1402\01\09 15:48:17


۶۵مترمکعب بر ثانیه آب وارد دریاچه ارومیه می شود

ارومیه - استاندار آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر آب با سرعت ۶۵ مترمکعب بر ثانیه وارد پیکره دریاچه شده می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدصادق معتمدیان عصر چهارشنبه در بازدید از وضعیت دریاچه ارومیه در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به بهره برداری از سامانه انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه، افزود: در حال حاضر آب با سرعت ۶۵ مترمکعب بر ثانیه وارد پیکره دریاچه شده می‌شود که این امر موجب افزایش ۱۳ سانتی متری تراز این پهنه آبی شده است.

وی با بیان اینکه وضعیت دریاچه نسبت به مهرماه سال گذشته بهبود یافته و وسعت آن ۳۱۰ کیلومتر مربع افزایش یافته است، اضافه کرد: همچنین تراز دریاچه ارومیه طبق آخرین برآورد صورت گرفته به یک هزار و ۲۷۰ متر و ۲۶ سانتی متر رسیده است. استاندار آذربایجان غربی در خصوص میزان حجم آب موجود در دریاچه ارومیه اظهار کرد: در حال حاضر این دریاچه بیش از یک میلیارد و ۵۷۰ میلیون مترمکعب آب دارد. معتمدیان با بیان اینکه طبق قولی که داده‌ایم در سال جاری هر سه ماه یک بار طرحی در رابطه با احیای دریاچه ارومیه افتتاح می‌کنیم، ادامه داد: احداث سد چپرآباد دوباره با پیمان سپاری از سر گرفته شده و عملیات اجرایی آن به سرعت آغاز شده است.

وی گفت: همچنین مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه که پساب بهداشتی آن به سمت دریاچه ارومیه سرازیر خواهد شد، در موعد مقرر به بهره برداری خواهد رسید. معتمدیان تاکید کرد: اتمام این طرح‌ها در کنار اجرای طرح‌های نرم افزاری و کاهش مصرف، موجب می‌شود که احیای دریاچه ارومیه شتاب بیشتری به خود بگیرد، استاندار آذربایجان غربی در این بازدید، پس از قایق سواری بر روی دریاچه ارومیه با گردشگران به گفت و گو پرداخت و گردشگران هم از وضعیت دریاچه ابراز رضایت کردند.. .


بازنشر از : مهر

استانداری آذربایجان غربی

محمد صادق معتمدیان

ماجرای یک دریاچه