1402\01\09 12:48:16


هواشناسی اصفهان ۲ هشدار سطح نارنجی صادر کرد

اصفهان- اداره کل هواشناسی استان اصفهان نسبت به وقوع طوفان لحظه‌ای و خیزش گردوغبار در مناطقی از استان و افت محسوس دما طی چهار روز پیش رو ۲ هشدار سطح نارنجی صادر کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، اداره کل هواشناسی استان اصفهان امروز چهارشنبه نهم فروردین ماه نسبت به وقوع ناپایداری‌های جوی و کاهش محسوس دما طی چهار روز پیش رو ۲ هشدار سطح نارنجی صادر کرد.

هشدار سطح نارنجی زمانی صادر می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و سبب خسارت‌های احتمالی شود. هشدار نارنجی رنگ، جهت آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می‌شود. بر همین اساس اداره کل هواشناسی استان اصفهان در اطلاعیه نخست اعلام کرده که فعالیت سامانه ناپایدار از بعد از ظهر جمعه ۱۱ فروردین ماه تا شامگاه شنبه ۱۲ فروردین و به‌صورت وقوع طوفان لحظه‌ای و خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی در مناطقی از استان خواهد بود.

بر اساس اعلام هواشناسی، فعالیت این سامانه ناپایدار در غرب و جنوب استان به‌صورت بارش رگبار بهاری و در مناطق کوهستانی بارش برف خواهد بود و در سایر مناطق وزش باد و گردوخاک به دنبال دارد. در اطلاعیه روز چهارشنبه هواشناسی استان اصفهان آمده است که طوفان و گردوخاک مناطقی چون شهرستان‌های نائین، کاشان، خوانسار، دهاقان، شهرضا، گلپایگان، شهرستان اصفهان، نجف آباد، جنوب اردستان، میمه، آران و بیدگل و ورزنه را در می‌نوردد. هواشناسی استان اصفهان در این اطلاعیه نسبت به اختلال و کاهش دید در جاده‌های شمال، شمال شرق و شرق استان اصفهان به‌دلیل خیزش گردو خاک محلی و احتمال اختلال در سفرهای بین شهری بویژه در عبور از گذرگاه‌های کوهستانی برف‌گیر به علت کولاک برف طی این مدت هشدار داده و افزوده است که احتمال آسیب به سازه‌های شهری و روستایی، شکستن درختان فرسوده و اختلال در مسیر تردد محورهای مواصلاتی استان اصفهان به استان‌های یزد قم و سمنان به دلیل گرد و خاک وجود دارد.

هواشناسی استان اصفهان به هم وطنان توصیه کرده که در صورت انجام سفرهای برون شهری طی این مدت تجهیزات زمستانی و سوخت کافی همراه داشته باشند و فعالیت‌ها در فضای باز متوقف شود. همچنین هواشناسی بر لزوم آماده‌باش نیروهای امدادی و راهداری استان در مناطق برف‌گیر و انجام تدابیر پیشگیرانه به منظور کاهش خسارات احتمالی ناشی از وزش باد شدید تاکید کرده است. هواشناسی استان اصفهان در اطلاعیه دوم نسبت به کاهش محسوس بین پنج تا ۱۰ درجه‌ای دما از بعد از ظهر جمعه ۱۲ فروردین و ماندگاری هوای سرد تا اواسط روز دوشنبه ۱۴ فروردین ماه و احتمال ایجاد سرمازدگی و یخبندان هشدار داده است.

بر اساس این اطلاعیه اوج فعالیت این توده هوای سرد از ظهر شنبه تا ظهر یکشنبه ۱۳ فروردین ماه خواهد بود و احتمال تنش دمایی و سرمازدگی محصولات کشاورزی وجود دارد.‌ در این اطلاعیه کاهش محسوس دما برای تمامی مناطق استان اصفهان پیش‌بینی شده و هواشناسی استان بر لزوم مدیریت مصرف حامل‌های انرژی، کنترل دمای گلخانه‌ها و مراغداری‌ها، پیشگیری از یخزدگی لوله‌های آب و مخازن آب در معرض هوا تاکید کرده است.. .


بازنشر از : مهر

اداره کل هواشناسی اصفهان

وزش باد

اصفهان

کاهش دما