1401\05\22 15:14:03


معافیت هتل‌ها از پرداخت مالیات. بازگشت به فروش دلاری بلیت هواپیما

معافیت هتل‌ها از پرداخت مالیات، تعطیلی موزه ها در روزهای عاشورا و تاسوعا، برگزاری مراسم آیینی ایام محرم واحتمال فروش دلاری بلیت پروازها از جمله خبرهای گردشگری و میراث فرهنگی در این هفته بود.

خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته همزمان با روز عاشورا و تاسوعای حسینی، مانند سالهای گذشته ورود گردشگران به روستای ابیانه در روزهای تاسوعا و عاشورا ممنوع شد.

در این باره حسین یزدانمهر رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان نطنز گفت: به درخواست مردم روستا و تصویب در شورای اداری شهرستان، روزهای عاشورا و تاسوعا ورودی گردشگران و مسافران به این روستا ممنوع شد. حسین یزدانمهر گفت: با توجه به قرمز شدن شهرستان نطنز و روستای ابیانه به دلیل شیوع مجدد بیماری منحوس کرونا و همچنین درخواست اهالی عزادار روستای تاریخی ابیانه، ورود گردشگران و مسافران به این روستای تاریخی در روزهای عاشورا و تاسوعای حسینی ممنوع شد. همه‌ساله و قبل از شیوع ویروس منحوس کرونا، خیل عظیمی از گردشگران و دوستداران اهل‌بیت (ع) با حضور در روستای تاریخی ابیانه از آئین‌های سنتی و مذهبی این روستا از جمله آئین ثبت ملی شده نخل‌گردانی و همچنین آئین جغجغه‌زنی و دیگر آئین‌های عزاداری این روستا در ایام ماه محرم به‌ویژه روزهای عاشورا و تاسوعا دیدن می‌کردند.

موزه‌ها در تاسوعا و عاشورا تعطیل هستند همچنین در این هفته موزه‌های زیر نظر وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در روزهای یکشنبه و دوشنبه ۱۶ و ۱۷ مرداد همزمان با تاسوعا و عاشورا تعطیل هستند. سازمان میراث فرهنگی وقت در سال ۱۳۹۴، تعطیلی موزه‌ها و اماکن تاریخی تحت پوشش وزارتخانه (سازمان سابق) را در شش روز از سال تصویب و مشخص کرده است. بر این اساس موزه‌ها، کاخ موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش وزارتخانه میراث فرهنگی در روزهای ۱۴ خرداد به مناسبت رحلت حضرت امام خمینی (ره)، بیست و یکم ماه رمضان به مناسبت شهادت حضرت امام علی (ع)، بیست و پنجم شوال به مناسبت شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع)، نهم و دهم محرم به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی و بیست و هشتم ماه صفر به مناسبت رحلت حضرت رسول اکرم (ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) تعطیل هستند.

امسال نیز مانند سال‌های گذشته موزه‌های تحت پوشش این وزارت مانند کاخ موزه‌های نیاوران، گلستان، سعدآباد، موزه ملی و…، در کشور تعطیل بوده و امکان بازدید از آنها وجود ندارد. فعالیت این موزه‌ها روز ۱۸ مرداد از سر گرفته می‌شود. احتمال فروش دلاری بلیت پروازهای داخلی به خارجی‌ها، بعد از اربعین وزیر راه و شهرسازی گفت: فروش دلاری بلیت هواپیما فعلاً ممنوع است البته احتمال دارد بعد از اربعین تصمیم دیگری گرفته شود.

رستم قاسمی در حاشیه جلسه کمیته حمل و نقل ستاد اربعین گفت: بر اساس جلسات اربعین قرار است حدود ۵ میلیون نفر جابه جایی مسافر صورت گیرد و سهم همه ناوگان‌ها مشخص شده است. وی با اشاره به اینکه سهم ریلی حدود ۳۰۰ هزار نفر، هوایی ۶۰ هزار نفر است و مابقی زائران از جاده‌ها جابه جا می‌شوند گفت: با توجه به اینکه شهریورماه اوج سفرهای داخلی است از مردم تقاضا می‌شود از وسایل حمل و نقل شخصی خود نیز استفاده کنند. وی گفت: قیمت بلیت هواپیما همان ۶ میلیون تومان و قطار هم فعلاً ۲۵۰ هزار تومان است که قیمت نهایی اتوبوس و قطار را از طریق رسانه ملی به مردم اطلاع رسانی خواهیم کرد.

معافیت بیمارستان‌ها و هتل‌ها از پرداخت مالیات سازمان امور مالیاتی از محاسبه نرخ مالیات صفر درآمد بیمارستان‌ها، هتل‌ها و مراکز اقامتی و تفریحی تا ۵ سال از زمان صدور پروانه بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم خبر داد. حجت‌الله مولایاری مدیرکل دفتر فنی و مدیریت ریسک سازمان امور مالیاتی در نامه‌ای از معافیت مالیاتی بیمارستان‌ها، هتل‌ها و مراکز اقامتی گردشگری غیر دولتی خبر داد. مطابق نامه مزبور، بر اساس ماده ۴ آئین نامه اجرایی قانون مالیات‌های مستقیم، بیمارستان‌ها، هتل‌ها و مراکز اقامتی گردشگری غیر دولتی که از ابتدای سال ۱۳۹۵ از سوی وزارت خانه‌های بهداشت یا گردشگری برای آنها پروانه بهره برداری صادر شده، تا ۵ سال از زمان صدور پروانه و در مناطق محروم تا ۱۰ سال از زمان صدور مجوز از دستگاه‌های مربوطه، معاف از مالیات هستند و مالیات متعلقه با نرخ صفر برای آنها محاسبه خواهد شد.

تبلیغات
مشاوره خدمات مالیاتی
مشاوره خدمات مالیاتی

گروه مشاوره و توسعه مدیریت تیارا ارائه خدمات مالیاتی تنظیم و ارسال اظهارنامه ارزش افزوده - تنظیم و ارسال معاملات فصلی- تنظیم اسناد مربوط به دفاتر کانونی- تحریر دفاتر قانونی- تنظیم اظهارنامه مالیاتی (سالانه)- شرکت در جلسات رسیدگی مالیاتی- تنظیم لوایح دفاعیه جهت اعتراض به برگ تشخیص های مالیاتی - صادره و شرکت در هیات های حل اختلاف به کسب و کارها - مشاوره خدمات مالیاتی - اظهارنامه مالیاتی - اظهارنامه ارزش افزوده

یک مشکل دیگر برای بیمه راهنمایان گردشگری رئیس جامعه انجمن‌های راهنمایان گردشگری با بیان اینکه حمایت بیمه‌ای از راهنمایان حذف شده است، گفت: وزیر گردشگری با نامه‌نگاری به معاون اول رئیس جمهور بر بازنگری این شاخصه تاکید داشته است. محسن حاجی سعید درباره بیمه راهنمایان گردشگری گفت: حمایت بیمه‌ای از سفرای فرهنگی کشور که در مجلس و دولت قبل پایه گذاری کرد، در دولت جدید در حال حذف شدن است. راهنمایان گردشگری از وزارت میراث فرهنگی انتظار دارند به قولی که در روز جهانی راهنمایان داده شده عمل کرده و نسبت به توقف آئین نامه نحوه معافیت بیمه‌شدگان بدون کارفرما واکنش نشان دهد.

حاجی سعید با بیان اینکه از اول تیر ماه حمایت بیمه‌ای دولت از راهنمایان به عنوان یکی از اقشار خاص قطع شده است افزود: به رغم پیگیری مستمر تشکل ملی راهنمایان و مخالفت وزارت میراث فرهنگی در تبیین ناکارآمدی شاخصه‌های وزارت کار برای دهک‌بندی این قشر، همچنان ملاک بهره‌مندی روش اشتباه پیشنهادی وزارت کار است. دلایل ناکارآمدی شاخصه‌های وزارت تعاون (سفر خارج از کشور، تراکنش بانکی، خودرو گران قیمت و سرپرست خانوار) در دهک بندی این قشر به این شرح است ۱. تراکنش حساب بانکی آنها به واسطه واریز تنخواه تور، ممکن‌است بالا تشخیص داده شود .۲.

سفر خارج از کشور، مأموریت شغلی آنها محسوب می‌شود. ۳. برخی که راهنما_راننده هستند، خودرو مناسب برای ترانسفر تورها خریداری کرده‌اند تا ارائه خدمات بهتری به گردشگران دهند.

۴. برخی از راهنمایان مجرد، سرپرست موقت خانوار هستند و این افراد مستقل زندگی می‌کنند، درحالیکه بر اساس دهک بندی وزارت کار، سرپرست خانوار ولدشان محسوب می‌شود. همایشی برای منسوجات سنتی کشورهای عضو آسه‌آن هشتمین همایش منسوجات سنتی کشورهای عضو آسه‌آن ۲۰۲۲ (اتحادیه ملل جنوب شرق آسیا) ۲۵ تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۲ برابر با ۳ الی ۸ مهر ۱۴۰۱ در پوتراجایا، مالزی برگزار می‌شود.

ایجاد فضای مناسب برای متخصصان حوزه منسوجات سنتی، محققان، دانشجویان و … به‌منظور تبادل اطلاعات و تجربیات درباره حمایت از اقدامات حفاظتی و پایداری تولیدات و منسوجات بافته شده از مواد طبیعی در منطقه آسه‌آن، انتشار نتایج تحقیقات، ترویج تکنیک‌های جدید بافت منسوجات برای افزایش تولید منسوجات خلاقانه و افزایش قابلیت ورود منسوجات سنتی به بازار بزرگ‌تر از جمله اهداف برگزاری این همایش است. این همایش شامل رویدادهای جانبی از جمله بازدید از نمایشگاه، شرکت در ورکشاپ، تورهای جانبی، بازدید از موزه منسوجات مالزی و … است. تمام هزینه‌ها از جمله بلیت رفت و برگشت و اسکان در هتل بر عهده شرکت‌کنندگان است و تاریخ نهایی ثبت‌نام برای حضور در همایش ۲۰ اوت ۲۰۲۲ برابر با ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ در نظر گرفته شده است.

ممنوعیت ورود زائران اربعین بدون بلیت به فرودگاه امام در این هفته اعلام شد که سرپرست فرودگاه امام از ممانعت ورود افراد فاقد بلیت به این فرودگاه در ایام اربعین خبر داد. سعید چلندری گفت: با توجه به دسترسی‌های ترمینال سلام کلیه پروازها از طریق همین ترمینال انجام می‌شود و پیش بینی می‌شود ۶۰ هزار زائر از طریق فرودگاه امام به عتبات اعزام شوند. وی با بیان اینکه مراجعه کنندگان به فرودگاه باید بلیت به همراه داشته باشند، گفت: عوامل انتظامی از ورود افراد فاقد بلیت ممانعت می‌کنند و بلیت‌ها حتماً باید از طریق سامانه فروخته شود.

چلندری در پاسخ به این سوال که آیا دسترسی به ترمینال سلام برای تردد زائران هموار شده گفت: تمام تابلوها و راه‌های دسترسی مشخص است و چنانچه با ازدیاد زائران مواجه شویم از بال غربی ترمینال یک نیز استفاده خواهیم کرد روزانه بین ۳۰ تا ۴۰ پرواز را می‌توانیم پذیرا باشیم و اتوبوس‌های شاتل بین ترمینال سلام و ترمینال یک برای تردد زائران در نظر گرفته شده است.. .


بازنشر از : مهر

میراث فرهنگی

گردشگری

صنایع دستی