چگونه حافظه خود را تقویت کنیم؟

کد مطلب 8568 1399-09-18 19:34
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه

دیجیاتو/ فراموش کردن آدرس یا اسامی، یا حتی فراموش کردن قصدمان از ورود به بگ اتاق، همگی نشان‌دهنده این هستند که حافظه ما دچار مشکل شده است. با این وجود تمامی این مکشلات داعمی نبوده و می‌توان به کمک روش‌هایی که علم به ما آموخته، آن‌ها را برطرف یا حتی درمان کرددیجیاتو/ فراموش کردن آدرس یا اسامی، یا حتی فراموش کردن قصدمان از ورود به بگ اتاق، همگی نشان‌دهنده این هستند که حافظه ما دچار مشکل شده است. با این وجود تمامی این مکشلات داعمی نبوده و می‌توان به کمک روش‌هایی که علم به ما آموخته، آن‌ها را برطرف یا حتی درمان کرد. در ویدیو زیر می‌توانید با این روش‌‌ها آشنا شوید.
 
به طور کلی به تمامی مشکلات حافظه زوال عقل (Dementia) گفته می‌شود. البته از اسم آن نترسید، حتی فراموشی‌های جزئی هم در همین دسته قرار می‌گیرند. مانند همه بیماری‌ها، زوال عقل هم مراحلی دارد که به بدترین و پیشرفته‌ترین آن آلزایمر گفته می‌شود. از عللی که به دچار شدن زوال عقل یا پیشرفت آن کمک می‌کنند، می‌توان به افسردگی، استرس، تغذیه نامنساب، کمبود ویتامین‌ها به خصوصو ویتامین b12 و مصرف بی رویه نوشیدنی‌های الکلی اشاره کرد.

اما این موارد تنها دلایل دچار شدن به زوال عقل نیستند. زمانی که سلول‌های مغزی آسب ببینند، دیگر نمی‌توانند با یکدیگر به درستی ارتباط برقرار کنند. این عدم توانایی برقراری ارتباط منجر به اختلال در کارکردهای مغزی مانند حافظه و احساساست می‌شود. آن بخشی از مغز هم که مسئول چنین کارکردهایی است، هیپوکامپوس (Hippocampus) نام دارد. در نتیجه اگر سلولی در این بخش از مغز آسیب ببیند، زوال عقل شروع می‌شود. اکنون که می‌دانیم زوال عقل از چی نشات می‌گیرد، می‌توانیم به معرفی روش‌های بهبود و پیشگیری آن اشاره کنیم.

بر اساس تحقیات دانشگاهی، ورزش‌کردن، خواب کافی، داشتن روابط اجتماعی، تامین سلامت روان، تغذیه مناسب و به چالش کشیدن دوره‌ای مغز مانند یادگیری یک زبان دیگر یا حتی نواختن یک آلت موسیقی، از راه‌های تقویت حافظه به شمار می‌روند. پس بهتر است با تکیه بر این روش‌ها و تغییر سبک زندگی فعلیمام، هم جسم و هم روح و به طبع آن حافظه خود را تقویت کنیم. اطلاعات تکمیلی در این رابطه را می‌توانید در ویدیو‌ مشاهده کنید. همچنین ما همواره از نظرات شما استقبال می‌کنیم، پس حتما آن‌ها را با ما در میان بگذارید.این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :