با زیاده روی در مصرف چای چه اتفاقاتی در بدن ما رخ می دهد؟

کد مطلب 8430 1399-09-16 22:45
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه

کتاب کاله/ در میان نوشیدنی‌ها، چای طرفداران بسیار زیادی دارد! هر یک از ما به میزان متفاوتی از این نوشیدنی استفاده می‌کنیم. برای بعضی از افراد، چای لذت‌بخش‌ترین و بهترین نوشیدنی موجود در این جهان استکتاب کاله/ در میان نوشیدنی‌ها، چای طرفداران بسیار زیادی دارد! هر یک از ما به میزان متفاوتی از این نوشیدنی استفاده می‌کنیم. برای بعضی از افراد، چای لذت‌بخش‌ترین و بهترین نوشیدنی موجود در این جهان است. این افراد عاشقان چای هستند. در هر شرایطی و با هر نوع از احساسی می‌توانند چای بنوشند. اگر ناراحت و افسرده باشند، نوشیدن چای به آن‌ها آرامش می‌دهد و اگر خوشحال باشند، باز هم این نوشیدنی باعث دو چندان شدن حال خوب‌شان می‌شود. اما زیاده روی در مصرف چای چه خطراتی برای سلامتی و بدن دارد؟

چای مخصوصا چای سیاه میزان زیادی کافئین دارد. مقادیر متفاوت این ماده می‌تواند اثرات مختلفی بر سلامت انسان‌ها داشته باشد. اگر به اندازه متعادل چای می‌نوشید، می‌توانید از مزایا و فواید این نوشیدنی جذاب به خوبی استفاده کنید. اما همان‌طور که همه ما می‌دانیم، مصرف بیش از اندازه هر چیزی می‌تواند مضر باشد و چای هم از این امر مستثنی نیست. اگر شما هم از عاشقان چای هستید و در طول روز مقدار زیادی چای می‌نوشید، ممکن است سلامتی‌تان در خطر باشد. در این مطلب شما را با عوارض و مضرات نوشیدن بیش از اندازه چای آشنا می‌کنیم تا خودتان بتوانید آثار و نتایج زیاده روی در مصرف این نوشیدنی را کنترل کنید و از این طریق سلامتی‌تان را حفظ کنید.

مزایای مصرف متعادل چای
چای سبز و سیاه می‌توانند مزایای زیادی برای سلامت انسان داشته باشند، به شرط آن که در مصرف آن‌ها زیاده‌‌روی نشود.
شاید جالب باشد که بدانید چای سبز و سیاه از یک نوع گیاه به نام کاملیا سیننسیس (Camellia Sinensis) تولید می‌شوند. برای تولید چای سیاه، برگ‌های این گیاه کاملا اکسید می‌شوند و همین باعث تیره شدن این نوع از چای می‌شود. اما در تولید چای سبز، برگ‌های گیاه کاملیا سیننسیس اکسید نمی‌شوند و به وسیله بخار یا بو دادن، فرایند اکسید شدن‌شان متوقف می‌شود و رنگ چای، سبز باقی می‌ماند.
استفاده از چای به میزان متعادل می‌تواند باعث حفظ سلامت قلب و عروق شود و احتمال حمله و سکته قلبی را کاهش دهد. در بعضی از تحقیقات هم تاثیر چای در بهبود سرطان ثابت شده‌ است. اگر دوست دارید پوست سالم و شادابی نیز داشته باشید، می‌توانید به میزان متعادلی چای مصرف کنید.

مضرات زیاده ‌روی در مصرف چای
چای ماده‌ای است که مصرف متعادل آن می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد. همچنین زیاده ‌روی در استفاده از این نوشیدنی می‌تواند سلامت انسان‌ها را به طوری جدی به خطر بیاندازد. در ادامه با 10 مشکل جسمی و روحی که حاصل زیاده روی در مصرف چای است، آشنا می‌شوید.

کاهش جذب مواد مغذی
مصرف بیش از اندازه کافئین می‌تواند فرایند هضم را دچار مشکل کند و جذب مواد مغذی را کاهش دهد. ماده‌ای به نام جوهر مازو یا تانین (Tannin) در چای وجود دارد که اجازه نمی‌دهد آهن موجود در موادغذایی جذب بدن شوند و این امر می‌تواند باعث ایجاد کم‌خونی در بدن شود. به همین خطر پزشکان توصیه می‌کنند، قبل از غذا یا بلافاصله پس از اتمام غذا تا حد ممکن چای ننوشیم. بهترین زمان برای نوشیدن چای، فواصل زمانی بین وعده‌های غذایی است.

کاهش لخته شدن خون
برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که کافئین موجود در چای سیاه می‌تواند سرعت فرایند لخته شدن خون را کاهش دهد. اما این موضوع هنوز در انسان‌ها دیده نشده ‌است. ولی برای اطمینان بیشتر، بهتر است کسانی که مشکلات و اختلالات خونی دارند،  میزان مصرف چایی‌شان را کنترل کنند.

افزایش استرس
ما معمولا برای رفع خستگی و آرام شدن چای می‌نوشیم. اما زیاده روی در مصرف چای می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد و میزان استرس و اضطراب را تشدید کند. اگر در طول روز زیاد از چای استفاده می‌کنید، سعی کنید دفعات آن را کاهش دهید و علاوه بر چای از نوشیدنی‌هایی مثل بابونه نیز استفاده کنید.

افزایش ناراحتی‌های معده
اگر جزء افرادی باشید که در طول روز، دفعات زیادی چای می‌نوشید، مطمئنا گاهی سوزش معده را احساس کرده‌اید. کافئین موجود در چای، میزان اسید معده را زیاد می‌کند و باعث سوزش سر دل، نفخ و احساس ناراحتی در ناحیه معده می‌شود. مصرف بیش از حد چای حتی می‌تواند باعث رفلکس اسید معده  و حالت تهوع شدید نیز بشود.

اعتیاد به کافئین
کافئین ماده‌ای محرک است. اگر این ماده از طریق چای یا سایر نوشیدنی‌ها وارد بدن انسان شود، می‌تواند منجر به وابستگی شود. به همین خاطر افرادی که در طول روز دفعات زیادی از چای استفاده می‌کنند، برایشان سخت است که میزان مصرف چای روزانه‌شان را کاهش دهند. در حقیقت وابستگی شدید آن‌ها به کافئین کم کردن مصرف چای را برایشان سخت می‌کند.

کم آب شدن بدن
استفاده بیش از اندازه از چای در طول روز، میزان کافئین در بدن‌تان را به شدت افزایش می‌دهد. افزایش کافئین همچنین مانع جذب مواد ورودی به بدن‌ می‌شود و همین امر باعث کم شدن آب بدن می‌شود.

ایجاد مشکلات گوارشی
مصرف چای و زیاد شدن کافئین می‌تواند باعث تحریک سیستم گوارشی ‌شود و مشکلاتی همچون اسهال را به وجود ‌آورد. هر چه قدر میزان استفاده از چای روازنه‌تان بیشتر باشد، ممکن است با مشکلات گوارشی جدی‌تری مواجه شوید. پس همین حالا دست به کار شوید و مصرف چای خود را کنترل کنید تا از مشکلات جدی‌تر جلوگیری کنید.

اختلالات خواب
اگر از اختلالات خواب رنج می‌برید و شب‌ها نمی‌توانید راحت بخوابید یا زمان زیادی باید صرف کنید تا خواب‌تان ببرد. حتما میزان چای که در طول روز مصرف می‌کنید را چک کنید. کافئینموجود در چای حالت محرک دارد و می‌تواند باعث اختلال در خواب شما شود.

به وجود آمدن تشنج
برخی از تحقیقات نشان داده‌اند کافئین موجود در چای می‌تواند باعث ایجاد تشنج شود. در بعضی از موارد نیز مقادیر زیاد کافئین موجود در بدن مانع عملکرد داروهای پیشگیری از تشنج شده‌اند. پس افرادی که احتمال تشنج دارند بهتر است میزان کافئین ورودی به بدن‌شان را کنترل کنند و مصرف موادی همچون چای که مقادیر زیادی کافئین دارند را کنترل کنند.

سر دردهای شدید
مصرف متعادل چای و کافئین می‌تواند باعث بهبود سر درد شود. اما اگر از چای بیش از حد مجاز استفاده شود، کمکی به بهبود سر درد نمی‌کند، بلکه خودش عامل سر درد محسوب می‌شود. پس هیچ‌گاه برای بهبود سریع سر دردتان، میزان زیادی چای ننوشید چرا که اثر معکوس دارد و سر دردتان را نیز تشدید می‌کند.

حالا که متوجه شدید مصرف بیش از اندازه چای و کافئین می‌تواند چه مشکلاتی برای سلامتی‌تان به وجود آورد، پس بهتر است بار دیگر نگاهی به مصرف روزانه‌ چای‌تان بیاندازید و اگر بیش از حد مجاز چای مصرف می‌کنید، آن را کنترل کنید. سعی کنید در طول روز بیش از سه فنجان چای مصرف نکنید تا با خطرات احتمالی زیاد شدن کافئین در بدن‌تان مواجه نشوید. برای این که مطمئن شوید نوشیدن چه میزان چای در طول روز برای‌تان مناسب است، بهتر است با متخصص تغذیه مشورت کنید تا با توجه به ویژگی‌های جسمانی و عادات غذایی‌تان میزان مناسب مصرف چای را برای‌تان تعیین کند.این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :