چگونگی زندگی با فرد کرونایی در خانه

کد مطلب 8042 1399-09-11 10:12
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه

برنا/افراد درصورت ابتلا به کرونا در منزل قرنطینه شوند و باید نکاتی همچون زدن ماسک در خانه، عدم تردد در دیگر امکان منزل و اقامت در یک اتاق را جدی بگیرند.
 
اگر در معرض کروناویروس قرار گرفته اید به قرنطینه بروید و به سرعت خود را از دیگران دور کنید و دوره قرنطینه را برای ۱۴ روز ادامه دهیدبرنا/افراد درصورت ابتلا به کرونا در منزل قرنطینه شوند و باید نکاتی همچون زدن ماسک در خانه، عدم تردد در دیگر امکان منزل و اقامت در یک اتاق را جدی بگیرند.
 
اگر در معرض کروناویروس قرار گرفته اید به قرنطینه بروید و به سرعت خود را از دیگران دور کنید و دوره قرنطینه را برای ۱۴ روز ادامه دهید. به طور میانگین، حدود چهار تا پنج روز زمان می برد تا شخصی که با بیمار آلوده به کروناویروس در تماس بوده علائمی بیماری را در خود مشاهده کند. با این حال، دوره نهفتگی ویروس می‌تواند از دو تا ۱۴ روز ادامه پیدا کند و به همین دلیل است که توصیه می شود دوره قرنطینه صرف نظر از نتیجه تست و وضعیت سلامت فرد، باید دو هفته کامل ادامه داشته باشد.

به دلیل عدم وجود فضای کافی و کادر درمانی برای مقابله با کرونا بسیاری از افراد در بیمارستان پذیرش نشده و باید در خانه مانده و قرنطینه شوند و زندگی مشترک با این افراد اجتناب ناپذیر است. قرنطینه خانگی افراد مبتلا به ویروس کرونا در موارد کم خطرتر صحیح است، این امر به جلوگیری از اشغال بیش از حد بیمارستان‌ها و پیشگیری از سخت‌تر شدن بیماری فرد کمک می‌کند. فاصله گذاری اجتماعی برای کاهش شیوع ابتلا به ویروس کرونا حیاتی است و با این واقعیت که برخی افراد مجبور هستند با عضوی از خانواده که مبتلا به کرونا است در یک خانه زندگی کنند لازم است تا به یکسری موارد توجه کرد.


سطوح خانه را ضدعفونی کنید
تحقیقات نشان داده این ویروس از طریق قطرات تنفسی که از دهان و بینی خارج شده، پخش می‌شود و این قطرات می‌توانند وارد غشاهای مخاطی فرد دیگر شده و او را آلوده کنند و می‎تواند روی میز، مبل، کنترل‎ها، تلفن همراه، رایانه و تلویزیون زنده بماند که با لمس این اشیا خطر عفونت افزایش پیدا می‌کند.


بیماران سرطانی با بیماران کرونایی در تماس نباشند
 همه گیری کووید ۱۹ نشان داده که با یک ویروس مسری سر و کار داریم و بی‌علامت بودن ناقلان بیماری و زنده ماندن ویروس در بلندمدت روی سطوح خطر گسترش آن را بالا برده و حتی صحبت کردن هم می‌تواند کرونا را منتشر کند به خصوص در مکان‌های بسته که هوا جریان نداشته باشد احتمال انتشار این ویروس به دیگران افزایش پیدا می‌کند.

فرد مبتلا به کرونا در منزل چه نکاتی را باید رعایت کنند؟ با کرونایی‌ها صحبت نکنید
پس از تایید حضور یک فرد آلوده به ویروس کرونا در خانه باید اقدامات اساسی برای قرنطینه در خانه انجام شود، فرد آلوده باید همیشه ماسک بزند، ماسک معمولی برای فرد مبتلا کافی نیست و باید از ماسک های سه لایه، پارچه ای و دیگر ماسک‌های مورد تایید متخصصان استفاده کند تا اطمینان حاصل شود که ذرات ویروس را در محیط منزل پراکنده نمی‌کند حتی اگر بیمار سرفه نمی‌کند، صحبت کردن هم می‌تواند منجر به انتشار این ویروس شود. بنابراین استفاده از ماسک ضروری‌ترین نکته برای پیشگیری از سرایت کرونا به سایر افراد خانواده است.

تمهیدات برای نگهداری فرد کرونایی در خانه 
 باید پروتکل جداسازی بیش از دو متر بین افراد خانواده ایجاد شود، ظروف، حوله‌ها و ملافه‌ها نباید مشترک باشد، با این وجود، فرد مبتلا به کرونا باید در یک اتاق به همراه وسایل شخصی خودش تنها باشد، عدم اشتراک وسایل بین سایر اعضای سالم خانواده هم باید حتما رعایت شود. شستن دست‌ها ضروری است، تمام اعضای خانواده باید به صورت مکرر دست‌های خود را با آب و صابون بشویند و قبل از بستن شیر آب حتما سرپیچ شیر را هم کف مالی کنند و سپس یک دقیقه صبر کرده و سپس دست و شیر آب را با هم شسته و در صورت استفاده از آب و صابون به صورت مرتب استفاده از الکل ضروری نیست.


در صورت نیاز برای خروج فرد بیمار از اتاق برای رفتن به دستشویی یا حمام باید دستگیره درها یا کلید برق یا هر محلی که توسط بیمار لمس شده پس از بازگشت فرد به اتاق با دقت کامل با الکل یا مایع ضدعفونی کننده، ضدعفونی شود، ظروف استفاده شده باید حتما با دستکش برداشته و شسته شوند و در انتها دستکش ظرفشویی را هم کف مالی کرده و اجازه دهید حداقل یک دقیقه با کف باقی بمانند سپس آبکشی کنید.

پنجره‌ها را باز بگذارید
 هوا سرد است روزی یکی دو بار می‌توانید جریان هوای تازه را با باز کردن پنجره در خانه داشته باشید. درضمن فردی که خانه را تمیز می‌کند باید ماسک و دستکش بپوشد، پارچه‌های تمیز کننده یا سایر مواد باید در یک کیسه خاص قرار داده شوند و درش کاملا بسته شود، این بسته باید از پلاستیک مقاوم بدون امکان پارگی باشد. همچنین باید ماسک و دستکش یک بار مصرفی که استفاده کرده‌اید را هم در کیسه‌ای قرار داده و درش را ببندید.

تمیزکاری در ایام کرونا جدی گرفته شود
برای تمیز کاری سطوح باید از محلول آب و سفید کننده (وایتکس) به نسبت ۱ به ۴۹ استفاده شود و بهتر است هنگام ضد عفونی سطوح پنجره را باز بگذارید که دچار گرفتگی گاز کلر نشوید، برای ظرف‌ها و لباس‌ها باید وسایل فرد آلوده را جداگانه شسته و اگر از ماشین ظرفشویی استفاده می کنید باید دمای آن حداقل ۶۰ درجه سانتیگراد باشد.

افرادی که با آنها معاشرت می‌کنید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت ‌کنند
به خاطر داشته باشید افرادی که شما با آنها ارتباط دارید نیز با دیگر دوستان و نزدیکان خود نیز معاشرت دارند. در این صورت حتی اگر فقط با سه یا چهار نفر دیگر در یک اتاق کوچک قرار داشته باشید، به این معنا است که با افراد زیادی ارتباط دارید. به همین دلیل لازم است با دوستان و نزدیکان خود صادق باشید، به آنها بگویید با چه کسانی معاشرت داشته‌اید و به آنها فرصت دهید تصمیم بگیرند که آیا قصد دارند با شما ارتباط داشته باشند.این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :