چگونه ماسک‌ها را ضدعفونی کنیم؟

کد مطلب 2761 1399-06-18 20:37
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه

بهداشت نیوز/ به گفته کارشناسان ماسک ها نقش مهمی در جلوگیری از ابتلا به بیماری ایفا می کنند، زیرا مانند سپری از پخش شدن قطرات بزاق حاصل از عطسه یا سرفه جلوگیری می کنند.

ماسک های آلوده خطر شیوع بیماری را شدت می بخشند، پس بهتر است پس از هربار استفاده از ماسک، آنها را ضدعفونی کنید، ماسک هایی که قابلیت استفاده مجدد ندارند را دور بیاندازیدبهداشت نیوز/ به گفته کارشناسان ماسک ها نقش مهمی در جلوگیری از ابتلا به بیماری ایفا می کنند، زیرا مانند سپری از پخش شدن قطرات بزاق حاصل از عطسه یا سرفه جلوگیری می کنند.

ماسک های آلوده خطر شیوع بیماری را شدت می بخشند، پس بهتر است پس از هربار استفاده از ماسک، آنها را ضدعفونی کنید، ماسک هایی که قابلیت استفاده مجدد ندارند را دور بیاندازید.

ماسک های صورت با ایجاد مانعی در برابر صورت، از منتشر شدن قطرات آب دهان به فضای بیروی جلوگیری کرده و مانع از شیوع بیماری می شوند. این قطرات ویروس بیماری را بین افراد منتقل می کنند. اگر کسی ماسک آلوده را لمس کند، بنابراین به نوعی با بیماری در تماس خواهد بود.

به همین دلیل باید ماسک ها را بصورت منظم ضدعفونی کرد. در اینجا نحوه ضدعفونی کردن انواع ماسک ها در شرایط عادی و بیمارستانی را بیان کرده ایم.

نگهداری صحیح از ماسک های پارچه ای
دکتر دبرا گوف، متخصص بیماری های عفونی و استاد داروشناسی از دانشگاه اوهایو می گوید که ماسک های پارچه ای و ماسک هایی از این قبیل را می توان مرتبا تمیز کرده و مجددا استفاده کرد.

برای شستن ماسک ها، ابتدا دستانتان را بشویید، سپس ماسک را بردارید، حواستان باشد که چشم، بینی و دهانتان را لمس نکنید.

می توانید برای شستن ماسک از مواد شوینده روزانه و آب گرم استفاده کنید، یا ماسک را داخل 4قاشق چایخوری مایع سفید کننده  و آب فرو ببرید وسپس مقابل نور آفتاب قرار دهید تا کاملا خشک شود. 

نحوه تمیز کردن ماسک های پزشکی
دکتر کایمینگ یه، رئیس دپارتمان پزشکی دانشگاه بینگامتون در نیویورک می گوید که از ماسک هایی مانند ماسک N95 و ماسک های جراحی فقط یکبار می توان استفاده کرد.

یک فرد عادی باید بعد از استفاده ماسک را دور بیاندازد اما در فضاهای بیمارستانی می توان با رعایت چند نکته، دوباره از آن استفاده کرد.

مثلا می توان ماسک را توسط دستگاه میکروب کش یا بخار دادن با هیدروژن پرواکسید ضدعفونی کرد. هرچند مطالعات چندانی در این زمینه انجام نشده و تقاضای زیادی برای استفاده مجدد از ماسک های جراحی دیده نشده است.

اگر ماسک پاره، کثیف یا مرطوب شود، باید حتما ماسک را عوض کنید.

 درصورتی که ماسک تمیز مانده، آن را داخل یک مشمع تمیز قرار دهید و مجددا از آن استفاده کنید.

شیلدهای صورت
شیلدها نیز در دسته بندی خاص خود قرار دارند. از آنجایی که دو طرف این شیلدها باز است، لذا جلوی عطسه یا سرفه را نمی گیرد، فقط از چشمانتان مراقبت می کند. از شیلدها باید همراه با ماسک استفاده کرد. برای تمیز کردن آن نیز قسمت طلقی آن را با یک محلول مناسب تمیز کرده و سپس با دستمال کاغذی خشک کنید.

قسمت بیرونی آن را نیز می توانید با الکل تمیز کرده و هرنوع آلودگی را از آن بزدایید. سپس بگذارید در آفتاب خشک شود. وقتی کارتان تمام شد دستانتان را بشویید.

حرف آخر
ماسک ها راهکاری بسیار مناسب برای جلوگیری از بیماری کرونا هستند.

 بنابراین پس از استفاده باید حتما یا آنها را دور بیاندازید و یا با استفاده از روش های مناسب آنها را ضدعفونی کنید.

 ماسک های پارچه ای را می توان پس از شستشو دوباره استفاده کرد، اما ماسک های پزشکی قابل استفاده مجدد نیستند، باید پس از استفاده آنها را دور انداخت، مگر آنکه در محیط های پزشکی به دستگاه های ضدعفونی کننده دسترسی داشته باشید. 

از شیلدها نیز می توانید درکنارماسک برای حفاظت بیشتر استفاده کنید. پس از هربار استفاده بهتر است این شیلدها را نیز تمیز کنید.این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :