انواع تمرینات ورزشی‌ برای درمان آرتروز دست

کد مطلب 47358 1400-09-14 11:02
زمان تقریبی مطالعه 8دقیقه
تمرین های ورزشی متداولی اعم از مشت کردن دست و بالا بردن انگشت های دست در خصوص درمان آرتروز دست تعبیه شده است که با تقویت عضلات دست سبب کاهش فشار به مفصل معیوب می شود. عارضه ی آرتروز دست چیست؟ به طور کلی سه نوع آرتروز دست اعم از آرتریت روماتوئید، نقرس و استئو آرتریت وجود دارد.

انواع تمرینات ورزشی‌ برای درمان آرتروز دست 

دسته بندی : درمان با ورزش

آرتروز دست یکی از عارضه هایی است که باعث تحلیل غضروف مفصلی می شود
 
ورزش‌های مناسب برای درمان آرتروز دست 
آرتروز دست یکی از عارضه های تحلیل کننده ی غضروف مفصلی به شمار می رود که سبب کاهش دامنه ی حرکتی و احساس درد می گردد. تمرین های ورزشی متداولی اعم از مشت کردن دست و بالا بردن انگشت های دست در خصوص درمان آرتروز دست تعبیه شده است که با تقویت عضلات دست سبب کاهش فشار به مفصل معیوب می شود.
عارضه ی آرتروز دست چیست؟
به طور کلی سه نوع آرتروز دست اعم از آرتریت روماتوئید، نقرس و استئو آرتریت وجود دارد. آرتروز سبب تحلیل غضروف مفصلی می شود. در طی این روند استخوان های بدنی فرد با به صورت مستقیم با یکدیگر برخورد می کنند و با بروز احساس درد، دامنه ی حرکتی فرد را محدود می سازند. 
 
متداول ترین نشانه ی آرتروز دست به سفتی و احساس درد اختصاص دارد. شدت درد در آرتروز دست به گونه ای است که فرد را از انجام ساده ترین فعالیت های روزانه اعم از تایپ کردن، نوشتن، بلند کردن اجسام و... باز می دارد. 
 
همان گونه که افزایش تحرک سبب وخیم شدن اوضاع آرتروز می گردد. عدم تحرک نیز زمینه ی وخیم تر شدن عارضه را افزایش می دهد. بدین جهت برخی فعالیت هایی ورزشی استاندارد در خصوص کاهش سفتی و درد آرتروز پیشنهاد می شود. 
تاکنون درمان قطعی برای درمان آرتروز دست پیدا نشده است اما با این وجود می توان با انجام تمرینات ورزشی، از حجم درد ناشی از آرتروز دست را کاهش داد.
 
انجام تمرین های ورزشی برای درمان آرتروز دست، به صورت غیر مستقیم سبب تقویت عضله های موجود در اطراف مفاصل آرتروزی می گردد که با کاهش میزان فشار وارده بر مفاصل دست از حجم درد ناشی از انجام فعالیت های روزانه می کاهد. 
 
انعطاف پذیری مفاصل، ممانعت از خشک شدن مفاصل و منع خشک شدن غضروف زجاجی موجود در میان مفاصل از سری مزیت های ورزش برای درمان آرتروز دست به شمار می روند. 
 

ورزش هایی برای تسکین درد آرتروز دست طراحی شده است
 
تمرینات ورزشی‌ برای درمان آرتروز دست
التهاب در مفاصل انگشت و آرتروز در انگشت های دست عارضه ای دردناک است که سبب کاهش دامنه ی حرکتی فرد می گردد. 
تمرین های ورزشی مخصوصی در راستای تقویت انگشت، تسکین درد و افزایش دامنه ی حرکتی طراحی شده است. 
 
بهترین تمرین ورزشی باز کردن انگشت های دست و ایجاد کشش در میان مفاصل است. در تمرین های ورزشی در خصوص درمان آرتروز دست قانونی وجود دارد که حاکی از عدم احساس درد در طول انجام حرکت دارد. به عبارتی دیگر بیماران موظف هستند انجام حرکت ورزشی را تا جایی ادامه دهند که احساس درد بروز پیدا نکند. 
 
تمرین مشت کردن دست
بهترین گزینه برای آغاز تمرین های ورزشی آرتروز دست، تمرین مشت کردن است. برای این منظور به آرامی دست را مشت نمایید به گونه ای که انگشت شست بر روی چهار انگشت دیگر قرار بگیرد. 
چند ثانیه مکث کنید (30 الی 60 ثانیه) و با کشش انگشت های دست در راستای باز نمودن مشت اقدام نمایید. 
در اکثر موارد توصیه می شود تمرین مشت کردن دست را با هر دست به تعداد دفعات 4 مرتبه تکرار کنید. 
 

یکی از ورزش ها برای درمان آرتروز دست مشت کردن دست است
 
حرکت کشش انگشت های دست
تمرین کشش انگشت های دست با کاهش احساس درد، سبب بهبود دامنه ی حرکت می شود. برای انجام این حرکت ابتدا کف دست را به صورت منحنی بر روی یک سطح صاف قرار دهید. در طول این حرکت می بایست نوک انگشت های دست و ساعد بر روی میز قرار بگیرند و کف دست از سطح فاصله داشته باشد. 
 
پس از قرار گیری دست به نحو احسن، به آرامی انگشت های دست را صاف کنید و بر روی سطح میز قرار دهید. توجه داشته باشید که در طول چسباندن دست بر روی میز نباید فشار زیادی به مفاصل دست وارد شود. 
حدود 30 الی 60 ثانیه مکث کنید و به آرامی دست را در موقعیت اولیه باز گردانید. توصیه می شود این تمرین را با هر دست به تعداد دفعات 4 مرتبه تکرار کنید. 
 

برای کاهش درد ، از حرکات کششی استفاده کنید
 
تمرین بالا بردن انگشت دست
تکنیک بالا بردن و بلند کردن انگشت های دست با افزایش انعطاف پذیری انگشت ها باعث افزایش بازه ی حرکتی می گردد. برای انجام این حرکت می بایست کف دست را بر روی میز قرار دهید. سپس به ترتیب انگشت های دست را از روی میز بلند کنید. 
بهتر است برای بالا بردن انگشت های دست از انگشت شست آغاز کنید و به انگشت کوچک برسید. 
 
در صورتی که در طول بلند کردن تک تک انگشت های دست احساس درد طاقت فرسا کردید، می توانید به صورت یکنواخت تمام انگشت ها را بالا بیاورید. چند ثانیه مکث کنید و روی میز قرار دهید. 
بهتر است این تمرین را برای هر دست به تعداد دفعات 12 مرتبه انجام دهید.
 

یکی از ورزش ها برای درمان آرتروز دست بالابردن انگشت دست است
 
تمرین تقویت کننده ی مچ دست 
حرکت تقویت کننده ی مچ دست به وسیله ی توپ، فنر و حلقه صورت می گیرد که در روند حفظ اجسام، تسهیل در نگه داری کمک شایانی می کند. 
برای انجام این تمرین یک توپ نرم و اسفنجی را در کف دست قرار دهید و با نهایت توان، بر توپ فشار وارد کنید. چند ثانیه مکث کنید و به آرامی با باز کردن انگشت توپ را رها کنید. 
 
تمرین چنگ زدن با نوک انگشت نیز یکی از تمرین های تقویت کننده ی عضلات انگشت به ویژه انگشت شست به شمار می رود که به وسیله ی توپ نرم قابل اجرا است. برای انجام این حرکت می بایست یک توپ نرم را به وسیله ی نوک انگشت ها در دست بگیرید. چند ثانیه مکث کنید و توپ را رها کنید.
 
توجه داشته باشید که فشردن توپ تا جایی که احساس درد نکنید، مجاز است. علاوه بر این انجام تمرین تقویت کننده ی مچ دست به موجب درگیر سازی تمام انگشت های دست، در صورتی که مفصل انگشت شست دارای آسیب دیدگی باشد، محدودیت دارد. 
 

تقویت مچ دست می تواند درد آرتروز را تا حد زیادی تسکین دهد
 
حرکت کشش چنگالی انگشت های دست
حرکت کششی انگشت های دست در ارتقای دامنه ی حرکت بند های هر انگشت نقش مثبتی ایجاد می کند. برای انجام این تمرین می توانید دست را به صورت کامل باز کنید. سپس نوک انگشت های دست را به قسمت ابتدایی انگشت ها بر روی کف دست قرار دهید. 
بالغ بر 30 الی 60 ثانیه مکث کنید و با کاهش میزان کشش به حالت اولیه باز گردید. 
 

برای اثر بخشی بهتر حرکت کشش چنگالی انگشتان ،به مدت 30 ثانیه آن را انجام دهید
 
تمرین باز کردن یا اکستنشن شست دست
واژه ی اکستنشن در علم حرکت در معنی افزایش زاویه ی مفصل و باز کردن کاربرد دارد. با باز کردن و کشش انگشت شست، عضلات موجود در این انگشت تقویت می شوند و زمینه ی تسهیل در برداشتن اجسام در دست میسر می شود. 
 
به منظور انجام تمرین باز کردن انگشت شست ابتدا کف دست را به صورت صاف و عاری از هر گونه منحنی بر روی سطح صاف قرار دهید. سپس یک نوار کشی را در دور دست قرار دهید و به آرامی سعی کنید تا شست دست را از مابقی انگشت ها دور نمایید. 
در این موقعیت به مدت 30 الی 60 ثانیه مکث کنید و با نزدیک سازی انگشت شست به سایر انگشت ها سعی کنید تا مجددا در حالت اولیه قرار بگیرید. 
 
بهتر است بدانید انجام تمرین باز کردن انگشت شست در خصوص اثر گذاری مثبت نیازمند تکرار 10 الی 15 مرتبه ای در فواصل 2 الی 3 مرتبه در هفته است. 
توجه داشته باشید که می بایست در طول تمرین مذکور حدود 48 ساعت به دست استراحت دهید. 
 

تمرین اکستنشن شست باعث تقویت عضلات دست می شوند
 
تمرین کشش شست دست
تمرین کشش شست دست یکی از تکنیک های موثر در راستای درمان آرتروز دست به شمار می رود که به نحو آسان قابل اجرا است. 
برای انجام این تمرین کف دست را در مقابل صورت خود قرار دهید. سپس انگشت شست را به آرامی با حرکت دادن به انگشت کوچک نزدیک نمایید. 
چند ثانیه مکث کنید و با عقب راندن انگشت شست در موقعیت اولیه قرار بگیرید. 
 

کشش شصت دست یکی از روش های اسان برای تسکین درد آرتروز دست است
 
تمرین لمس شست دست
تمرین لمس شست دست با افزایش دامنه ی حرکت سبب تسریع در روند نگارش با قلم، مسواک زدن، بهره گیری از قاشق و چنگال می گردد. 
برای انجام این حرکت ابتدا با نگه داشتن مچ دست در حالت قائم، دست را در مقابل صورت نگه دارید. به آرامی انگشت شست را به نوک چهار انگشت نزدیک کنید. در طی این روند می بایست شکل ظاهری انگشت شست و انگشت حرکتی تداعی کننده ی شکل حلقه باشند. 
بالغ بر 30 الی 60 ثانیه هر کدام از انگشت ها را در حالت حلقه نگه دارید و به مدت 4 دفعه، تمرین را با هر دست تکرار کنید. 
 

برای تسکین درد ارتروز دست یکی از حرکات ساده ورزیدن انگشت شست دست است
 
نکات ضروری در خصوص درمان آرتروز دست به وسیله ی تمرین های ورزشی
یکی از نکات حائز اهمیت در خصوص تمرین های ورزشی برای درمان آرتروز دست، کمپرس گرم و سرد است. بهتر است بدانید قبل از آغاز تمرین های ورزشی می بایست انگشت های دست را گرم نمایید.
 
در واقع گرم کردن دست با افزایش گردش خون باعث صراحت در انجام حرکت و کشش می گردد. برای این منظور کاربران می توانند به مدت 5 الی 10 دقیقه دست های خود را در داخل آب گرم قرار دهند. 
توجه داشته باشید که گرم کردن دست در مواقعی که احساس درد در میان انگشتان احساس می شود ، ضرورت دارد. 
 
کمپرس سرد نیز تورم ناشی از تمرین های ورزشی را کاهش می دهد و زمینه را برای کاهش احساس درد مهیا می سازد. 
بدین جهت توصیه می شود پس از اتمام فرایند ورزشی به مدت 10 الی 15 دقیقه، دست را به وسیله ی یک کیسه یخ، سرد نمایید. 
 
ارائه از : بخش ورزشی
 


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :