غذای ملل/ طرز تهیه مرحله به مرحله راتاتویی؛ غذای سنتی فرانسوی ها

کد مطلب 9996 1399-10-01 15:05
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه

دونفره/ راتاتوی (راتاتویی) یک غذای گیاهی و سنتی فرانسویه که ریشه اش هم به شهر نیس برمیگرده. این غذای گیاهی که از سبزیجات مختلف درست میشه خیلی خوشمزه و خوش قیافس و مطمئن باشین حتی نظر کسایی که فقط غذاهای گوشتیدونفره/ راتاتوی (راتاتویی) یک غذای گیاهی و سنتی فرانسویه که ریشه اش هم به شهر نیس برمیگرده. این غذای گیاهی که از سبزیجات مختلف درست میشه خیلی خوشمزه و خوش قیافس و مطمئن باشین حتی نظر کسایی که فقط غذاهای گوشتی...
راتاتوی (راتاتویی) یک غذای گیاهی و سنتی فرانسویه که ریشه اش هم به شهر نیس برمیگرده. این غذای گیاهی که از سبزیجات مختلف درست میشه خیلی خوشمزه و خوش قیافس و مطمئن باشین حتی نظر کسایی که فقط غذاهای گوشتی رو دوست دارن هم به خودش جلب میکنه … من هم تو این مطلب یه سری تغییرات کوچولو تو این غذا دادم، مثل اضافه کردن پیاز داغ که دیگه حسابی با ذائقه ما ایرانیا جوره جوره …

چی لازم داریم:
1 عدد بادمجان
1 عدد کدو
1 عدد پیاز
2 عدد گوجه فرنگی
1 قاشق رب گوجه فرنگی
2 قاشق پیاز داغ
1 قاشق چای خوری سیر رنده شده
روغن زیتون به مقدار لازم
نمک، فلفل و زرچوبه به مقدار لازم


چطور بپزیم:
برای تهیه راتاتوی ابتدا سسش رو درست میکنیم به این ترتیب که رب گوجه فرنگی، سیر رنده شده، پیاز داغ، کمی روغن زیتون، فلفل و زرچوبه رو داخل ماهیتابه میریزیم و تفت میدیم تا رب سرخ بشه و از خامی در بیاد و مزه مواد به خورد هم بره.

 تفت دادن مواد
بعد از اینکه رب سرخ شد حدود نصف لیوان آب هم بهشون اضافه کرده و نمک هم میریزیم و میذاریم یکم سسمون قل بزنه و غلیظ بشه و بعد شعله گاز رو خاموش میکنیم.

 اضافه کردن آب
حالا همه سبزیجات رو حلقه حلقه کرده و روشون نمک میپاشیم. هر چقدر حلقه ها باریک تر باشن راتاتوی ما بعد پخت شکیل تره و از طرفی مزه مواد هم بهتر به خورد هم میره و خوراکمون خوشمزه تر میشه.

من این مقدار سبزیجات رو با توجه به اندازه ظرفم در نظر گرفتم شما هم میتونین با توجه به سایز ظرفتون اندازه مواد رو کم یا زیاد کنین.

 حلقه حلقه کردن سبزیجات
حالا سس رو کف ظرف مورد نظر میریزیم و پخش میکنیم.

 ریختن سس در ظرف
مانند تصویر زیر دونه دونه حلقه های سبزیجات رو پشت هم میچینیم و ترتیب قرار گرفتن سبزیجات رو در هر تکرار، رعایت میکنیم. دقت کنین که سبزیجات باید کاملا فشرده به هم چیده بشن تا بعد پختن شکلشون رو حفظ کنن و وا هم نرن.

 چیدن سبزیجات
بعد از اینکه کل ظرف با سبزیجات پر شد روی سبزیجات رو با فرچه کاملا به روغن زیتون آغشته میکنیم.

 آغشته کردن مواد به روغن زیتون
حالا روی ظرف رو با فویل میپوشونیم و چند تا سوراخ هم روی فویل ایجاد میکنیم تا بخار آب سبزیجات بیرون بره و راتاتوی ما آبکی نشه. ظرف راتاتوی رو برای مدت 30 الی 45 دقیقه داخل فری که از قبل با دمای 180 درجه گرم کردیم میذاریم تا بپزه.

 پوشاندن ظرف با فویل
بعد از این مدت فویل رو برمیداریم و اگه سبزیجات پخته و نرم شده بودن گریل فر رو روشن میکنیم تا روی سبزیجاتمون برشته شده و آب اضافیشون هم کشیده بشه.

 راتاتوی
حالا راتاتوی زیبا و خوشمزه و سالم ما حاضره و میتونیم سروش کنیم … نوش جان
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :