شگفتانه بسکتبالیست‌های خارجی برای والیبالیست‌ها/ مسابقات لیگ برتر با رنگ و لعاب خارجی!

کد مطلب 19787 1400-01-02 10:51
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
حضور بازیکنان خارجی در لیگ برتر بسکتبال بانوان باعث شگفتی والیبالی‌ها شد به طوریکه اعتراف کردند که حضور بازیکنان خارجی می‌تواند در پیشرفت والیبال ایران تاثیرگذار باشد.

- اخبار ورزشی - به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، ویروس کرونا اگرچه شکل و نحوه برگزاری مسابقات لیگ برتر بسیاری از رشته‌ها از جمله والیبال و بسکتبال را تحت تاثیر قرار داد، اما حضور 21 بازیکن خارجی در لیگ بسکتبال بانوان بسیاری از جمله والیبالی‌ها را شگفت زده کرد.
لیگ برتر والیبال و بسکتبال بانوان با دستورالعمل‌های بهداشتی و با شیوه جدیدی برگزار شد. مسابقات والیبال در دو گروه مقدماتی و به صورت متمرکز در سه هفته برگزار شد و تیم‌های سایپا، شهرداری قزوین، اکسون و سرو قامتان بابل در گروه الف و تیم‌های ذوب‌آهن اصفهان، پیکان تهران، ستارگان فارس و خجسته تهران نیز در گروه ب در چهار هفته دور مقدماتی با هم رقابت کردند که در پایان تیم‌های سایپا و شهرداری قزوین از گروه اول و ذوب آهن اصفهان و پیکان از گروه دوم به مرحله نهایی راه یافتند. مسابقات این مرحله نیز به صورت دوره‌ای برگزار شد که سایپا، ذوب آهن اصفهان و پیکان در رده‌های اول تا سوم قرار گرفتند.
 همچنین معرفی نایب رئیس بانوان فدراسیون والیبال بعد از حدود یک سال اتفاق دیگر سال 99 بود که فریبا محمدیان، معاون سابق توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان امور بانوان فدراسیون را در دست گرفت. محمدیان هم که سابقه مدیریتی زیادی در ورزش کشور دارد این پست را پذیرفت تا توجه به ارتقاء لیگ برتر و تیم‌های ملی والیبال بانوان را در دستور کار خود قرار داد. از طرفی به بهره گیری از نیروها و مربیان باتجربه و استخدام مربی خارجی اشاره کرد تا از استعدادهای والیبال بانوان استفاده شده و در مسابقات آسیایی نیز پیشرفت کنند.
به هر روی در شرایطی که مسابقات خارجی یا به تعویق افتاد یا برگزار نشد برگزاری لیگ باشگاهی باکیفیت مهمترین اتفاق کشور در سال 99 بود که والیبالی‌ها امیدوارند به جز پیکان، سایپا و ذوب آهن اصفهان که چند سالی است در این رشته سرمایه گذاری می‌کنند، اسپانسرهای قدرتمند و مطرح بیشتری را جذب کنند تا شاهد پیروزی‌های یکطرفه نباشیم.
درعین حال در بسکتبال شرایط خاصی بوجود آمد، تیم‌های گروه بهمن تهران، نامی نو اصفهان، ستاد گاز تهران، مهرام تهران، پاز تهران، سینام مشهد و نارسینا تهران در گروه اول و بانوان شهر گرگان، پالایش نفت آبادان، مولتی کافه مشهد، شورای شهر و شهرداری قزوین، سپهرداد تهران و نوشت افزار کنکو در گروه دوم مرحله مقدماتی لیگ برتر بسکتبال شرکت کردند و در دو گروه به صورت متمرکز به صورت رفت و برگشت مسابقه دادند.
لیگ برتر بسکتبال بانوان هم به دلیل تغییراتی که در تیم‌های شرکت کننده رخ داد نزدیک‌تر و سخت‌تر شد، چون براساس جدول مسابقات سال گذشته تیم‌های برتر در دو گروه تقسیم شده بودند که نیکا بیک لیک لی، سرمربی تیم بانوان شهرگرگان، نایب قهرمان سال گذشته و تینا عیسائیان و شادی عبدالوند، بازیکنان موثرش با تیم مهرام قرارداد بستند.
نارسینا تهران نیز پس از سال‌ها توانست با اسپانسر خوبی قرارداد ببندد و از بازیکنان خارجی بهره بگیرد که همین امر منجر به بالا رفتن سطح رقابت‌ها و سخت شدن شرایط برای تیم‌های مدعی گروه بهمن، قهرمان سال گذشته، مهرام و نامی نو اصفهان شد. درعین حال در گروه دوم تیم مدعی شورای شهر و شهرداری قزوین با فاطمه آقازادگان قزوینی، ستاره تیمش برای تکرار قهرمانی‌های سال‌های گذشته به لیگ بازگشت و حریف جدی پالایش نفت آبادان و شایسته متشرعی سرمربی این تیم شد.
حضور 21 بازیکن خارجی نیز رنگ و لعاب بیشتری به لیگ داد به طوریکه تیم‌های مدعی گروه بهمن، مهرام، نارسینا، شورای شهر و شهرداری قزوین، نامی نو اصفهان و پالایش نفت آبادان برای عقب نماندن از رقیب با بازیکنان خارجی از یونان، آمریکا، صربستان و اوکراین قرارداد بستند. مهرامی‌ها که با نارسینا رقابت تنگاتنگی در مرحله مقدماتی داشتند علاوه بر بازیکن خارجی با کاترینا، مربی یونانی نیز قرارداد بستند تا تنور لیگ را داغ تر کنند. در پایان لیگ برتر هم تیم‌های نارسینا، مهرام، گروه بهمن و پالایش نفت آبادان تمام توان خود را برای قهرمانی گذاشتند که گروه بهمن با سرمربیگری فریناز طائرپور در مسابقه فینال سوم مقابل مهرام به برتری رسید و عنوان قهرمانی سال قبل را مقابل بیک لیک لی تکرار کرد.
آوازه حضور بازیکنان خارجی در لیگ برتر بسکتبال بانوان رشته‌های دیگر از جمله والیبال را بر سر شوق آورد و در صحبت‌های متعدد از حضور بازیکنان خارجی در پیشرفت و انگیزه دادن به باشگاه‌ها برای تیمداری سخن گفتند و یکی از راه های پیشرفت والیبال و بالا رفتن سطح مسابقات لیگ را حضور بازیکنان خارجی عنوان کردند.
به هر روی تیم والیبال سایپا که به عنوان تیم قهرمان مجوز حضور در مسابقات جام باشگاه‌های غرب آسیا را گرفته است درصدد برطرف شدن مشکلات مالی و شرکت در این رقابت‌هاست و گروه بهمن نیز برای شرکت در مسابقات بسکتبال باشگاه‌های غرب آسیا آماده می شود تا نایب قهرمانی دوره قبل را با قهرمانی عوض کند.
برگزاری اختتامیه لیگ برتر بسکتبال بانوان با حضور معاون وزیر ورزشگروه بهمن قهرمان لیگ‌ برتر بسکتبال بانوان شد 


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :