1401\05\22 16:38:02


پیگیری وضعیت مددجویان بعداز توانمندسازی جزو اولویت‌ها است

تبریز- معاون امور اجتماعی بهزیستی آذربایجان شرقی گفت: پیگیری وضعیت مددجویانی که از مجموعه‌های این اداره کل ترخیص و توانمند می‌شوند، جزو اولویت‌های اصلی این اداره کل است.

مهتاب منصوری روز شنبه در نشست کمیته آسیب‌های اجتماعی استان، با بیان اینکه توانمندسازی مانع بازگشت مجدد مددجویان به مراکز آسیب می‌شود، افزود: اشتغال پایدار و تأمین مسکن از مؤلفه‌های اصلی توانمندسازی مددجویان بهزیستی است و این دو اصل جزو اهداف بهزیستی آذربایجان شرقی بوده و تلاش برای فراهم ساختن امکان برخورداری از خدمات آموزشی و آماده سازی شغلی، پرداخت حق بیمه، پرداخت جبران کارایی و ارائه تسهیلات بدون کارمزد به کارفرمایان و تسهیلات خوداشتغالی به مددجویان در دستور کار قرار گرفته است.

وی اهمیت برگزاری منظم جلسات کمیته آسیب و تأثیر گزارشات مددکاری و روانشناسی در تصمیمات اتخاذ شده در خصوص خدمت گیرندگان مراکز آسیب و اورژانس‌های اجتماعی را متذکر شد و اظهار داشت: در این راستا کارشناسان شهرستان‌ها باید نسبت به معضلات ایجاد شده و دوباره کاری در خصوص ترخیص مددجویان بدسرپرست بر اساس مجوزهای قضائی و پذیرش مجدد آنان در مراکز اشاره شده، دقت بیشتری داشته باشند. منصوری بر لزوم اجرای دقیق دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها و مصوبات اخیر تاکید و اضافه کرد: تمامی فرآیندهای پذیرش و ترخیص خدمت گیرندگان در مراکز، کار گروهی و تیمی را می‌طلبد و انطباق با دستورالعمل‌های جاری و بخشنامه‌ها در این خصوص الزامی است. وی مجموع افراد تحت پوشش بهزیستی آذربایجان شرقی را ۱۲۰ هزار نفر اعلام و اضافه کرد: از این تعداد ۸۰ هزار و ۹۰۵ نفر از خدمات مستمری ماهانه برخوردار بوده و بقیه نیز از خدمات غیرمستمر و موردی بهره مند می‌شوند.

منصوری آموزش‌های مختلف مهارتی و زندگی را از جمله برنامه‌های اولویت دار بهزیستی آذربایجان شرقی در جهت توانمندسازی برشمرد و با اشاره به اینکه هم اکنون این برنامه‌ها در مراکز نگهداری معلولان ذهنی و جسمی اجرا می‌شود، گفت: در حال حاضر تعداد ۲۳ مرکز روزانه نگهداری معلولان ذهنی و تعداد ۱۳ مرکز نگهداری روزانه معلولان جسمی در استان فعالیت دارند.. .


بازنشر از : مهر

مددجویان کمیته امداد

مددجویان

بهزیستی