فوتبال و فوتسال بانوان در سال ۹۹| خارج شدن از رده‌بندی فیفا و وعده‌ای که عملی نشد

کد مطلب 20100 1400-01-06 15:17
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
فوتبال و فوتسال بانوان در سال ۹۹| خارج شدن از رده‌بندی فیفا و وعده‌ای که عملی نشد

- اخبار ورزشی - به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، بعد از بازگشایی باشگاه‌ها و اماکن ورزشی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در شرایط شیوع ویروس کرونا، مسابقات نیمه تمام لیگ فوتسال بانوان برگزار شد و با قهرمانی مس رفسنجان به پایان رسید، اما لیگ برتر بانوان ادامه پیدا نکرد و شهرداری بم با توجه به فاصله امتیازی با تیم‌های دوم و سوم به عنوان قهرمان معرفی شد.
ادامه انصراف‌ها در لیگ حرفه‌ای!
مسابقات لیگ سال 99 در دو گروه به صورت رفت و برگشت برگزار شد. براساس قرعه‌کشی تیم‌های فوتبال شهرداری بم، سپاهان اصفهان، نماینده البرز، ذوب‌آهن اصفهان، همیاری آذربایجان غربی و نماینده خوزستان در گروه یک و تیم‌های وچان کردستان، شهرداری سیرجان، پالایش گاز ایلام، ملوان بندرانزلی، زاگرس شیراز و نماینده بوشهر در گروه دو قرار گرفتند. پس از مسابقات رفت و برگشت مرحله مقدماتی تیم‌های شهرداری بم، شهرداری سیرجان، سپاهان اصفهان و وچان کردستان به مرحله نهایی راه یافتند.
در این مرحله شهرداری سیرجان با کسب امتیازات بیشتر قهرمان شد و نوار قهرمانی‌های متوالی بم را پاره کرد. از نکات قابل توجه لیگ برتر فوتبال بانوان در سال 99 تغییر ساعت برگزاری مسابقات و برداشتن گام‌هایی برای حرفه‌ای شدن و حضور در جام باشگاه‌های آسیا بود در حالی که در ادامه لیگ برتر تیم‌های زاگرس شیراز و هیئت البرز انصراف دادند و دلیل انصراف خود را شرایط بد مالی عنوان کردند. با این شرایط به نظر می‌رسد لیگ فوتبال بانوان هنوز نتوانسته حامیان مالی خوب و حرفه‌ای را جذب کرده و با قدرت و نگاه حرفه‌ای در لیگ حضور یابد.
غیبت تیم‌های پایتخت‌نشین
عدم حضور یک تیم تهرانی در لیگ برتر فوتبال بانوان حاشیه‌ساز شد و در جلسه قرعه کشی لیگ برتر فوتبال این پرسش را به وجود آورد که چرا هیئت فوتبال استان تهران در جذب اسپانسرهای حرفه‌ای موفق نبوده است؟ چه عاملی مانع حضور و جذب اسپانسرهای قدرتمند فوتبالی در لیگ بانوان می‌شود؟ منصورالسادات هاشمی، نایب رئیس بانوان هیئت فوتبال استان تهران نیز برای رهایی از انتقادها به تلاش‌هایی که برای جذب اسپانسر انجام داده اشاره کرد اما اگر تلاشی هم انجام گرفته حاصلی نداشته است.
خارج شدن از رده بندی فیفا
تیم ملی فوتبال بانوان به دلیل عدم شرکت در مسابقات برون مرزی از رده بندی جهانی خارج شد. تیم بانوان پیش از این در رده هفتادم جهان قرار داشت و بر اساس قوانین فدراسیون جهانی فوتبال تیم‌هایی که بیش از پنج بازی و بیشتر از 18 ماه با تیم‌های رسمی بازی نکرده باشند در رده بندی فیفا حضور ندارند که این امر خود گواه نداشتن برنامه برای تیم ملی فوتبال بانوان بود. این تیم به دلیل شرکت نکردن در رویداد بین المللی جایگاه جهانی خود را از دست داد تا ملی پوشان و مربیان و کارشناسان فوتبال افسوس بخورند.
عملی نشدن وعده‌ها
یکی از اتفاقات مهم فوتبال و فوتسال، انتخابات فدراسیون فوتبال و رهایی از بلاتکلیفی بود و بعد از مشخص شدن رئیس جدید، شهره موسوی به عنوان نایب رئیس بانوان برگزیده شد. وی در مصاحبه با تسنیم اعلام کرد، تیم‌های ملی فوتبال و فوتسال اهمیت زیادی دارند و برنامه‌اش انتخاب سرمربیان تیم های ملی و برگرداندن فوتبال بانوان به رده بندی جهانی است. موسوی همچنین از پرداخت پاداش عقب مانده تیم ملی فوتسال تا پایان سال 99 خبر داد اما این وعده طبق گفته موسوی به دلیل محدودیت زمانی عملی نشد و قرار است امسال پرداخت شود. از طرفی در حالی که لیلا صوفی‌زاده، نایب رئیس سابق بانوان فدراسیون فوتبال اعلام کرده بود مسابقات جام باشگاه‌های آسیا بعد از طی مراحلی در سال 2023 با حضور نمایندگان آسیایی برگزار می‌شود، شهره موسوی، نایب رئیس جدید بانوان فدراسیون از نخستین دوره این مسابقات در آبان ماه امسال خبر داد و شهرداری سیرجان را به عنوان نماینده کشورمان در این رقابت‌ها معرفی کرد.
بعد از عملی نشدن وعده پرداخت پاداش ملی‌پوشان فوتسال بانوان؛ موسوی: محدودیت زمانی مانع شدتداوم انصرافی‌های لیگ فوتسال و گلایه مدعیان قهرمانی
از طرف دیگر مسابقات لیگ برتر فوتسال بانوان در دو گروه انجام شد که سایپا تهران، ملی حفاری ایران، نامی نو اصفهان، دختران کویر کرمان، پویندگان فجر شیراز، شهروند ساری و هیئت فوتبال رودان در گروه نخست و مس رفسنجان، هیئت فوتبال خراسان رضوی، پالایش نفت آبادان، رهیاب تهران، پارس آرا شیراز، هیئت فوتبال اصفهان و کیمیای اسفراین در گروه دوم قرار گرفتند.
تعداد تیم‌های شرکت کننده نشان دهنده وضعیت بهتر لیگ فوتسال بانوان بود در حالی که گلایه تیم‌های مدعی رده بالای جدول از انصراف تیم‌های شهروند ساری، هیئت فوتبال رودان، پویندگان فجر شیراز، هیئت فوتبال اصفهان و دختران کویر کرمان سطح کیفی لیگ را به چالش کشید. شهرزاد نصیری، مسئول کمیته مسابقات بانوان سازمان لیگ فوتسال از یک سو از تیم‌های پایین جدولی دفاع و از سوی دیگر دلیل این اتفاقات را شرایط نامناسب برخی تیم‌ها و آئین نامه لیگ عنوان کرد که هر تیمی می‌تواند یک بار از مسابقه برابر تیم دیگری انصراف دهد. به هر روی این مسابقات در سال 99 تمام نشد و قرار است از هفتم فروردین ماه ادامه پیدا کند.
تیم ملی فوتسال نیز مسابقات قهرمانی آسیا را در پیش دارد در شرایطی که اردوهای کافی نداشته و مشخص نیست با شرایط موجود و حواشی که حول این تیم وجود دارد بتواند جام را به ایران بیاورد یا خیر.
فوتسال در سال 99؛ سرشار از حاشیه و «لغو»فدراسیون فوتبال در تولد 100 سالگی؛ بلاتکلیف و آشفته


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :