تغییر ساعت رسمی در بهار "میزان حملات قلبی" را افزایش می‌دهد!

کد مطلب 19794 1400-01-02 12:24
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
تغییر ساعت رسمی در بهار "میزان حملات قلبی" را افزایش می‌دهد!

- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ طبق مصوبه هیئت دولت در سال 1370،  ساعت رسمی کشور به دو بخش زمستانی و تابستانی تقسیم شد، به طوری که طبق این مصوبه مقرر شد که هر ساله در روز یکم فروردین، ساعت رسمی کشور یک ساعت به جلو کشیده شود و از ابتدای مهر ماه نیز با عقب کشیدن ساعت رسمی کشور، وضعیت به روال عادی برگردد.
بر همین اساس، این مصوبه دولت طی سال‌های اجرای آن مخالفانی داشته است، به طوری که برخی معتقدند این مصوبه در کاهش مصرف برق مؤثر بوده و برخی دیگر نیز بر این عقیده‌اند که تغییر ساعت رسمی کشور تأثیری در کاهش مصرف برق نداشته و فقط اثرات سوئی بر وضعیت جسمی و سلامتِ روان مردم کشورمان داشته است.
طرح مجلس برای منسوخ شدن تغییر ساعت رسمی کشور +متن طرحساعت رسمی کشور امشب یک ساعت به جلو کشیده می‌شودطرح مجلس برای تثبیت ساعت رسمی کشور / احتمال تصویب تا یک ماه آیندههمزمان با اعلام مخالفت‌ها با تغییر ساعت رسمی کشور، به تازگی طرحی در مجلس شورای اسلامی از سوی تعدادی از نمایندگان دوره یازدهم پارلمان طراحی و تدوین شده که براساس آن خواستار لغو مصوبه هیئت دولت برای تغییر در ساعت رسمی کشور و تقسیم‌بندی آن به دو بخش زمستانی و تابستانی هستند.
متن کامل طرح نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای لغو تغییر در ساعت رسمی کشور را در اینجا بخوانید.
بر همین اساس نیز سمیه رفیعی؛ رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه محیط زیست خبرگزاری تسنیم ضمن انتقاد از تغییر در ساعت رسمی کشور، به آثار زیان‌باراین امر بر جسم و روح افراد اشاره و اظهار کرد: تغییر در ساعت رسمی کشور موجب ایجاد افسردگی‌های فصلی در افراد می‌شود که باید روند تغییر ساعت رسمی کشور به روال عادی برگردد.
وی تصریح کرد: توده مردم نیز نسبت به تغییر در ساعت رسمی کشور که هر ساله در اول فروردین و ابتدای مهر ماه صورت می‌گیرد، احساس خوشایندی ندارند و از طرف دیگر موجب سردرگمی آنها می‌شود.
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به مفاد طرح جلوگیری از تغییر در ساعت رسمی کشور خاطرنشان کرد: امضاکنندگان این طرح خواستار این هستند که  قانون تغییر ساعت رسمی کشور منسوخ شود و ساعت رسمی کشور به روال عادی قبلی برگردد.
حالا، با همه این توصیفات از وضعیت زیان‌بار تغییر در ساعت رسمی کشور، تغییر در ساعت رسمی در کشورهای اروپایی نیز منتقدانی دارد به طوری که نتایج یک تحقیق که به تازگی در نشریه پزشکی "اوپن هرت" منتشر شده، نشان می‌دهد که میزان حمله قلبی در نخستین دوشنبه پس از جلو کشیدن ساعت در ابتدای فصل بهار، به میزان 24 درصد افزایش یافته است!
همچنین نتایج مطالعات دانشمندان دانمارکی نیز بر روی 185 هزار بیمار روانپریش نشان داد که میزان افسردگی حاصل از تغییر ساعت در بین افراد در طول مدت 10 دقیقه پس از تغییر ساعت تابستانه 11 درصد افزایش یافته است.
از طرفی دیگر اگر چه برخی مراکز تحقیقاتی معتقدند که تغییر ساعت رسمی کشورها موجب کاهش مصرف انرژی می‌شود اما در گزارش پارلمان اروپا آمده است که این مسئله حتی باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی هم نمی‌شود؛ این تحقیقات نیز در نهایت موجب شد تا اتحادیه اروپا در سال 2019 میلادی رأی به لغو تغییر ساعت رسمی دهد که این مصوبه از سال جاری میلادی اجرایی می‌شود.


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :