1402\10\11 10:55:11


طرز تهیه کتلت عدس یک غذای لذسیذو دلچسب

کتلت یکی از غذا‌هایی است که در میان کوچک و بزرگ طرفداران زیادی است.

چی شی: کتلت یکی از غذا‌هایی است که در میان کوچک و بزرگ طرفداران زیادی است.

این غذای لذیذ انواع مختلفی دارد که یک نوع بسیار خوشمزه و مقوی آن، کتلت عدس است.

طرز تهیه کتلت عدس؛ یک غذای لذسیذو دلچسب

 در طرز تهیه کتلت عدس، همان‌طور که از نامش مشخص است، عدس ماده اصلی است. این غذا هم بدون گوشت تهیه می‌شود هم می‌توان آن را با انواع گوشت چرخ‌کرده تهیه کنید.

مواد لازم برای تهیه کتلت عدس گیاهی و خوشمزه

طرز تهیه کتلت عدس بدون گوشت

اولین مرحله از طرز تهیه کتلت عدس این است که عدس را از شب قبل در آب خیس کنید سپس آن را با کمی نمک بپزید. سیب‌زمینی‌ها را بشویید.

یک قابلمه را آب کنید و سیب‌زمینی‌ها را داخل قابلمه بریزید و اجازه دهید سیب‌زمینی‌ها روی حرارت متوسط بپزند.

بعد از اینکه سیب‌زمینی‌ها پخته شدند پوست آن‌ها را بگیرید و داخل غذاساز بریزید. چند پالس بزنید تا له شوند در نهایت پوست پیاز را بگیرید، آن را رنده کنید و آب پیاز را دور بریزید. یک کاسه بزرگ بردارید و عدس پخته شده، سیب‌زمینی له شده، آرد سوخاری، نمک، فلفل، پودر سیر، تخم‌مرغ و پیاز رنده شده را داخل آن بریزید و با دستتان خوب ورز دهید و مقداری نمک و فلفل بریزید و مجدد هم بزنید.

یک ماهیتابه روی حرارت بگذارید و کمی روغن داخل آن بریزید تا داغ شود.

از مواد کتلت به اندازه یک توپ کوچک بردارید و با دست آن را شکل دهید تا دایره‌ای شود. سپس آن را در روغن قرار دهید. برای اینکه مواد به دستتان نچسبد، دستتان را خیس کنید.

بعد از اینکه تمام کتلت‌ها را سرخ کردید، زیر حرارت را خاموش کنید و با دستمال چربی‌گیر، چربی کتلت‌ها را بگیرید. کتلت‌ها را در ظرف سرو قرار دهید و آن‌ها را با خیارشور، گوجه‌فرنگی و برش‌های لیموترش تزیین کنید. کتلت عدس شما آماده است.

نوش جان.

نکات تکمیلی برای تهیه کتلت عدس

عدس یکی از حبوبات مقوی و مغذی است که می‌توانید آن را به شکل‌های مختلف مثل تهیه عدسی یا تهیه عدس پلو در برنامه غذایی خود قرار دهید. اما کتلت عدس یک غذای جذاب با عدس است که تهیه آن کار سختی نیست و می‌توان با رعایت نکات خوشمزه شدن کتلت آن را به روش‌های مختلف تهیه کنید.

طرز تهیه کتلت عدس با انواع گوشت و سویا

کتلت عدس را می‌توانید هم به شکل گیاهی که در بالا اشاره شد یا حتی سویا اضافه کنید و کوکوی عدس با سویا داشته باشید یا آن را با انواع گوشت همراه کنید و یک کتلت خوشمزه داشته باشید.

طرز تهیه کتلت عدس با گوشت چرخ کرده

یکی از روش‌های تهیه کتلت عدس این است که به آن گوشت چرخ‌کرده اضافه کنید. در این روش درست مثل طرز تهیه کتلت عدس بدون گوشت که بالا آموزش دادیم تمام مراحل را طی کنید فقط به مواد اولیه مقداری حدود ۲۰۰ گرم گوشت چرخ کرده اضافه کنید تا یک کتلت عدس خوشمزه داشته باشید.

طرز تهیه کتلت عدس با مرغ

مرغ هم گزینه خوبی است که می‌توانید در تهیه کتلت عدس از آن استفاده کنید.

برای تهیه کتلت عدس با مرغ هم درست مثل کتلت عدس با گوشت باید از گوشت چرخ کرده مرغ استفاده کنید و همان حدود ۲۰۰ گرم را در مواد اولیه قرار دهید و مراحل تهیه و پخت کتلت عدس را طی کنید تا این غذای خوشمزه را داشته باشید.

طرز تهیه کتلت عدس با سویا

اگر به هر دلیل نمی‌خواهید گوشت مصرف کنید یا گیاهخوار هستید می‌توانید از سویا در تهیه کتلت عدس استفاده کنید. برای این کار ابتدا باید سویا را همزمان با عدس خیس کنید تا کمی نرم شود و بعد آبش را خوب بگیرید و به مواد کتلت اضافه کنید و کتلت عدس با سویا را بپزید.

میزان پخت عدس برای تهیه کتلت

عدس کتلت را نیازی نیست کامل بپزید. پس اگر وقت زیادی ندارید این غذا گزینه خوبی است، چون بعد از ۱۰ دقیقه وقتی عدس نیم‌پز شد می‌توانید آن را در غذاساز بریزید و له کنید.

حتی اگر خیل زمان‌تان محدود است می‌توانید عدس و سیب زمینی را با هم بپزید. فقط حتما پوست سیب زمینی‌ها را بگیرید.

. .


بازنشر از : برترینها