علائم و روش های پیشگیری از بیماری روزاسه

کد مطلب 10941 1399-10-13 15:16
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
بیماری رزاسه مشکلی پوستی است که بیشتر در بانوان دیده می شود از نشانه های آن می توان به…

 بیماری رزاسه مشکلی پوستی است که بیشتر در بانوان دیده می شود از نشانه های آن می توان به خشک شدن پوست،متورم شدن رگ های خونی و... اشاره کرد


 بیماری روزاسه چیست؟
رزاسه یک بیماری پوستی شایع است که گاهی با بیماری آکنه‌ ولگاریس که در جوان‌ترها بیشتر دیده می شود،  اشتباه گرفته می‌شود. در این عارضه پوست در نواحی صورت، گوش‌ها، قفسه سینه و کمر ملتهب می‌شود. افرادی که پوست روشن دارند به ویژه خانم‌های 30 سال به بالا بیشتر در معرض این بیماری هستند. متخصصان پوست هنوز علت قطعی آن را شناسایی نکرده اند اما به‌نظر می‌رسد ناشی از عوامل ارثی و محیطی باشد. نوشیدنی‌ها و غذاهای تند، هوای گرم، نور خورشید، رطوبت یا باد، ورزش شدید، حمام داغ و سونا، برخی داروها، سرماخوردگی و استرس هم بر آن تاثیر دارد. رزاسه یک بیماری پیش‌رونده است که درصورت درمان نشدن، حادتر می‌شود. درمان‌های پزشکی، آن را کنترل و پیشرفت اش را مهار می‌کند و با درمان‌های خانگی که در ادامه به شما معرفی می کنیم تا حد زیادی می‌توانیم از مبتلا شدن به آن پیشگیری کنیم.
 نشانه‌های رزاسه
 سابقه‌ سرخ شدن یا برافروختگی مکرر پوست
 متورم شدن رگ‌های خونی زیر پوست
 سوزش یا سوزن سوزن شدن پوست
 خشک شدن پوست
 ایجاد جوش و برآمدگی‌های قرمز روی پوست
 تورم صورت و گوشتی شدن بینی
 سوزش یا خارش چشم، التهاب پلک‌ها، گل مژه و قرمزی چشم
 عوامل موثر در پیشگیری
 از محصولات آرایشی و بهداشتی محرک پوست مثل صابون معطر، محصولات حاوی سدیم لوریل سولفات، لوسیون‌های قابض منافذ پوست، تونرها و... بپرهیزید. توصیه می‌شود از صابون شوینده با pH خنثی و بدون الکل استفاده کنید. از محصولات دارای برچسب noncomedogenic  یا غیرجوش زا استفاده کنید. این محصولات نه تولید چربی را مسدود می‌کنند و نه خروجی غدد تعریق را می‌بندند. از غذاهای تند و پر ادویه  به‌خصوص غذاهای حاوی دارچین، گوجه فرنگی، سس تند، فلفل کاین، فلفل قرمز و... اجتناب و بیشتر از غذاهای گیاهی مصرف کنید. از کرم‌های ضدآفتاب فاقد عطر و ضد حساسیت با ترکیب زینک اکساید حتی در روزهای غیرآفتابی استفاده کنید. در فصل سرد از روسری یا ماسک اسکی برای محافظت از صورت استفاده کنید. از مالش یا لمس مداوم پوست صورت خودداری کنید. در محیط داغ نظیر سونا قرار نگیرید و به اندازه کافی آب بنوشید.


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :