پشت پرده داروهای معجزه‌گر لاغری چیست؟

کد مطلب 2248 1399-06-11 22:34
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه

بهداشت نیوز/ این روزها سایت ها و شبکه های اجتماعی پر شده از تبلیغات انواع داروهای لاغری و تناسب اندام، افراد زیادی هم هستند که به دنبال برخی تبلیغات فریبنده و قیمت های نسبتا ارزان، تمایل زیادی به رسیدن به وزن ایده آل آن هم در کوتاهترین زمان ممکن دارند.

از طرفی با توجه به اینکه علاقمندان طب سنتی به عنوان طب مکمل روز به روز افزایش می یابند، برخی سودجویان از این علاقه ی مردم سوء استفاده کرده و برخی داروهای لاغری را به عنوان داروهای گیاهی تبلیغ و به فروش می رسانندبهداشت نیوز/ این روزها سایت ها و شبکه های اجتماعی پر شده از تبلیغات انواع داروهای لاغری و تناسب اندام، افراد زیادی هم هستند که به دنبال برخی تبلیغات فریبنده و قیمت های نسبتا ارزان، تمایل زیادی به رسیدن به وزن ایده آل آن هم در کوتاهترین زمان ممکن دارند.

از طرفی با توجه به اینکه علاقمندان طب سنتی به عنوان طب مکمل روز به روز افزایش می یابند، برخی سودجویان از این علاقه ی مردم سوء استفاده کرده و برخی داروهای لاغری را به عنوان داروهای گیاهی تبلیغ و به فروش می رسانند.

داروهایی که شاید به واقع لاغر کننده هم باشند اما در بلند مدت اگر تحت نظر پزشک استفاده نشود، می تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد و فرد را در پی درمان عوارض مصرف، مدت ها درگیر دارو و درمان های جدی کنند.

خبرنگار ما به دنبال گسترش تبلیغات داروهای گیاهی لاغری و تمایل زیاد مردم برای مصرف این داروها، در خصوص عوارض و شرایط مصرف آن ها با دکتر علیرضا عباسیان، متخصص طب ایرانی و معاون تعالی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت به گفتگو پرداخته است که مشروح آن را در زیر می خوانید؛

علل مختلف چاقی و درمان های متفاوت برای هر نفر
دکتر عباسیان گفت: داروهای گیاهی لاغری مانند بقیه داروها باید توسط پزشک تجویز شوند زیرا ما انواع مختلف چاقی و انواع مختلف لاغری داریم. پس چون علل چاقی و لاغری مختلف است یک داروی خاص نمی تواند درمان چند علت باشد.

وی اضافه کرد: مثلا از جمله علل مختلف چاقی می توان به اشتهای زیاد، سوخت و ساز بدن پایین، تحرک کم و یبوست و غیره اشاره کرد. بنابراین برای هر کدام از علل مذکور و بسیاری از دلایل دیگر چاقی، دستورات و داروهای متفاوتی تجویز می شود. حتی بعضی وقت ها داروهای لاغری یک فرد چاق برای انواع دیگری از چاقی مضر است و باعث بدتر شدن چاقی فرد دیگر می شود.

ما انواع مختلف چاقی و انواع مختلف لاغری داریم. پس چون علل چاقی و لاغری مختلف است یک داروی خاص نمی تواند درمان چند علت باشد.
او خاطرنشان کرد: بنابراین تبلیغاتی که در سایت ها و فضاهای مجازی وجود دارد مثل لاغری با داروهای گیاهی با صد در صد تضمین و غیره می شود، از شیوه های تقلبی استفاده کرده و کلاهبرداری هایی را انجام می دهند.

تبلیغ داروهای گیاهی ادرار آور برای لاغری!
عباسیان گفت: بعضی از افراد شیاد و کلاهبردار، داروهای ادرار آور گیاهی و شیمیایی را برای لاغری تبلیغ می کنند و چون درصد بالایی از حجم بدن انسان آب است، وقتی شما ترکیبی که مدر و ادرار آور است را استفاده می کنید، باعث می شود آب بدنتان خارج شود و پس از مدتی کاهش وزن سریع اتفاق می افتد.

این متخصص طب ایرانی در اینباره  تصریح کرد: در حالیکه وقتی از طریق این ترکیبات، آب از بدن خارج می شود، این آب با خودش مقداری مواد مورد نیاز بدن مانند یون هایی چون سدیم، پتاسیم، منیزیم و برخی ویتامین ها را از بدن خارج می کند. بنابراین فرد امکان دارد دچار سوء تغذیه شود و مثلا دفع یون پتاسیم از بدن باعث بی حالی و پایین آمدن ضربان قلب و دفع یون سدیم هم ممکن است باعث افت فشار و غیره شود.

عوارض مصرف خودسرانه داروها و رژیم های لاغری
او با بیان اینکه برخی افراد به منظور لاغر شدن، از یک داروی گیاهی و حتی رژیم غذایی خودسرانه استفاده کرده و دچار عوارض زیادی شده اند، گفت:  مثلا یک فرد غیر متخصص به یک فردی رژیم لاغری داده و گفته شما نباید اصلا گوشت بخوری و یا به فردی گفته اند فقط کاهو بخور ، فرد با این رژیم ها یک دفعه مثلا 15 کیلو کم کرده اما بعد از آن دچار درد مفاصل، لرزش دست ، مشکلات زنانگی و عوارض مختلف شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، بیان کرد: افرادی که چند بار از برخی داروهای لاغری استفاده می کنند امکان  دارد دچار افت فشار و غیره شوند اما افرادی که طولانی مدت از این داروها استفاده می کنند امکان دارد مشکلات جدی برایشان پیش بیاید که مجبور شوند مدت ها به پزشک مراجعه کنند.

 اینکه گانودرما به عنوان داروی لاغری برای طولانی مدت می تواند استفاده شود یا نه، باید پزشک تشخیص دهد زیرا ممکن است برای برخی افراد مضر و برای برخی نافع باشد.
قارچ گانودرما در چه صورت برای لاغری مفید است؟
وی در رابطه با قارچ  گانودرما که این روزها تبیلغات زیادی از آن برای لاغری می شود هم گفت: گانودرما از تیره ی قارچ های سمی است و در تنه درختان می روید و برخی انواع آن هم در کشور خود ما هست. در کل گانودرما یک دارو است  و اگر در جای خود مصرف شود مصارف دارویی خوبی دارد . افراد ممکن است گاهی اوقات برای کوتاه مدت در چای یا قهوه خود با دوز بسیار کم گانودرما استفاده کنند و مصرف محدود آن برای سلامتی مضر نیست.

عباسیان ادامه داد: اما اینکه گانودرما به عنوان داروی لاغری برای طولانی مدت می تواند استفاده شود یا نه، باید پزشک تشخیص دهد زیرا ممکن است برای برخی افراد مضر و برای برخی نافع باشد ولی به طور کلی خاصیت اصلی قارچ گانودرما لاغرکنندگی نیست و در طب سنتی ایرانی برای سم زدایی و درمان برخی بیماری ها از آن استفاده می کنیم.

آیا وزارت بهداشت بر تبلیغ غیر مجاز داروهای گیاهی نظارت می کند؟
او تأکید کرد: خیلی از تبلیغاتی که از قارچ گانودرما برای لاغری می شود به همان جریان های سودجو برمی گردد و نه تنها در کشور ما بلکه در بسیاری کشورها از این دست افراد کلاهبردار وجود دارند. در خصوص مواد دیگری هم چون چای سبز، جنسینگ و غیره هم در دوره های مختلف مانند گانودرما تبلیغات اغواگرایانه ای می بینیم.

این متخصص طب ایرانی با بیان اینکه مسیر نظارتی بر تبلیغات بدون مجوز داروهای گیاهی در وزارت بهداشت وجود دارد، گفت: : هر کس می تواند بدون صرف هزینه، صفحات مجازی در اینستاگرام و تلگرام باز کند و با ایجاد یک گروه و کانال تجارت خود را انجام دهد. بنابراین وزارت بهداشت این توانایی را ندارد که همه ی کانال های خصوصی فضای مجازی را نظارت کند و مهم ترین راهکار جلوگیری از اینگونه فعالیت ها، اطلاع رسانی و آگاهی رسانی رسانه ها به مردم است که در دام این افراد شیاد نیفتند.
 این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :