1402\01\12 14:28:51


بازدید ۶ میلیون نفر از موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی تا ۱۱ فرودین

مدیرکل موزه‌ها گفت: از ۲۵ اسفندماه ۱۴۰۱ تا پایان روز ۱۱ فروردین‌ماه ۱۴۰۲، نزدیک به ۶ میلیون بازدید از موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی انجام شد.

مرتضی ادیب‌زاده گفت: اداره‌کل موزه‌ها در پایان هر سال با توجه به در پیش داشتن ایام نوروز و لزوم گرامی‌داشت هرچه باشکوه‌تر این رویداد، تمهیدات لازم را برای آماده‌سازی موزه‌های تابعه طی ابلاغ بخشنامه‌هایی به ادارات‌کل میراث‌فرهنگی سراسر کشور و مجموعه‌ها و موزه‌های ستادی به‌منظور ارتقای خدمات ارائه شده به مخاطبان در ایام نوروز می‌اندیشد.

مدیرکل موزه‌ها افزود: این تمهیدات شامل مواردی همچون انجام امور نظافتی فضاهای نمایشی، بخش‌های خدماتی و رفاهی و نیز رفع نواقص فنی، آماده‌سازی فضای سبز موزه‌ها، اصلاح و بازبینی تابلوهای معرفی و زیرنویس آثار، بازبینی سیستم‌های نورپردازی، روشنایی، سیستم‌های نظارت تصویری و … است. او تصریح کرد: اداره‌کل موزه‌ها با هماهنگی‌های انجام شده اقدامات و راهبردهای جدیدی را برای نوروز ۱۴۰۲ در دستور کار خود قرار داده است، یکی از مهمترین این اقدامات تغییر ساعات کاری موزه‌ها توجه به اینکه نوروز امسال با ماه مبارک رمضان تقارن پیدا کرده است. به‌طوری‌که ساعات ارائه خدمات بازدید از موزه‌های تحت پوشش وزارت میراث‌فرهنگی در دو بازه زمانی ۲۰ تا ۲۸ اسفندماه ۱۴۰۱ از ساعت ۹ تا ۱۹ و از ۲۹ اسفندماه ۱۴۰۱ تا ۱۳ فروردین‌ماه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۱ شب افزایش یافت.

ادیب‌زاده بیان کرد: از جمله سایر اقدامات که در راستای تقارن نوروز و ماه مبارک رمضان انجام شد می‌توان به تدارک افطاری ساده برای مسافران روزه‌دار با همکاری خیران و نهادهای مردمی، پیش‌بینی فضای مناسب برای صرف غذا و خوراک برای مسافران به‌منظور رعایت حفظ حرمت ماه مبارک رمضان، آماده‌سازی فضای نمازخانه‌ها در موزه‌ها، ساخت برنامه‌های مرتبط با رمضان در موزه‌ها و معرفی آن‌ها از طریق رسانه‌ها و همچنین لزوم تناسب برنامه‌ها و نمایشگاه‌ها در موزه‌ها با این ایام اشاره کرد. طراحی و چاپ نخستین کاتالوگ-تقویم موزه‌ای برای نخستین‌بار مدیرکل موزه‌ها تصریح کرد: اداره‌کل موزه‌ها برای نخستین‌بار اقدام به طراحی و چاپ نخستین کاتالوگ-تقویم موزه‌ای به‌منظور ارتقای آگاهی به کارشناسان مرتبط و مدیران موزه‌های تحت پوشش کرده است. در این بسته فرهنگی ضمن معرفی برخی از موزه‌های ایران به معرفی آثار شاخص موزه‌ای پرداخته شده و رویدادهای فرهنگی ملی و جهانی مرتبط با موزه نیز در این گاه‌شمار برای نخستین بار معرفی شده‌اند.

تبلیغات
خرید اینترنتی لباس بچه
خرید اینترنتی لباس بچه

فروشگاه اینترنتی دُرین کیدز فروش اینترنتی لباس کودک با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت . - خرید اینترنتی لباس بچه - بچه - فروش اینترنتی لباس بچه

او ادامه داد: از دیگر اقدامات نوینی که در ایام نوروز ۱۴۰۲ انجام شده است می‌توان به نگاه ویژه‌ای که به کودکان در موزه‌ها و مجموعه‌های فرهنگی‌تاریخی شده اشاره کرد. همچنین بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در چندین موزه و مجموعه ستادی به نخستین کودکانی که به بازدید موزه در سال نو می‌آمدند، بسته‌های فرهنگی هنر قلمکار برای کودکان اهدا شد و برنامه‌های متنوعی نیز برای این گروه از مخاطبان در موزه‌ها و مجموعه‌ها در نظر گرفته شده است. ادیب‌زاده با بیان اینکه تأمین نیروهای راهنمای داوطلب با تخصص مرتبط در موزه‌ها به‌منظور ارائه خدمات به مخاطبان در ایام نوروز مورد تاکید ویژه قرار گرفت، تصریح کرد: با توجه به پایشی که تا کنون کارشناسان اداره‌کل موزه‌ها از رویدادهای برگزار شده در موزه‌های سراسر کشور انجام داده‌اند تا کنون بالغ بر ۲۷۰ عنوان برنامه در موزه‌های سراسر کشور، کاخ‌موزه‌ها و موزه‌های ستادی برگزار شده است.

از جمله این برنامه‌ها پیش از نوروز برگزاری برنامه‌های متناسب با روز درختکاری، آئین شاهنامه‌خوانی به مناسبت پایان سرایش شاهنامه در ۲۵ اسفندماه، آئین پاکسازی آثار تاریخی و موزه‌ها در ۲۶ اسفندماه با مشارکت نهادهای مردم‌نهاد بوده است. او ادامه داد: برنامه‌های نوروزی نیز شامل برپایی سفره‌های هفت‌سین، جشن‌های نوروزی در موزه‌ها و محوطه‌ها در قالب نوروزگاه، موسیقی محلی و آئینی مرتبط، نقالی، تواشیح، سحرخوانی، برپایی نمایشگاه‌های آثار موزه‌ای متناسب با ماه مبارک رمضان و نوروز، کارگاه‌های زنده برای کودکان، تهیه و ارائه بسته‌های آموزشی ویژه کودکان زیر ۷ سال برای هدیه به نخستین بازدیدکنندگان کودک در روز اول فروردین‌ماه در موزه‌ها و کاخ موزه‌های تهران بوده است. مدیرکل موزه‌ها درباره آمار بازدید از موزه‌ها گفت: براساس پایش انجام شده از میزان بازدید موزه‌ها و مجموعه‌های تحت پوشش وزارت میراث‌فرهنگی از ۲۵ اسفندماه ۱۴۰۱ تا پایان روز ۱۱ فروردین‌ماه ۱۴۰۲، نزدیک به ۶ میلیون بازدید از موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی انجام شده است که این میزان در مقایسه با بازه مشابه سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.

ادیب‌زاده تصریح کرد: استان‌های فارس، اصفهان، تهران، خوزستان و کرمان به ترتیب یک میلیون و ۴۵۰ هزار و ۵۴۲ نفر، ۶۹۵ هزار و ۹۳۰ نفر، ۴۰۶ هزار و ۴۳۴ نفر، ۲۳۶ هزار و ۵۶۳ نفر و ۲۱۳ هزار و ۳۴ نفر پنج استان برتر به لحاظ بیشترین میزان بازدیدکننده هستند. او افزود: در میان موزه‌ها و مجموعه‌های موزه‌ای در سراسر کشور نیز سایت موزه تخت جمشید با ۲۷۶ هزار و ۹۲۲ نفر بیشترین بازدیدکننده را به خود اختصاص داده است. پس از آن به ترتیب مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد، کاخ‌موزه چهلستون، قلعه‌موزه فلک‌الافلاک و مجموعه فرهنگی‌تاریخی کاخ گلستان قرار دارند.

مدیرکل موزه‌ها بیان کرد: در استان تهران نیز، ۵ مجموعه موزه‌ای مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد با ۷۰۱ هزار و ۱۶۶ نفر، مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان با ۱۱۷ هزار و ۴۴۸ نفر، مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران با ۷۸ هزار و ۶۳۹ نفر، موزه ملی ایران با ۲۵ هزار و ۴۲۳ نفر و موزه آبگینه با ۹ هزار و ۳۰۹ نفر به ترتیب دارای بیشترین بازدیدکننده بودند.. .


بازنشر از : مهر

مرتضی ادیب زاده

موزه

بازدید کننده