1402\01\12 14:50:32


اما و اگرهای رویداد گردشگری «اردبیل۲۰۲۳». وضعیت زیرساخت‌های استان

رویداد گردشگری اردبیل ۲۰۲۳ فرصتی استثنایی برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری منطقه است اما شهر در زمانی که به این رویداد اختصاص یافته، به لحاظ بصری آماده میزبانی نیست.

خبرگزاری مهر -گروه استان‌ها - نسرین آذرکیش: سازمان همکاری اقتصادی اکو حدود ۵۸ سال گذشته با هدف ایجاد اتحاد تجاری، کمک به رشد صنعت گردشگری و رشد پیشرفت منطقه‌ای با حضور ایران، ترکیه و پاکستان تشکیل شد که همزمان با وقوع انقلاب اسلامی ایران این سازمان بعد از ۱۵ سال فعالیت مشترک به کار خود پایان داد.

پس از چندین سال دوباره این سازمان از سال ۱۳۷۲ و با عضویت ۱۰ کشور که بیش از ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت دارند، با هدف رشد اقتصادی کشورهای عضو و ارتقای تجارت بین منطقه‌ای با حذف موانع تجاری، بهبود وضعیت زندگی، گسترش همکاری‌های متقابل در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و فنی، توسعه زیرساخت‌های حمل و نقلی فعالیت خود را آغاز کرد. هم اکنون که از عمر سازمان اکو بیش از ۳۰ سال می‌گذرد در تلاش هستند از فرصت‌های گردشگری یک شهر به نحو مطلوب استفاده کنند و بنا بر سومین نشست وزرای گردشگری کشورهای عضو اکو در سال ۱۳۹۹ مقرر شد سالانه یک شهر به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو انتخاب شود که دوشنبه پایتخت تاجیکستان به عنوان اولین گزینه پایتخت گردشگری اکو در سال ۱۳۹۹ انتخاب شد و بعد از آن ساری و اردبیل به عنوان گزینه‌های بعدی مورد تصویب قرار گرفتند. اردبیل میراث‌دار تمدنی ۷ هزار ساله اردبیل سرزمینی که میراث‌دار تمدن هفت هزار ساله است با دارا بودن جاذبه‌های کم‌نظیر طبیعی، تاریخی، باستانی و تفریحی به‌واسطه قدمت تاریخی‌اش و با دارا بودن لقب‌هایی مانند دارالارشاد، دارالملک، دارالعرفان، دارالامان و نیز به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم، رونق اقتصادی بسیار خوبی داشته است که تقریباً ۳ سال گذشته یعنی در سال ۱۳۹۸ و قبل از شیوع بیماری کرونا از طرف کشورهای عضو سازمان اکو به عنوان پایتخت گردشگری در سال ۲۰۲۳ انتخاب شد.

میزبانی از کشورهای عضو اکو به عنوان پایتخت گردشگری با دارا بودن فضاهای طبیعی گردشگری همچون گردنه حیران، منطقه جنگلی فندقلو، چشمه‌های جوشان در دل طبیعت، کوه همیشه سرافراز سبلان، دریاچه شورابیل و مناظر تاریخی فرصت کم‌نظیری است که با تلاش، برنامه‌ریزی و مشارکت همه ارگان‌های مسئول در توسعه گردشگری می‌تواند منافع ارزشمند بی‌شماری را برای این استان به ارمغان بیاورد. گام اول و اساسی برای میزبانی از این رویداد برنامه‌ریزی برای اجرای برنامه‌ها بوده است؛ که این کار جز با هم‌افزایی تمامی ارگان‌ها قابل اجرا نیست. با وجود اینکه تقریباً چند ماه مانده به برگزاری این رویداد مهم در استان اردبیل انتصابات در اداره کل میراث فرهنگی که متولی برگزاری این رویداد است آغاز شد، با این حال مدیرکل جدید تا حدودی توانسته خود را با شرایط موجود وفق داده و در راستای اجرای این رویداد برنامه ریزی‌هایی انجام دهد.

رویداد ۲۰۲۳ اردبیل و فرصت‌های از دست رفته! حسن محمدی ادیب، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل در رابطه با برگزاری این رویداد در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، به میزبانی استان ساری قبل از اردبیل اشاره و اظهار کرد: می‌توانیم از تجربیات استان مازندران برای اجرای برنامه بهتر استفاده کنیم. وی با بیان اینکه ما باید در طول ۳ سال گذشته به دنبال تهیه زیرساخت‌ها و سرمایه گذاری می‌بودیم که متأسفانه در این حوزه کم کاری شده است، افزود: برگزاری رویداد اردبیل ۲۰۲۳ تنها بر عهده میراث‌فرهنگی نیست و برای اینکه بتوانیم از میزبانی این رویداد سربلند خارج شویم لازم است همه مردم و مسئولان در این اقدام نقش لازم را ایفا کنند که در این راستا کمیته بندی ستاد استانی رویداد با حضور مدیران دستگاه‌های مختلف شکل گرفته است. از جمله برنامه‌های مهم پیش‌بینی شده برای برگزاری در طول رویداد اردبیل ۲۰۲۳ می‌توان به میزبانی از نشست سفرای کشورهای عضو اکو اشاره کرد مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل از ۱۸ برنامه مصوب آماده اجرا در رویداد اردبیل ۲۰۲۳ خبر داد و یادآور شد: از جمله برنامه‌های مهم پیش‌بینی شده برای برگزاری در طول رویداد اردبیل ۲۰۲۳ می‌توان به میزبانی از نشست سفرای کشورهای عضو اکو، میزبانی از نشست وزرای گردشگری کشورهای عضو و همچنین حضور ویژه در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران در بهمن ماه اشاره کرد.

محمدی ادیب با بیان اینکه برای اولین بار ۲۷ فرصت سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری اردبیل فراهم شده است، ادامه داد: این ۲۷ پروژه سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری آماده ارائه به سرمایه‌گذاران است تا بدون اتلاف حتی یک روز، به نام سرمایه‌گذاران موافقت اصولی صادر شده و با اهلیت‌سنجی کار اجرا و عملیاتی در این بخش شروع شود. وی افزود: در کنار ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری و اشتغال جدید، ما از رویداد ۲۰۲۳ استفاده می‌کنیم تا در حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی استان را با تمام ظرفیت‌ها به مخاطبان معرفی کنیم تا بیشترین مشارکت در توسعه این حوزه را شاهد باشیم. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل خاطرنشان کرد: اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ نشست سفرای کشورهای عضو اکو و در مهرماه سال مذبور میزبانی نشست وزرای کشورهای عضو اکو را در پیش داریم تا با ظرفیت‌ها و قابلیت‌های اردبیل آشنا شوند.

به گفته محمدی ادیب همچنین قرار است همزمان با نشست سفرای کشورهای عضو اکو در اردیبهشت ماه جشنواره کوچ عشایر نیز به صورت بین‌المللی برگزار شود تا از این رویداد نیز به نفع استان و معرفی استعدادهای آن استفاده شود. درهم ریختگی بصری اردبیل می‌بایست در نظر داشت که ساماندهی و زیباسازی شهر برای میزبانی از رویداد ۲۰۲۳ از مهمترین گام‌ها بوده که به گفته برخی مسئولان محلی درهم ریختگی بصری در اردبیل و برنامه‌ها و اقدامات گذشته قابل قبول نیستند. این در حالی است که تمام وجوه و اتفاقات بصری عاملی تعیین‌کننده در مواجهه با هر نوع فرهنگ محسوب می‌شود و در حال حاضر شرایط موجود در فضای شهری اردبیل در شأن رویداد فرهنگی جهانی و میزبانی گردشگری بین المللی نیست.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری اردبیل نسبت به این آلودگی بصری در مرکز استان هشدار داد و گفت: درهم ریختگی بصری موجود در اردبیل، روح و روان شهروندان و کیفیت محیط زندگی و زیبا سازی شهر را تحت الشعاع قرار داده است. جلال آفاقی وضعیت افسارگسیخته موجود را از عوامل ناهنجاری‌های روانی و الگوهای رفتاری نامناسب دانست و افزود: از مدیران شهرداری مناطق و اتاق اصناف و اتحادیه‌های مرتبط تقاضا داریم در عمل به قوانین و مقررات در ساماندهی فضای شهری اردبیل همت لازم را داشته باشند و اجازه ندهند حقوق عمومی مردم و شهروندان فدای مقاصد شخصی افراد سودجو شود. ناگفته نماند که در وقفه ۳ ساله برای مهیا شدن برای میزبانی از رویداد ۲۰۲۳ مسئولان استان اردبیل به خوبی فرصت مهیا کردن زمینه‌های میزبانی این رویداد را داشتند تا علاوه بر ایجاد فرصت‌های معرفی گردشگری بکر این استان به جهانیان، توسعه اقتصادی، تکمیل زیرساخت‌ها و اشتغال‌زایی بومیان را نیز هدف گذاری کنند.

با اینکه بنا بر گفت‌وگوها و اخبار مدیران و مسئولان برنامه‌های «رویداد اردبیل ۲۰۲۳» از اواخر آذرماه و اوایل دی ماه گذشته و با آغاز سال نوی میلادی شروع شده است اما با کمی گشت و گذار در شهر می‌توان به وضوح مشاهده کرد نشانی از آغاز این رویداد در اردبیل دیده نمی‌شود و هیچ گونه زیباسازی شهری برای میزبانی از این رویداد مهم کشوری انجام نشده است! هزینه‌های زیباسازی شهر برای میزبانی تأمین شده است علی‌رغم تمام مشکلات و کمبودهایی محرز شده در راستای میزبانی اردبیل از رویداد ۲۰۲۳ شهردار اردبیل از تأمین هزینه‌های زیباسازی شهر برای برگزاری این رویداد خبر داده و می‌گوید: همانند سال گذشته با تصویب شورای اسلامی شهر و از محل بودجه شهرداری مبلغی جهت زیباسازی و آماده‌سازی شهر برای میزبانی از رویداد ۲۰۲۳ اردبیل در نظر گرفته است. محمود صفری از تلاش شهرداری اردبیل برای آماده‌سازی فضای شهر برای برگزاری این رویداد خبر داد و تصریح کرد: ساماندهی و زیباسازی ۴ ورودی شهر، ساماندهی سرویس‌های بهداشتی عمومی شهر، نصب اِلمان‌های متناسب با فرهنگ و سنت، رنگ‌آمیزی و نوسازی جدول‌ها از دیگر برنامه‌ها برای میزبانی از این رویداد بوده است. شهردار اردبیل از طراحی کتابچه‌هایی با عنوان «فرهنگ میزبانی» توسط سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی خبر داد و گفت: این کتابچه در بین بازاریان، اصناف و دیگر اقشار مردم توزیع خواهد شد.

صفری خاطرنشان کرد: در این رویداد تلاش خواهیم کرد تا مناطق و اماکن گردشگری شهر را به میهمانان معرفی کنیم که معرفی شورابیل، موزه عمارت شهرداری اردبیل و بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، سایر موزه‌ها و اماکن تاریخی و گردشگری در دستور کار است. خواب زمستانی اردبیل برای تدارکات میزبانی از رویداد ۲۰۲۳ با وجود فرصت‌های بسیار برای تدارک میزبانی از کشورهای عضو اکو در اردبیل اما کم توجهی مسئولان مانع از حفظ فرصت‌ها شد و با گذشت چندین ماه از اعلام زمان آغاز این رویداد در استان همچنان حال و هوا و رنگ و بویی از «رویداد اردبیل ۲۰۲۳» در اردبیل مشاهده نمی‌شود. بنا بر گفته مسئولان بعد از تحویل سال ۱۴۰۲ مقرر شده است کشورهای عضو اکو در این استان حضور یابند اما هنوز اردبیل آمادگی و قابلیت میزبانی از این مسافران را ندارد و تنها اسم این رویداد را در این سال‌ها با خود یدک می‌کشیده است.

باید منتظر ماند و دید در ماه‌های آینده که اردبیل میزبان کشورهای عضو اکو خواهد بود آیا می‌تواند این عقب‌ماندگی را جبران کند؟. .


بازنشر از : مهر

ایران

شهرداری اردبیل

محمود صفری

خبرگزاری مهر