1401\07\09 14:31:48


همه‌ی نکاتی که برای اولین سفر تنهایی باید در نظر بگیرید

تنهایی سفر کردن یکی از تجربه‌های منحصر‌به‌فرد و جالبی است که ممکن است در ابتدا کمی ترسناک به نظر برسد

تنهایی سفر کردن یکی از تجربه‌های منحصر‌به‌فرد و جالبی است که ممکن است در ابتدا کمی ترسناک به نظر برسد. اما با برنامه‌ریزی می‌توانید سفر خوبی داشته باشید و از این تجربه‌ی خاص لذت ببرید.

سفر تنهایی؛ نکاتی که قبل از سفر باید بدانید

سفر تنهایی

سفر تنهایی در کلام، کار ساده‌ای است ولی وقتی بخواهید آن را عملی کنید، سخت می‌شود. به‌خصوص اگر سفر خارجی به کشوری باشد که تابه‌حال آن را ندیده باشید. اما همین سفر با تمام سختی‌ها، چیزهای زیادی به شما یاد می‌دهد. می‌توانید دوستان جدیدی پیدا کنید، تجربه‌های جدید کسب کنید و از همه مهم‌تر، استقلال را تمرین کنید.

برای اینکه بتوانید از سفرتان بیشتر لذت ببرید و کمتر دچار دردسر شوید، به این نکته‌ها دقت کنید:

۱. در مورد مقصد تصمیم بگیرید

انتخاب مقصد اهمیت زیادی دارد. وقتی می‌خواهید برای اولین بار تنهایی سفر کنید، شاید بد نباشد که از مقصدهایی شروع کنید که آشنایی بیشتری با آن‌ها دارید و قرار گرفتن در آن‌ها، هیچ استرس اضافه‌ای به شما وارد نمی‌کند. وقتی وارد شهری بشوید که از قبل می‌شناسید، کمتر احساس غربت و نگرانی می‌کنید.

اگر دوست ندارید جای تکراری بروید، مقصدی را انتخاب کنید که انگیزه‌ی زیادی برای دیدن آن دارید؛ مثلا شهری که همیشه دوست داشتید ببینید و دائما در مورد آن جست‌وجو می‌کردید. این انگیزه و حس خوب نسبت به مقصد، باعث می‌شود که حس‌های منفی را کمتر تجربه کنید و احساسات مثبت، بر احساسات منفی و استرس، غلبه کنند.

توصیه: برای شروع مقصدی را انتخاب کنید که زیرساخت‌ها و امکانات خوبی برای گردشگری داشته باشد. مثلا شهرهایی که هتل‌های زیاد، فروشگاه‌های متعدد و رستوران‌های زیاد و سیستم حمل‌ونقل عمومی گسترده دارند تا خیالتان از بابت محل اقامت، رفت‌وآمد و تهیه‌ی مایحتاج ضروری، راحت باشد.

شهری انتخاب کنید که نزدیک شهر محل زندگی خودتان باشد تا در صورت نیاز بتوانید سریع برگردید یا اینکه همین نزدیک بودن، به شما اطمینان خاطر بدهد. اگر به کشورهای خارجی سفر می‌کنید حتما از قبل در مورد امنیت آن‌ها تحقیق کنید.

۲. تحقیق کنید

یکی از مزیت‌های سفر تنهایی این است که آزادی عمل بسیار زیادی به شما می‌دهد و لازم نیست خودتان را به انتخاب دیگران محدود کنید. اما قرار نیست که بدون برنامه‌ریزی، کوله پشتی‌تان را بردارید و به دل جاده بزنید. همیشه قبل از هر سفری در مورد مقصد تحقیق کنید.

اطلاعاتی مثل آب‌وهوای مقصد، جاذبه‌های گردشگری، فرهنگ و غذا و تمام چیزهای مرتبط با سفر را از قبل جمع‌آوری و مطالعه کنید. حتما در مورد تنوع اقامتگاه‌ها و وسایل حمل‌ونقل عمومی مقصد تحقیق کنید. اگر می‌خواهید از جاذبه‌های گردشگری بزرگ و مهم دیدن کنید حتما قوانین، هزینه‌ها و ساعت کار آن را بررسی کنید.

یکی از بهترین گزینه‌ها برای گشت‌وگذار در شهرها، شرکت کردن در تورهای یک روزه‌ی گشت‌وگذار است که بیشتر برنامه‌ریزی‌های لازم را برای شما انجام می دهد و با خیال راحت می‌توانید از دیدن جاذبه‌ها لذت ببرید.

۳. تصمیم‌گیری در مورد هزینه‌ی سفر

هزینه‌ی سفر بخش مهم دیگری در برنامه‌ریزی‌های قبل از سفر است که حتما باید به آن توجه کنید و برای آن دقیقا برنامه‌ریزی داشته باشید. دو هزینه‌ی اصلی سفر یکی محل اقامت است و دیگری هزینه‌ی حمل‌ونقل که شامل رفت و آمد تا مقصد و رفت‌و‌آمد بین شهری می‌شود.

باید برای تمام این هزینه‌ها آماده باشید. یکی دیگر از تصمیم‌های مهمی که باید بگیرید، انتخاب نوع اقامتگاه است. اگر در طول سفر می‌خواهید از صبح تا شب بیرون باشید و جاذبه‌ها را ببینید، لازم نیست یک هتل لوکس رزرو کنید. اتاقی تمیز و امن برای اینکه شب‌ها استراحت کنید، کافی است و این امکان در هتل‌های مقرون‌به‌صرفه هم وجود دارد. حتما قبل از رزرو هتل، نظرات دیگران را بخوانید و عکس‌های هتل را ببینید و امکانات آن را دقیق بررسی کنید. فاصله‌ی هتل تا مراکز گردشگری هم یک نکته‌ی مهم دیگر است که باید در نظر داشته باشید.

غیر از این دو مورد، باید برای هزینه‌ی غذا، نوشیدنی، تفریحات، بلیت‌های ورودی، سوغاتی و بیمه‌ی مسافرتی هم پولی کنار بگذارید.

  • ۱۰ روش برای کاهش استرس و پس‌انداز پول به سبک زندگی مینیمالیستی

۴. رزرو کردن بلیت‌ها

بعد از مشخص کردن مقصد و بودجه‌ی سفر، وقت رزرو کردن بلیت‌ها و هتل است. در بیشتر کشورهای دنیا اگر بلیت پروازها و قطارها را از قبل رزرو کنید، تخفیف خوبی می‌‌گیرید. این نکته برای هتل‌ها هم صادق است. بسیاری از شرکت‌های گردشگری، در تمام طول سال تخیف‌های خوبی برای مراکز اقامتی و هتل‌ها دارند. حتما به این سایت‌ها سر بزنید تا بتوانید در تاریخ موردنظرتان، بهترین گزینه‌ی موجود را با توجه به بودجه‌ای که دارید پیدا کنید.

در مورد رزرو بلیت سفر دقت کنید که زمان رسیدن شما به مقصد در صبح زود یا دیروقت نباشد تا در مقصد، به‌راحتی بتوانید خودتان را به هتل برسانید. ساعت پذیرش هتل‌ها را هم در نظر بگیرید.

۵. بار سفر سبک و هوشمندانه

سفر تنهایی

افراد در مورد بستن بار سفر معمولا به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ عده‌ای که با یک کوله‌پشتی برای چند هفته سفر می‌کنند و عده‌ی دیگری که برای یک شب ماندن در خانه‌ی دوستشان، یک چمدان، یک کیف دستی و یک کوله‌پشتی می‌برند.

وقتی تنها سفر می‌کنید و خودتان به‌تنهایی باید همه‌ی بار سفر را حمل کنید، باید بارتان را سبک و هوشمندانه ببندید. فقط چیزهای ضروری را بردارید و آن‌ها را درست در کوله‌پشتی خود بچینید. چیزهایی همراهتان ببرید که به‌شکل‌های مختلف قابل استفاده باشند. مثلا ظروف چندکاره یا لباس‌هایی که بتوانید در موقعیت‌های مختلف بپوشید.

برای سفر تنهایی بهتر است که بار سفر شما یک کوله‌پشتی باشد و یک کیف دستی هم برای وسایل ضروری و مدارک سفر داشته باشید. حمل‌ونقل کوله‌پشتی در وسایل حمل‌و‌نقل عمومی بسیار راحت‌تر است.

فقط وسایل ضروری را همراه ببرید. مثلا اگر در هتل به مسافران وسایل بهداشتی و حوله می‌دهند، لازم نیست دوباره شما هم وسایل بهداشتی را همراه خود ببرید.

این وسایل را سعی کنید همیشه همراه داشته باشید:

کیف کوچک کمک‌های اولیه، پاوربانک، کیف کمری، چند کیسه‌ی پلاستیکی یا پارچه‌ای، نخ‌وسوزن و قیچی کوچک.

نکاتی درباره‌ی سفر تنهایی که باید به خاطر بسپارید

سفر تنهایی

بعد از برنامه‌ریزی برای سفر و آماده کردن بار سفر، بد نیست این نکته‌ها را هم در مورد تجربه‌های طول سفر به خاطر داشته باشید:

۱. از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید

وقتی تنها سفر می‌کنید به‌جای کرایه کردن تاکسی و ماشین شخصی، تا جای ممکن از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید. این کار نه‌تنها باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های سفر می‌شود بلکه امنیت و اطمینان خاطر بیشتری دارد. همچنین فرصت‌های بیشتری پیدا می‌کنید تا با افراد جدید آشنا شوید.

۲. صبح زود بیدار شوید

در روزهایی که قصد دارید از جاذبه‌های گردشگری دیدن کنید، صبح زود بیدار شوید. هر چقدر زودتر بیرون بزنید، در خلوتی و آرامش بیشتری می‌توانید به جاذبه‌های مختلف سر بزنید. بعد از تمام شدن روز کاری که خیابان‌ها شلوغ می‌شود شما به هتل برگردید، یک شام خوب بخورید و استراحت کنید تا دوباره فردا گشت‌وگذار را شروع کنید.

۳. با خانواده در تماس باشید

همیشه با خانواده در تماس باشید. هر جایی می‌روید به آن‌ها اطلاع دهید که چه زمانی می‌روید، مقصدتان کجاست و حدودا چه زمانی برمی‌گردید. به آن‌ها اطمینان بدهید که جایتان امن است و از سفرتان لذت می‌برید. علاوه‌بر‌این، وقتی خانواده از برنامه و مقصد شما خبر داشته باشند، در صورت لزوم راحت‌تر می‌توانند شما را پیدا کنند.

۴. دوست پیدا کنید ولی سریع اطمینان نکنید

درست است که سفر را تنهایی شروع می‌کنید ولی لازم نیست در تمام طول سفر هم تنها باشید. می‌توانید در سفر دوست پیدا کنید، با آن‌ها خوش بگذرانید و از لحظه‌های خود لذت ببرید. اما همیشه در رابطه‌ی دوستانه‌ی خود با یک غریبه، جانب احتیاط را رعایت کنید. به هیچ‌کس به طور صد‌درصد اطمینان نکنید. در مورد جزییاتی که در مورد خودتان می‌گویید بسیار هوشیار باشید. اطلاعات مهم‌تان را به کسی ندهید.

۵. مراقب باشید

«مراقب باشید» یک توصیه‌ی کلی است که توصیه‌های جزیی بسیاری را در بر می‌گیرد. مثلا اینکه در مکان‌هایی که احساس خطر می‌کنید، همیشه اطراف خود را بررسی کنید. از تمام اطلاعات حیاتی و اسناد ضروری خود کپی بگیرید. آدرس و شماره‌‌ی تلفن هتل محل اقامت خود را در جیب یا کیف پول خود بگذارید. لوازم گران‌قیمت مثلا دوربین عکاسی و گوشی را در جاهای شلوغ بیرون نیاورید.

  • ۸ خوراکی عالی برای سفرهای جاده‌ای در تابستان

۶. به غریزه‌ی خود اطمینان کنید

گاهی اوقات بی‌دلیل در مورد جایی احساس منفی داریم. حتی آشنایی با یک نفر، ممکن است حس بدی به ما بدهد. بهتر است که به احساس خود اطمینان کنید. هرگز خودتان را در موقعیتی قرار ندهید که در آن احساس راحتی نمی‌‌کنید.

با این نکته‌ها می‌توانید سفری امن و آسوده داشته باشید. تنها سفر کردن سرشار از تجربه‌هایی است که شما را برای زندگی مستقل، آماده می‌کند. اما سختی‌هایی هم دارد که با رعایت این نکته‌ها می‌توانید از سختی سفر کم کنید و با کوله‌باری از خاطره‌های شیرین به خانه برگردید.

منبع:  Fabhotels

/*/
بازنشر از : digimag