1401\05\22 16:51:03


دشمن از فرهنگ عاشورایی هراس دارد

زنجان-امام جمعه زنجان با بیان اینکه فلسفه قیام عاشورا باید در جامعه تبیین شود، گفت: ایستادگی و مقاومت در برابر ظلم از آموزه های عاشورا است و به همین جهت دشمن از فرهنگ عاشورایی می ترسد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام علی خاتمی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه زنجان با تاکید بر اینکه عاشورا به ما می‌آموزد که هیچ‌گاه زیر بار ظلم نرویم و بزرگ‌ترین درس امام حسین (ع) تسلیم نشدن در برابر ظلم و ظالمان است، گفت: بر همه مسلمانان جهان واجب است که از مظلومان دفاع کرده و در برابر ظالمان ایستادگی کنند.

وی با تاکید بر اینکه بزرگ‌ترین درس حضرت سیدالشهدا (ع) به ما، عدم تسلیم شدن در برابر ظلم است، ادامه داد: بزرگ‌ترین شاخصه قیام حضرت سید الشهدا (ع) بعد اجتماعی آن یعنی امر به معروف و اصلاح جامعه بود و ریشه این مسئله در آموزه‌های قرآنی و سفارش قرآن به انجام آن است. خاتمی متذکر شد: زمانی که به قیام امام حسین (ع) نگاه می‌کنیم، این موضوع روشن است که پررنگ‌ترین مسئله در صحرای کربلا زنده نگه داشتن امر به معروف و نهی از منکر بود و روش و رفتار پیغمبر اسلام با انجام امر به معروف احیا می‌شود. امام جمعه زنجان برپایی پرشور عزاداری‌های تاسوعا و عاشورای حسینی را نشان از وجود شور و شعور در استان زنجان عنوان کرد و با تاکید بر اینکه زنجانی‌ها همواره عشق و ارادت خود را به اهل بیت ثابت کردند، گفت: به طور واضح مشاهده کردیم که در این ایام مردم با شور و شوقی وصف‌ناپذیر در عزاداری‌های دهه اول محرم مشارکت داشتند و هیئت‌ها، مساجد، تکیه‌ها و پایگاه‌های بسیج و نیروهای مذهبی زحمات زیادی برای برپایی هرچه باشکوه‌تر عزاداری این دهه کشیدند.

خاتمی با بیان اینکه اشاعه و تبیین فرهنگ عاشورا به ضرر دولت‌های استعماری است، به حمله‌های تروریستی به محافل عزاداری در برخی از کشورهای اسلامی اشاره کرد و افزود: رژیم صهیونیستی آمران اصلی این جنایات هستند. وی در ادامه با اشاره به ۲۳ مرداد روز مقاومت اسلامی، ادامه داد: در جنگ ۳۳ روزه، مقاومت نتیجه داد و حزب‌الله پیروز شد، باید بدانیم که عزت هزینه دارد و هزینه ذلت بالاتر هم هست. امام جمعه زنجان بابیان اینکه جامعه باید برای توسعه و پیشرفت جوانان را باور داشته و نگاه ویژه به توانایی‌های آنها داشته باشد، به روز ۲۱ مرداد روز جهانی جوانان اشاره کرد و گفت: بزرگ‌ترین سرمایه هر جامعه جوانان هستند و اولین مکان تربیت جوانان نیز، خانواده است..

.


بازنشر از : مهر

خطبه های نماز جمعه

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان

علی خاتمی