1403\04\20 12:13:08


آخرین وضعیت جسمانی اردشیر مجرد تاکستانی هنرمند نگارگر

حال اردشیر مجرد تاکستانی هنرمند نگارگر و گنجینه زنده بشری رو به بهبود است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط‌عمومی موسسه هنرمندان پیشکسوت، سیدعباس عظیمی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت در تماس تلفنی با همسر اردشیر مجرد تاکستانی هنرمند پیشکسوت نگارگر، گنجینه زنده بشری در میراث ناملموس یونسکو و عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت در جریان آخرین وضعیت جسمی این هنرمند قرار گرفت.

این هنرمند نگارگر پیشکسوت چند روز قبل به علت مشکل قلبی در بیمارستان بستری شد و شب گذشته ۱۹ تیر پس از بهبودی از بیمارستان مرخص شد. اردشیر مجرد تاکستانی متولد ۱۳۲۸ یکی از نقاشان مکتب مینیاتور است. وی نگارگر و محقق نگارگری و تذهیب و تشعیر فارغ‌التحصیل هنرستان هنرهای تجسمی است.

وی نمایشگاه‌های انفرادی در زمینه نگارگری برگزار کرده و در بیش از بیست نمایشگاه گروهی در چندین نمایشگاه خارجی نیز حضور داشته است. در ۲۶ آذر ماه سال ۱۳۹۹ اردشیر مجرد تاکستانی به همراه محمود فرشچیان و سه نفر دیگر از اساتید نگارگری ایران به عنوان گنجینه‌های زنده بشری، در فهرست میراث ناملموس یونسکو ثبت شدند. وی مدرس مینیاتور در هنرستان‌های گرافیک دانشگاه تهران و از داوران نخستین دوسالانه نگارگری ایران است.

از وی مقالاتی در زمینه ابروباد در دایره المعارف بزرگ اسلامی و تاریخچه تذهیب در دایره المعارف بزرگ شیعه به چاپ رسیده است. تاکستانی سرپرست کارگاه مرمت و صحافی سنتی نسخه‌های خطی و نفیس حرم فاطمه معصومه (س) است.. .


بازنشر از : مهر

اردشیر مجرد تاکستانی

موسسه هنرمندان پیشکسوت

هنر نگارگری