1402\01\12 11:02:11


توصیه‌های زیست محیطی برای روز انس با طبیعت

سازمان حفاظت محیط زیست با انتشار اطلاعیه ای، توصیه‌های زیست محیطی را برای گرامیداشت سیزدهم فروردین (روز انس با طبیعت)، اعلام کرد.

در اطلاعیه سازمان حفاظت محیط زیست درباره روز طبیعت به موارد کلیدی و مهم زیر اشاره شده است: «سازمان حفاظت محیط زیست ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات و سالی خوش برای تمامی هم میهنان عزیز و گرامی، در خصوص گرامیداشت سیزدهم فروردین (روز انس با طبیعت)، توجه هم‌میهنان محترم را به موارد زیر معطوف می‌دارد.

امید است با رعایت این موارد، در حفظ محیط زیست و منابع طبیعی کشور عزیزمان ایران کوشا باشیم. - در هنگام قرار گرفتن در طبیعت از بوته کنی و از بین بردن رستنی‌ها که موجب تخریب محیط زیست می‌شود، جداً خودداری کنید. - آلوده کردن آب رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و تالاب‌ها باعث از بین بردن آبزیان می‌شود، لذا از هر گونه عملی که موجبات آلودگی را فراهم نماید اجتناب کنید.

- شکار و صید جانوران وحشی ممنوع است و جرم محسوب می‌شود. - از هر گونه ایجاد آتش در مناطق مختلف تا حد امکان خودداری کنید. در صورتی که نسبت به برپایی آتش اقدام نمودید قبل از ترک محل از خاموش شدن آن کاملاً مطمئن شوید.

- رعایت مسائل زیست محیطی یکی از مهمترین نکات حضور در طبیعت است، لذا از تخریب و آسیب زدن به محیط زیست خودداری کنید. - پس از ترک محل، زباله‌های تولید شده را جمع آوری و به نزدیکترین محل جمع آوری زباله تحویل دهید. - شکستن شاخه‌های درختان به منزله شکستن بال پرندگان است، لطفاً از هرگونه اقدام به شکستن شاخه‌های درختان در جهت برپایی آتش و سایر مسائل جداً خودداری کنید.

- ماهی‌های قرمز را در صورتی که به‌همراه دارید به محل‌های تعبیه شده جهت جمع آوری تحویل دهید و از انتقال گونه‌های غیربومی به رودخانه‌ها جدا خودداری کنید. - از جمع آوری تخم پرندگان، جوجه‌های تازه متولد شده و تخریب آشیانه‌ها جداً بپرهیزید. - با توجه به اینکه در حال حاضر فصل تخم ریزی ماهیان است، هرگونه صید ماهی در رودخانه‌ها ممنوع است.

در صورت مشاهده هرگونه تخلف زیست محیطی مراتب را به نزدیکترین اداره محیط زیست در منطقه یا شماره ۱۵۴۰ اطلاع دهید.». .


بازنشر از : مهر

طبیعت

روز طبیعت

سازمان محیط زیست