهال خونی√ از دست دادن اشتها√ خونریزی از رکتوم√ کم خونی ناشی از خونریزی شدید√ از دست دادن مایعات بدن و مواد مغذی
برخی از کودکان نیز این علائم را داشته اند:√ زخم های پوست√ سنگ کلیه√ التهاب چشم√ مشکلات کبد√ پوکی استخوان√ درد مفاصل√ بثورات
تشخیص کولیت اولسراتیو در کودکانبرای تشخیص کولیت اولسراتیو نخست پزشک سؤالاتی از سابقه ی بیماری کودک می پرسد. آنگاه کودک را معاینه فیزیکی می کند. آزمایش خون در خواست می دهد تا با کمک آن کم خونی یا افزایش تعداد گلبول های سفید خون را بررسی کند. این بیماری میتواند علامتی از التهاب باشد. همچنين امکان دارد متخصص گوارش، یک آندوسکوپی، کولونوسکوپی یا هر دو را انجام دهد.
روشهای خانگی برای کاهش درد کولیت روده نوزادان- استفاده از چای بابونهبابونه دارای گلیسین است و تأثير آرام بخشی دارد بعلاوه کودک با هیچگونه مشکل هضمی رو به رو نمیشود این چای را داخل بطری بریزیدو کم کم به او بدهید. ( پیش ازمصرف این داروی گیاهی بهتر است با پزشکمشورت کنید.)
 

برای تقلیل درد ناشی از کولیت روده باید نوزدان در فضایی آرام قرار گیرند
 
- ایجاد فضای آرام برای درمان کولیت رودهبرای تقلیل درد ناشی از کولیت روده از چراغ های کم نور پیرامون کودک تان استفاده کنید، همچنين میتوانید صدای ضبط شده درون رحم را پخش کنید( میتوانید از صدای سشوار که صدایی مشابه داخل رحم داردنیز استفاده کنید) بنابر این کودک حس می کند در محیط امنی است.
- حمام آب گرمنوزادان هنگامی که در شکم مادر هستند اطرافشان پر از آب است بنابراین قرار دادن آن ها در آب گرم و پخش صدای رحم مادر میتواند به آرامش نوزاد کمک کند.
درمان دارویی کودکان مبتلا به کولیت اولسراتیوکولیت اولسراتیو خفیف در کودکان را میتوان با دارو درمانی و در اغلب موارد با عوامل ضد التهابی درمان نمود. بخش اصلی درمان سرپایی درمان ضد التهابی با آمینوسالسیلات ها است. سولفاسالازین نخستین دارو برای درمان کولیت اولسراتیو( UC) بوده است. جدیدا مزالازین، آساکول، پنتاسا، لیالدا هم برای درمان کولیت اولسراتیو معرفی شده است.ارائه از : بخش کودکان


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :