1402\10\11 15:22:11


فهرستی دلچسب از شیرین‌ترین سنت‌های روز مادر در جهان

مادران ارزشمند‌ترین دارایی‌های ما در جهان هستند

مادران ارزشمند‌ترین دارایی‌های ما در جهان هستند.

دقیقاً به همین دلیل است که در اغلب فرهنگ‌ها روزی به اسم روز مادر برای قدردانی از آن‌ها داریم. اگرچه مادر آنقدر موجود عزیزی است که هر روز باید روز مادر باشد. روز مادر در جهان به اشکال مختلف از مادران تجلیل و قدردانی می‌کند.

از زمان‌های بسیار قدیم در سراسر جهان مردم از آداب و رسوم مختلفی پیروی می‌کنند تا عشقشان را به مادران خود نشان دهند.  جالب است بدانید که سنت های روز مادر در کشورهای مختلف جهان بسیار متفاوت است. در این نوشته قرار است برخی از آیین‌های جذاب روز مادر در جهان را با هم بشناسیم.

روز مادر خاص است. هر ساله هزاران نفر مادران خود را با اهدای هدایا، گل، کیک و چیزهای دیگر به آن‌ها گرامی می‌دارند و روز مادر را جشن می‌گیرند.

اما، جشن‌ها بر اساس هر کشور و فرهنگ بسیار متفاوت است. گاهی اوقات، حتی تاریخ‌ برگزاری این روز متفاوت است. اگرچه معمولاً در تقویم‌ها ۱۲ ماه می را روز جهانی مادر می‌نامند اما واقعیت این است که روز مادر در جهان در بسیاری از کشورها و فرهنگ متفاوت هست و هر کدام رسوم و سنت‌های خود را دارند.

با این حال، روز مادر از آن روزهای جهانی است که تقریباً همه‌ی فرهنگ‌ها آن را گرامی می‌دارند و همان‌طور که روز مادر در ایران ارزش بسیاری دارد، در بسیاری از فرهنگ‌های دیگر هم این روز بسیار مهم است. بیایید دریابیم که کشورهای جهان چگونه روز مادر را جشن می‌گیرند و چگونه آشنایی با این آداب و رسوم می‌توانند به شما ایده بدهند که امسال روز مادر را برای مادرتان خاص‌تر برگزار کنید.

بیشتر بخوانید: ۲۲ پیشنهاد عالی برای خرید هدیه روز مادر

سنت های روز مادر در جهان


سنت‌های روز مادر در قاره‌ی آمریکا

نگاهی به سنت‌های روز مادر در قاره‌ی آمریکا:

روز مادر در ایالات متحده آمریکا

جشن روز مادر در ایالات متحده آمریکا به سال ۱۹۰۸ بازمی‌گردد. زمانی که آنا جارویس (Anna Jarvis) روزی را برای گرامیداشت فداکاری‌هایی که مادران برای فرزندان خود انجام دادند، در نظر گرفت.

آنا جارویس دختر آن ریوز جارویس بود که در راه‌اندازی باشگاه‌های کاری روز مادر در قرن نوزدهم نقش اساسی داشت. در این باشگاه‌ها به مادران آموزش داده می‌شد که چگونه به درستی از فرزندان خود مراقبت کنند. پافشاری آنا و پذیرش همزمان این خواسته توسط ایالت‌ها و کلیساها منجر به برپایی رسمی‌ روز مادر در دومین یکشنبه ماه می سال ۱۹۱۴ شد.

در حال حاضر، روز مادر هر ساله در ایالات متحده جشن گرفته می‌شود.

مادران این روز را از کار خانگی مرخصی می‌گیرند و بچه‌ها برای آن‌ها شام مفصلی می‌پزند یا آن‌ها را برای ناهار به مکان‌های مورد علاقه‌شان می‌برند. اگر کسی نتواند در این روز خاص به دیدار مادرش برود، از او انتظار می‌رود که تماس بگیرد و گل بفرستد. میخک گل رسمی‌ روز مادر در ایالات متحده آمریکا است.

اما مردم اغلب گلی را می‌خرند که مادرانشان دوست دارند.

علاوه بر هدیه دادن گل به مادران، آمریکایی‌ها در روز مادر دسته گل کوچکی به سینه لباس خود می‌زنند. این یک رسم منحصر به ایالات متحده است. گل میخک صورتی برای مادران در قید حیات و میخک سفید به احترام مادرانی که از دنیا رفته‌اند.

شما هم می‌توانید بخشی از این سنت‌های آمریکایی را در روز مادر به کار ببرید.

مثلا برای مادرتان یک وعده غذای دوست‌داشتنی و مفصل پر از غذاهای مورد علاقه او بپزید.

برای نشان دادن عشق و علاقه‌ی خود به مادرتان، یک گل میخک صورتی یا سفید به لباس خود سنجاق کنید.

هدیه دادن گل هم یکی از رایج‌ترین سنت‌های روز مادر در سراسر جهان است.

