پیش بینی توانایی بدن در مقابله با کرونا با یک آزمایش

کد مطلب 8567 1399-09-18 19:33
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه

فارس/ محققان استرالیایی نمونه اولیه یک آزمایش را ایجاد کرده‌اند که می‌تواند سیستم ایمنی بدن بیمار  برای مبارزه با کووید ۱۹ را پیش بینی کند.
محققان موسسه تحقیقات پزشکی «QIMR Berghofer» امروز گفتند، با شناسایی سلول‌های ایمنی و تخریب سلول‌های آلوده به SARS-CoV-۲، میزان بالایی از دو سیگنال شیمیایی اصلی تولید شده توسط سلول‌های تی تشخیص داده می‌شودفارس/ محققان استرالیایی نمونه اولیه یک آزمایش را ایجاد کرده‌اند که می‌تواند سیستم ایمنی بدن بیمار  برای مبارزه با کووید ۱۹ را پیش بینی کند.
محققان موسسه تحقیقات پزشکی «QIMR Berghofer» امروز گفتند، با شناسایی سلول‌های ایمنی و تخریب سلول‌های آلوده به SARS-CoV-۲، میزان بالایی از دو سیگنال شیمیایی اصلی تولید شده توسط سلول‌های تی تشخیص داده می‌شود.

وظیفه اصلی «سلول تی» یا «لنفوسیت تی»، کشف و نابودی عوامل بیماری‌زا و سلول‌های آلوده است. در این راه نیز از پروتئین‌هایی استفاده می‌کند که در سطحش وجود دارد و با پروتئین‌های سطح این عوامل خارجی پیوند می‌خورند.

کوری اسمیت، سرپرست ارشد این مطالعه، توضیح داد که پاسخ‌های  سلول تی شاخص مهمی هستند زیرا زودتر از ایمنی آنتی بادی پدیدار می‌شوند و دوام بیشتری دارند.
اسمیت ادامه داد: «سلول‌های تی هنگام مقابله با ویروس‌ها، طیف وسیعی از پیام‌رسانی سلولی را تولید می‌کنند. اینها اساساً شاخص‌هایی هستند که آیا سلول‌های تی به ویروس SARS-CoV-2 پاسخ می‌دهند و سیستم ایمنی مبارزه با آن را آغاز می‌کند یا خیر؛ اگر ما بتوانیم راهی برای تشخیص وجود یا عدم وجود آنها پیدا کنیم، در این صورت می‌توانیم دریابیم که آیا سیستم ایمنی بدن بیمار آنطور که باید پاسخ می‌دهد یا نه»

تیم تحقیقاتی، سلول‌های تی را از نمونه‌های خونی اهدا شده توسط ۴۴ بیمار بهبودیافته کووید ۱۹ و ۲۰ اهدا کننده سالم جدا کرده، آنها را در معرض پپتیدهای ویروسی قرار داده و تولید تعدادی از سیگنالینگ‌های مختلف در سلول را اندازه گیری کردند.

محققان طیف وسیعی از پپتیدهای SARS-CoV-2 را برای بررسی اینکه کدام ترکیب می تواند برای تحریک سلول‌های تی در آزمایشگاه استفاده شود، غربال کردند.

محقق ارشد این مطالعه می‌گوید: «ما دریافتیم که سلول‌های تی از افرادی که از کرونا بهبود یافته‌اند  مقادیر بیشتری از مولکلو‌های سیگنالینگ اینترفرون گاما و اینترلوکین -2 را تولید می‌کنند که در از بین بردن سلول‌های آلوده به ویروس و تشویق سلول‌های تی دیگر به منطقه آلوده نقش دارند. 

این پژوهش در مجله «Clinical and Translational Immunology» منتشر شده است.این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :