پوست و موی درخشان، تنها با نوشیدن آب!

کد مطلب 2622 1399-06-16 17:33
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه

بلاگ کرفس/حتما تا به‌حال در مورد فواید نوشیدن آب زیاد شنیده‌اید. اما این اطلاعات تا حد صحت دارد؟ فواید نوشیدن اب زیاد برای پوست چیست؟ آب چطور بر روی بدن، کبد و پوست تاثیر می‌گذارد؟ مطمئنا داشتن اطلاعاتی در مورد نحوه تاثیرگذاری آب بر روی بدن می‌تواند شما را برای نوشیدن این مایع حیاتی ترغیب کندبلاگ کرفس/حتما تا به‌حال در مورد فواید نوشیدن آب زیاد شنیده‌اید. اما این اطلاعات تا حد صحت دارد؟ فواید نوشیدن اب زیاد برای پوست چیست؟ آب چطور بر روی بدن، کبد و پوست تاثیر می‌گذارد؟ مطمئنا داشتن اطلاعاتی در مورد نحوه تاثیرگذاری آب بر روی بدن می‌تواند شما را برای نوشیدن این مایع حیاتی ترغیب کند. در عین حال باید از مضرات نوشیدن آب زیاد هم اطلاعات کافی داشته باشید. با ما باشید تا در مورد مضرات و فواید نوشیدن آب قبل از خواب و در طی روز صحبت کنیم.

فواید نوشیدن آب قبل از خواب
نوشیدن آب در طی روز و قبل از خواب می‌تواند مزیت‌های زیادی را برای سلامت بدن به همراه داشته باشد. یک لیوان آب ولرم و یا حتی آب خنک می‌تواند شرایط جسمی را برطرف کند. گاهی سردردهای ما دلیلی جز کم آبی بدن ندارد. در حالی که برخی به اشتباه به سراغ داروهای مسکن می‌روند.

دو سوم از وزن بدن از آب تشکیل شده است. عدم نوشیدن آب کافی می‌تواند برای هضم، جذب و دفع مواد غذایی و همچنین گردش خون مشکل ایجاد کند. وقتی قبل از خواب آب می‌نوشیدن، میزان استرس بدن کم می‌شود. زیرا خونرسانی به مغز بهتر انجام می‌شود و در نتیجه هورمون کورتیزول (استرس) در بدن کاهش می‌یابد.

فواید نوشیدن آب قبل از خواب به این موارد محدود نمی‌شود. بلکه سلامت اندام‌های تحتانی، جلوگیری از عفونت مثانه، بهبود عملکرد مغز، افزایش سوخت و ساز بدن را هم در پی دارد.
 
فواید نوشیدن اب زیاد برای پوست
حتماً شنیده‌اید که می‌گویند نوشیدن آب یخ دلیل اصلی ابتلا به کبد چرب است. به خصوص اگر آب یخ را بعد از غذاهای چرب بنوشید، احتمال ابتلا به کبد چرب را افزایش می‌دهد. اما تا به حال شنیده‌اید که بگویند یکی از فواید نوشیدن اب برای کبد است؟

زیرا آب با افزایش جریان خون و بیشتر شدن تعداد دفعات ادرار، باعث دفع مواد زائد از بدن می‌شود. البته به شرط اینکه آب یخ بعد از غذا یا در بین غذاخوردن میل نکنید. اگر در طی روز با فواصل زمانی آب (نه چندان سرد) بنوشید، می‌تواند به پاکسازی کبد کمک زیادی کند.

در واقع تاثیر خوردن اب بر پوست صورت زمانی خود را نشان می‌دهد که کبد پاکسازی شده باشد. همانطور که می‌دانید این عضو وظیفه جذب ویتامین‌های مورد نیاز بدن از موادغذایی را بر عهده دارد. از سوی دیگر به دفع مواد زائد از بدن کمک می‌کند. پس طبیعی است که وقتی کبد پاکسازی شود، به زیبایی و لطافت پوست کمک زیادی می‌کند.

فواید نوشیدن آب ناشتا بر روی پوست و مو
متخصصان بر روی تاثیر نوشیدن آب بر روی پوست و مو اتفاق نظر دارند. مطالعات زیادی نشان می‌دهد نوشیدن آب کافی در طی روز می‌تواند به درخشان شدن، جوانی و زیبایی پوست کمک زیادی کند. پوست ظاهر شما را نشان می‌دهد. سلول‌های پوستی بیشتر از هر ماده دیگری، از آب تشکیل شده‌اند. عدم نوشیدن آب کافی مانع سلول‌ها را پیر و فرتوت می‌کند.

وقتی بدن به اندازه کافی آب دریافت نمی‌کند سلول‌های پوست خشک و پوسته پوسته می‌شوند. در چنین شرایطی پوست مستعد چروک شدن است و مقاومت آن کمتر می‌شود. حتی نوشیدن آب به درخشان شدن موها نیز کمک زیادی می‌کند. موها در صورت نبود آب و رطوبت، خشک شکننده می‌شوند. شوره سر و موخوره از دلایل خشکی مو و پوست سر است.

تأمین سلامت بدن با نوشیدن اب کافی
یکی از فواید نوشیدن آب قبل از خواب سلامت اندام و اعضا بدن است. وقتی از آناتومی بدن صحبت می‌کنیم منظور خون، اندام‌ها و استخوان‌هاست. خون حدود ۸% از وزن بدن را تشکیل می‌دهد. خون از دو جز گلبول های قرمز (۴۵٪) و پلاسمای رنگی (۵۵٪) تشکیل شده است. حال آنکه ۹۰% از پلاسمای خون هم از آب است.

وقتی به اندازه کافی می‌نوشید باعث بهبود جریان خون می‌شود. بنابراین خون به همراه اکسیژن و مواد مغذی به تمامی قسمت‌های بدن می‌رسد. یکی از فواید نوشیدن اب زیاد برای پوست تأمین اکسیژن و ویتامین‌های مورد نیاز این قسمت است.

داشتن پوست صاف و درخشان با نوشیدن آب کافی در طی روز تأمین می‌شود. البته فواید نوشیدن آب زیاد فقط به همین موارد محدود نمی‌شود. بلکه حتی آب از گرفتگی عضلات هم پیشگیری می‌کند. بهبود عملکرد کلیه‌ها و دستگاه گوارش هم از دیگر فواید نوشیدن آب قبل از خواب است.

مضرات نوشیدن آب زیاد
با وجود آنکه فواید نوشیدن آب ناشتا بی‌شمار است و باعث سم‌زدایی از بدن می‌شود، اما نباید در این کار زیاده‌روی کنید. هر فرد بالغ باید روزانه بین ۷ – ۸ لیوان آب بنوشد. این میزان اب باید با فاصله باشد. اگر بخوانید در یک ساعت هر ۸ لیوان آب را بنوشید و باقی‌مانده روز آب نخورید، جز ضرر هیچ فایده‌ای به حالتان ندارد.

آب باید خنک (یخ نباشد) باشد و بلافاصله بعد از غذا میل نکنید. در این صورت باعث کبد چرب می‌شود. یکی از مضرات نوشیدن آب زیاد (بیشتر از ۸ لیوان در روز) از بین رفتن مواد مغذی از راه ادرار است. زیرا با خوردن آب بیش از حد مواد مغذی بدن همراه با ادرار از بدن دفع می‌شود. ریزش مو و مشکلات گوارشی از مشکلات ناشی از خوردن آب زیاد است.
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :