آموزش تصویری تعویض پوشک نوزاد و تمیز کردن نوزاد

کد مطلب 1987 1399-05-14 01:20
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
مراحل تعویض پوشک نوزاد: 1- دستان خود را بشویید:  قبل از تعویض پوشک نوزاد ، دستان خود را با آب صابون بشویید. اگر به آب دسترسی ندارید، می توانید از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید و حتی میتوانید از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید.

آموزش تصویری تعویض پوشک نوزاد و تمیز کردن نوزاد


دسته بندی : دانستنيهاي نوزادان


آموزش کامل تعویض پوشک نوزاد
 
در این مقاله آموزش کامل تعویض پوشک نوزاد و همچنین نحوه تمیز کردن نوزاد را به شما به صورت تصویری آموزش میدهیم.
مراحل تعویض پوشک نوزاد:
1- دستان خود را بشویید: 
قبل از تعویض پوشک نوزاد ، دستان خود را با آب صابون بشویید. اگر به آب دسترسی ندارید، می توانید از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید و حتی میتوانید از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید.
 

 
2- پوشک تمیز را آماده کنید:پوشک تمیز را آماده کنید و روی سطح تمیزی باز کنید تا به محض تمیز کردن نوزاد بتوانید نوزاد را روی آن قرار دهید. ( بسیاری از افراد پوشک تمیز را زیر نوزادی که هنوز پوشک کثیف را باز نکرده اند قرار میدهند که این کار باعث کثیف شدن پوشک جدید میشود)
 

 
3- تمیز کردن نوزاد:پشت نوزاد را با دستمال یا پارچه ای مرطوب تمیز کنید. دستگاه تناسلی نوزاد را از جلو به پشت ( به سمت پایین) پاک کنید. تمیز کردن نوزاد برای جلوگیری از عفونت های باکتریایی مهم است. برای تمیز کردن نوزاد از چندین دستمال مرطوب نیاز دارید. به آرامی مچ پاهای نوزاد خود را بلند کنید تا بتوانید با دقت بین پاهای کودک را تمیز کنید. اطمینان حاصل کنید که هیچ کثیفی در اطراف دستگاه تناسلی نوزاد و یا در بین چین های ران آنها وجود ندارد.
 

 
4- باز گذاشتن نوزاد برای چند دقیقه:بعد ازتمیز کردن پای نوزاد چند دقیقه ای اجازه دهید پای نوزاد در معرض مستقیم هوا قرار بگیرد و پای نوزاد خشک شود این کار باعث جلوگیری از بثورات پوشک (بثورات پوشک (diaper rash) معمولا به شکل قرمزى پوست و پوسته ریزى در محل‌هاى تماس کهنه بچه با پوست کودک دیده مى شود) میشود.اگر پای نوزاد شما بثورات دارد قبل از اینکه او را پوشک جدید کنید از يک كرم مخصوص يا پماد زينک اكسيد برای چند روز استفاده كنيد.
 

 
5-  پوشک کردن نوزاد:میتوانید نوزاد را روی پوشکی که قبلا باز کرده بودید بگذارید و یا اگر فضایی ندارید میتوانید پوشک تمیز را در زیر نوزاد خود قرار دهید. پوشک تمیز باز شده را بگیرید و نیمی از قسمت پشت آن را در زیر کودک قرار دهید. پوشک باید نزدیک به کمر نوزاد باشد. نیمه جلوی پوشک تمیز را روی معده کودک بکشید.  اطمینان حاصل کنید که کودک شما پاهای خود را جمع نمی کند یا پوشک برایش ناراحت کننده نباشد. سعی کنید پاهای کودک را پهن کنید تا پوشک راحت بچسبد.
 
اگر پوشک پسر را عوض می کنید ، آلت تناسلی اش را به سمت پایین قرار دهید تا هرگونه ادرار را به داخل پوشک جدید بریزد و از بالای پوشک پس ندهد. اگر پوشک  نوزاد تازه متولد شده  را عوض میکنید لبه بالای پوشک باید زیر بند ناف تا کرد تا بند ناف در معرض هوا قرار داشته باشد و با ادرار تماس پیدا نکند.
 

 
6- پوشک را ببندید:جلوی پوشک را با یک دست در جای خود نگه دارید. از دست دیگر خود استفاده کنید تا بتوانید زبانه ها را در هر طرف پوشک به سمت جلو بکشید. چسب پوشک را روی پوشک ببندید تا پوشک برای کودک محکم شود. از بستن پوشک خیلی محکم خودداری کنید. بررسی کنید که پوشک خیلی تنگ است یا خیر. اگر اینگونه باشد، پوست قرمز میشود. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که زبانه ها به پوست کودک نمی چسبند.
 

7- لباس کودک را بپوشانید:وقتی که پوشک کردن نوزاد تمام شد لباس کودک را به اون بپوشانید و پوشک کثیف را جمع کنید به صورتی که قسمت جلوی پوشک کثیف را به نصف به سمت قسمت پشت پوشک ببندید تا شکل توپ شود. هر دو زبانه را در وسط پوشک بچسبانید تا باز نشود و بعد پوشک را داخل یک کیسه پلاستیکی قرار داده و آن را داخل سطل زباله بیندازید.
 

 
 8- دستان خود را بشویید:بعد از اتمام کار اگر دستکش پوشیده اید، آنها را جدا کرده و دور آنرا دور کنید. سپس دستان خود را با آب گرم و صابون ضد باکتری بشویید. دستان خود را تمیز بشویید و سپس آنها را خشک کنید.
 
ارائه از : بخش کودکان
 
 


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :