1402\01\12 08:19:14


۲۷ درصد از گردشگران نوروزی همدان راهی اماکن تاریخی استان شدند

همدان-مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان همدان گفت: از ۱۷ اسفند ۱۴۰۱ تا ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ تعداد ۷۵۳ هزار و ۷۳۴ گردشگر از اماکن تاریخی تفریحی و توریستی استان همدان بازدید کردند.

محسن معصوم علیزاده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: از این تعداد گردشگر ۳۱۰ هزار و ۳۹۸ نفر از جاذبه‌های تاریخی استان از تاریخ ۱۷ اسفند تا ۱۰ فروردین بازدید کردند.

وی عنوان کرد: بر این اساس می‌توان گفت ۲۷٫۹ درصد از گردشگران استان علاقمند بازدید از جاذبه‌های تاریخی استان همدان بودند. معصوم علیزاده گفت: گردشگری تاریخی که گردشگری میراث نیز نامیده می‌شود و به بازدید از موزه‌ها، مکان‌ها و ابنیه تاریخی می‌پردازد. این شیوه از گردشگری امروزه بخش عمده‌ای از صنعت توریسم را به خود اختصاص داده است.

وی گفت: گردشگری تاریخی شامل آثار ملی و فرهنگی، ساختمان‌های تاریخی، مذهبی و مکان‌هایی است که در آن‌ها یک اتفاق مهم تاریخی یا مذهبی رخ داده است. وی با تاکید بر اینکه پراکندگی گردشگران در اماکن مختلف تاریخی بسیار مهم است، گفت: همدان دارای اماکن و محورهای تاریخی متعددی است که علاوه بر بناها و فضای تاریخی هر یک نقاط بسیاری زیبایی برای تفریح و گردشگری دارد و در این راستا تعریف محورهای جدید گردشگری در استان تاریخی همدان اهمیت بسیار دارد. ۱۰۰ هزار نفر در مراکز اقامتی همدان اسکان یافتند مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان همچنین گفت: از ۲۴ اسفند سال قبل تا ۱۰ فروردین سال‌جاری یک‌صد هزار نفر در اقامت‌گاه‌های رسمی، غیر رسمی و اضطراری استان ساکن بوده‌اند.

معصوم‌علیزاده بیان کرد: در این مدت ۱۴ هزار و ۳۸۵ نفر در هتل‌ها، ۵ هزار و ۶۲۷ نفر در مجتمع‌های گردشگری، ۳ هزار و ۸۵ نفر در مهمانپذیرها و ۲ هزار و ۵۰۲ نفر در هتل آپارتمان‌ها اقامت داشتند. دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر استان همدان تصریح کرد: همچنین ۳ هزار و ۱۱۹ نفر در بوم‌گردی‌ها، ۵۱۵ نفر در متل‌ها، ۲۱ هزار و ۴۰۵ نفر در خانه‌مسافرها، ۴۷ هزار نفر در اقامت‌گاه‌های غیر رسمی، ۸۴۶ نفر در اقامت‌گاه‌های اضطراری و مابقی در سایر مراکز اقامتی اسکان پیدا کردند. معصوم‌علیزاده با اشاره به اینکه در این مدت ۷۵۳ هزار نفر از جاذبه‌های گردشگری همدان بازدید کرده‌اند، گفت: غار علیصدر، آرامگاه بوعلی و آرامگاه باباطاهر بیشترین آمار بازدیدکنندگان نوروزی را داشته‌اند.

وی در پایان مطرح کرد: همچنین در مدت زمان یاد شده ۳۴۹ بازدید نظارتی از مراکز گردشگری همدان انجام و ۱۹ مورد تذکر، ۵ مورد تشویقی و ۲ اخطار کتبی نیز صادر شده است.. .


بازنشر از : مهر

اداره کل میراث فرهنگی همدان

مسافران نوروزی

همدان