1402\01\08 16:55:12


جذب ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار برای راه آهن کرمانشاه. کلنگ نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی بر زمین می‌خورد

کرمانشاه- عضو هیت رئیسه و نماینده مردم کرمانشاه مجلس شورای اسلامی از جذب اعتبار ۲ هزار میلیاردی برای راه آهن کرمانشاه خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد رشیدی بعد از ظهر سه شنبه طی نشست خبری با اصحاب رسانه که به میزبانی خبرگزاری مهر استان کرمانشاه برگزار شد با تبریک ایام عید نوروز و ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: موتور متحرک توسعه استان مطالبه گری رسانه‌ای است که با حفظ همبستگی بیشتر بین آنها وظیفه مسئولان است که علاوه بر حمایت از رسانه‌ها پاسخگوی مطالبات و سوالات آنها باشند.

وی با بیان اینکه استان کرمانشاه با کمک‌ها و عملکرد اصحاب رسانه آباد خواهد شد، افزود: اصحاب رسانه و مطالبه گران رسانه‌ای نمایندگان مردم استان کرمانشاه هستند که باید از این طریق به پیشرفت استان کمک کنند. عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه استان کرمانشاه جایگاه متوسطی در مصوبات بودجه‌ای سال گذشته داشته، تصریح کرد: استان کرمانشاه در سال گذشته مصوبات نسبتاً خوبی داشته و برای اجرای طرح‌های ملی خود پیگیری‌های لازم را انجام داده است. رشیدی خاطرنشان کرد: یکی از طرح‌های ملی در استان کرمانشاه اجرای راه آهن است که در چند سال گذشته دچار رکود و توقف شده بود اما بر اساس جلسات متعددی که با سازمان برنامه و بودجه پیش از بررسی بودجه سال ۱۴۰۲ صورت گرفته توانستیم مبلغ ۲ هزار میلیارد تومان از طریق تهاتر نفتی برای راه آهن استان مصوب کنیم.

وی ادامه داد: پس از جلسات متعددی که با برخی از مسئولان و معاونین وزرا برای ابلاغ و تخصیص اعتبار مشخص شده صورت گرفت اکنون این مبلغ برای راه‌اندازی و خروج از رکود طرح راه آهن استان ابلاغ و تخصیص داده شده است که در صورت اجرا و شروع این طرح، راه آهن کرمانشاه تا شهرستان اسلام آباد غرب کشیده خواهد شد. بهره برداری از معادن استان کرمانشاه با انعقاد ۱۱ هزار میلیارد تومانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به امضای تفاهم‌نامه با ایمیدرو که پیش از شروع سال جدید صورت گرفته، گفت: این مجموعه یکی از زیر مجموعه‌های سازمان توسعه و صنایع معدنی ایران است که تفاهم‌نامه‌ای به مبلغ ۱۱ هزار میلیارد تومان به منظور توسعه و تجهیز معادن استان کرمانشاه شامل معادن موجود در شهرستان‌های گیلانغرب، سنقر و کلیایی، اسلام آباد غرب، کرمانشاه، هرسین و سرپل ذهاب است صورت گرفت. رشیدی بیان کرد: تفاهم نامه مربوط به حوزه معادن استان کرمانشاه تفاهم ارزشمند بوده که تا هفت یا هشت سال افق داشته و می‌توان برای توسعه و پیشرفته بیشتر روی آن کار کرد و در صورت رونق این تفاهم نامه ارزشمند در حوزه معادن استان کرمانشاه علاوه بر مزیت‌های اختصاصی حوزه معادن در زمینه اشتغال‌زایی استان نیز کمک‌های بسیار ارزشمندی داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به موافقت نامه احداث نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی در استان کرمانشاه، تاکید کرد: جلسات متعددی طی ۱۰ ماه به منظور راه اندازی نیروگاه انرژی در استان کرمانشاه از طریق شرکت‌های ایمیدرو و سایر شرکت‌های زیرمجموعه صورت گرفت که سرانجام با تقسیم سهام بین این شرکت‌های زیرمجموعه در اواخر بهمن ماه این تفاهم‌نامه بسته شد. عضو هیأت رئیسه استان کرمانشاه یادآوری کرد: راه‌اندازی نیروگاه انرژی در استان کرمانشاه به عنوان یک زیرساخت انرژی در دستور کار قرار گرفته و کارهای مقدماتی آن در حال انجام است. رشیدی با بیان اینکه در فروردین ماه و پس از پایان تعطیلات عید نوروز نیروگاه انرژی در استان کرمانشاه کلنگ زنی خواهد شد، افزود: این طرح با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت تا پایان فروردین وارد فاز اجرایی خواهد شد که این طرح در زمینه اشتغالزایی و اشتغال آفرینی و نیز ایجاد زیرساخت‌های صنایع فولادی به استان کرمانشاه کمک بزرگی خواهد کرد.

رشیدی در ادامه با اشاره به سود بخشی و ارزشمند بودن نیروگاه انرژی در استان کرمانشاه، متذکر شد: راه‌اندازی نیروگاه انرژی بسیار کم مصرف در حوزه آب و نیز کمترین میزان آلودگی هوا را دارد جزو یکی از به روزترین نیروگاه‌های دنیا است. وی با اشاره به جلوگیری از خام فروشی فرآورده‌های خام نفتی در استان، عنوان کرد: تفاهم‌نامه‌هایی نیز در این زمینه صورت گرفته که بخشی از این تفاهم نامه مربوط به معادن قیر شهرستان گیلانغرب است اما در مجموع باید گفت که تنها عقد تفاهم‌نامه راه‌گشا نبوده و برای رشد و توسعه در حوزه‌های مختلف نیازمند همکاری همه جانبه مسئولان، بسترسازی و جذب سرمایه گذار هستیم. طرح تبدیل بخش سرفیروزآباد به شهرستان در حال بررسی است عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در بخش دیگر از صحبت‌های خود افزوده شدن بخش سرفیروزآباد به شهرستان‌های استان کرمانشاه، مطرح کرد: تبدیل منطقه سرفیروزآباد به شهرستان یکی از طرح‌های است که به دلیل برخورداری از شاخص‌های مربوط به بالا بودن محرومیت، وسعت، عدم تعارض درون بخشی، جایگاه استراتژی مناسب، کوتاه بودن برای دسترسی به مناطق جنوبی کشور و برخورداری از شرایط مربوط به پدافند غیرعامل به تصویب رسیده و تاکنون نیز اقدامات مناسبی نیز برای آن صورت گرفته است.

رشیدی دامه داد: یکی از عواملی که تاکنون باعث تأخیر در معرفی منطقه سرفیروزآباد به عنوان یکی از شهرستان‌های استان کرمانشاه شده کم بودن جمعیت و پایین بودن ظرفیت‌های انسانی آن با توجه به شاخص‌های جمعیتی هر شهرستان است. وی در ادامه با تاکید بر اینکه مشکلات اقتصادی کشور با عدم دخالت دولت در سرمایه‌گذاری‌ها مهار خواهد شد، اضافه کرد: در سال‌های اخیر مقام معظم رهبری بارها به صورت غیر مستقیم و امسال نیز به صورت مستقیم و شفاف در خصوص عدم دخالت دولت در بخش‌های سرمایه گذاری و منابع مالی به مسئولان تذکر دادند. دولت‌ها باید اقتصاد را بخش خصوصی واگذار کنند وی ادامه داد: بر اساس منویات مقام معظم رهبری منابع مالی باید در اختیار ملت قرار گیرد و تا زمانی که درآمدها به سمت تخصصی شدن بخش‌های خصوصی حرکت نکند کشور در ابعاد اقتصادی شاهد درگیری، رشد تورم و مشکلات اقتصادی خواهد بود.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت به عنوان رقیب بخش خصوصی در حوزه منابع مالی شناخته شده است، گفت: وقتی دولت فرصتی برای سرمایه‌گذاری بخش‌های خصوصی فراهم نمی‌کند و در تمامی واحدهای خصوصی سازی حضور دارد، پس سرمایه‌گذاران باید در چه حوزه‌ای برای سرمایه‌گذاری حضور پیدا کنند. رشیدی متذکر شد: کشور باید از اقتصاد وابسته به دولت خارج شود و در مسیر منابع مالی و اقتصادی هرگونه موانع دولتی و سرمایه گذاری دولتی برداشته شود تا سرمایه‌گذاران خصوصی برای فعالیت‌های خود و ایجاد گردش‌های مالی با موانعی به نام دولت مواجه نشوند چراکه در تمامی بخش‌هایی که دولت سرمایه‌گذاری کرده بیشترین دخالت صورت می‌گیرد و مانعی برای بخش‌های دولتی محسوب می‌شوند. وی در بخش دیگر از سخنان خود با بیان اینکه پیگیر مراجعات حضوری مردم است، خاطر نشان کرد: از ابتدای شروع فعالیت‌های خود در دولت تاکنون حتی با وجود شروع کرونا در دو سال اخیر پاسخگوی مراجعات مردمی و مطالبات آنها بودیم و در مجموع مراجعات مردم عمده مطالبات آنها به حوزه اشتغال و بیکاری باز می‌گردد.

تخصیص اعتبارات مناسب برای رفع تنش آبی روستاها و محورهای مواصلاتی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تأکید بر تخصیص بودجه‌های قابل قبول در سال ۱۴۰۰، بیان کرد: در بودجه سال ۱۴۰۰ مبلغ یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به حوزه آب رسانی روستایی استان کرمانشاه تخصیص داده شده که این بودجه با بودجه‌های ۱۰ سال گذشته قابل مقایسه نیست. رشیدی اظهار کرد: عقد تفاهم نامه یک هزار میلیارد تومانی با قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) برای رفع تنش آبی در ۳۰۰ روستای استان صورت گرفته که می‌توان برای مرتفع شدن ۹۰ درصد این تنش‌ها تا پایان سال ۱۴۰ امیدوار بود. وی با اشاره به جذب اعتبار سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی برای نیروگاه انرژی در استان کرمانشاه، افزود: این اعتبار به همراه جذب یازده هزار میلیارد تومانی که از طریق انعقاد تفاهم‌نامه با شرکت‌های زیر مجموعه سازمان توسعه و صنایع معدنی رفع مشکلات اشتغال استان کرمانشاه کمک بزرگی خواهد کرد که به صورت جدی و مستمر پیگیر آن هستیم.

عضو هیئت رئیس مجلس شورای اسلامی آسفالت ۱۳۰ کیلومتری راه‌های روستایی در استان کرمانشاه، تصریح کرد: با اجرای این پروژه ۹۵ درصد راه‌های روستایی از طریق اعتباراتی که در اختیار نمایندگان مجلس قرار می‌گیرد آسفالت شده‌اند. رشیدی ادامه داد: ۷۴ روستا با پیگیری‌های انجام شده خود گازرسانی شده و ۱۳۵ روستا دیگر نیز در حال گاز رسانی هستند که تا پایان سال جاری به اتمام خواهد رسید و در حوزه گاز رسانی استان کرمانشاه در بخش روستایی مشکلی نخواهد داشت. وی با تاکید بر اینکه بیشترین مشکلات آب، گاز و راه استان کرمانشاه با اختلاف بسیار زیاد با سایر بخش‌ها در بخش فیروزآباد است، اضافه کرد: راه‌اندازی پست فوق توزیع برای بخش سرفیروز آباد در سال ۱۳۹۹ مصوب شده که به دلیل تأخیر مدیریت شرکت برق منطقه‌ای استان این طرح به مدت ۲ سال عقب افتاد و در نهایت در اواخر سال ۱۴۰۱ استارت این پروژه زده شد.

رشیدی عنوان کرد: روند فعالیت برای اجرای طرح پست فوق توزیع رضایت بخش نبوده و طبق جدول زمان‌بندی خود پیش نمی‌روند که به صورت جدی پیگیر علت کندی آن خواهیم بود زیرا مردم این بخش به صورت جدی مشکل برق دارند. عضو هیأت رئیسه استان کرمانشاه بیان کرد: راه اصلی فیروز آباد به کرمانشاه و هلشی دیگر طرح‌هایی است که از وزیر وقت راه و شهر سازی مطالبه شد و با اعتباری برای ان در نظر گرفته شد که اعتباری به میزان ۲۰ میلیارد تومان به تازگی برای این راه دریافت شده زیرا این راه بسیار پرخطر و حادثه آفرین است. وی به ساماندهی ۲ راه روستایی آریاشهر و کیهانشهر به سمت روستای درود فرمان و کمربند شرقی کرمانشاه، اشاره کرد و گفت: به دلیل وضعیت نابسامان این ۲ مسیر قول مساعدت و پیگیری ویژه دریافت کرده و پیگیر آسفالت آن خواهیم بود همچنین ساماندهی و رفع مشکل ۱۷ کیلومتر از جاده کرمانشاه به کامیاران را نیز که عامل مهمی در وقوع تصادفات است را نیز پیگیری خواهیم کرد.

رشیدی در پایان به لزوم تغییرات سریع‌تر مدیران استانی تاکید کرد و افزود: اگر تغییر در این زمینه قرار است رخ بدهد زودتر باید صورت گیرد تا استان هرچه زودتر روی ریل توسعه و پیشرفت خود قرار گیرد.. .


بازنشر از : مهر

کرمانشاه

مجلس شورای اسلامی

محمد رشیدی

اشتغال