گوشواره طلا 18 عیار زنانه مدل گردون /*/
گوشواره طلا ۱۸ عیار زنانه مدل گردون /*/
۱,۰۲۲,۵۰۰ /*/
تومان /*/ /*/ /*/
گوشواره طلا 18 عیار زنانه دوست خوب مدل dk458 /*/
گوشواره طلا ۱۸ عیار زنانه دوست خوب مدل dk458 /*/
۱,۱۲۰,۰۰۰ /*/
۱,۰۸۶,۴۰۰ /*/
تومان /*/ /*/ /*/
خرید زیورآلات طلا زنانه/*/ مشاهده همه /*/ /*/ /*/

مکزیک

La Dia de la Madre یا روز مادر در مکزیک تاریخچه‌ی جالبی دارد. یک مجله‌ی مکزیکی به نام  El Hogar با همکاری انجمن بانوان کاتولیک مقاله‌ای درباره‌ی پیوندهای مادری و ارزش‌های سنتی مکزیک منتشر کرد. درست زمانی که زنان مکزیکی وارد دنیای حرفه‌ای می‌شدند و داشتن فرزندان کمتر را انتخاب می‌کردند.

اولین روز مادر در مکزیک در ۱۰ می ‌۱۹۲۲ برای حمایت از کمپین مادری جشن گرفته شد. خیلی زود، جشنواره مفاهیم مقدسی به خود گرفت و مقبولیت گسترده‌ای پیدا کرد، بخصوص در بین خانم‌ها. از آن زمان هر سال در ۱۰ می‌ در مکزیک جشن گرفته می‌شود.

۱۰ می‌ هر سال روز شلوغی در مکزیک است.

تقریباً همه برای ناهار یا شام بیرون می‌روند و رستوران‌ها مملو از جمعیت است. باید از هفته‌ها قبل میز رزرو کنید. خانواده دور هم جمع می‌شوند و در حالی که به موسیقی مکزیکی گوش می‌دهند، یک ناهار سنتی مکزیکی می‌خورند.

همه به مادران و مادربزرگ‌های خود ابراز محبت و قدردانی می‌کنند. کودکان گل، آب‌نبات یا هدایای دیگر به مادران خود می‌دهند. آن‌ها اغلب نمایشنامه کوچکی را برای نشان دادن عشق خود به صحنه می‌برند.

می‌توانید روز مادر مکزیکی را به خانه بیاورید.

یک ناهار یا شام خانوادگی با غذاهای مکزیکی و موسیقی مکزیکی ترتیب دهید.

نمایشنامه‌ای از زندگی مادرتان روی صحنه ببرید و برخی از آن خاطرات گرامی‌ را زنده کنید.

پرو

روز مادر در پرو یک سنت است. در اینجا به جای فقط یک روز، یک هفته جشن گرفته می‌شود. خانواده‌ها شام، ناهار، مهمانی‌ها و سفرها را در طول هفته ترتیب می‌دهند.

اجراهای هنری و موسیقی در سراسر شهر رایج است. به علاوه، مادران می‌توانند در این هفته از موزه‌ها، نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها به صورت رایگان بازدید کنند. بچه‌ها مادران خود را با گل و هدایا غافلگیر می‌کنند و برایشان شعر و داستان می‌خوانند.

یکی از جنبه‌های بسیار منحصر‌به‌فرد جشن‌های روز مادر در پرو این است که به مادران درگذشته‌ی خود نیز احترام می‌گذارند.

مردم بر مزار مادران، مادربزرگ‌ها و همسران فوت شده‌ی خود می‌روند و گل و بادکنک تقدیم می‌کنند. از بین تمام کشورها پرو احتمالاً مشتاق‌ترین کشور در جشن‌های روز مادر است. هفت روز طولانی و سرگرم‌کننده برای مادران.

می‌توانید روز مادر پرو را با این کارها به خانه بیاورید.

نظرتان درباره‌ی ترتیب دادن یک مهمانی یک هفته‌ای برای مادرتان مانند پرویی‌ها چیست؟ در کارهایش به او کمک کنید، او را با هدایا خوشحال کنید و هر روز کاری ویژه برای او انجام دهید.

نمایشگاه‌های هنری و موزه‌های خانگی را سازماندهی کنید که مادرتان به صورت رایگان در آن شرکت کند! این کار می‌تواند شامل مرور عکس‌های خانوادگی و به یا آوردن خاطرات خوش باشد.

بیشتر بخوانید: چطور یک هدیه‌ی خاص برای خانم‌ها بخریم؟

سنت‌های روز مادر در اروپا

روز مادر جهانی

نگاهی به سنت‌های روز مادر در قاره‌ی اروپا:

روز مادر در انگلستان

روز مادر در بریتانیا در چهارمین یکشنبه‌ی ماه روزه هر سال جشن گرفته می‌شود. این روز  چند ماه قبل از روز مادر آمریکایی است. روز مادر بریتانیایی با نام دیگری نیز شناخته می‌شود و به آن یکشنبه‌ی مادری (Mothering Sunday) می‌گویند.

قبلا این روز هیچ ربطی به مادران در بریتانیا نداشت.

بلکه روزی بود که مسیحیان کلیسای «مادر» خود را ملاقات می‌کردند. اما با تغییر تمرکز از مذهب، یکشنبه‌ی مادری در بریتانیا با مادران خانواده همراه شد. اکنون بریتانیایی‌ها در این روز مادران خود را گرامی می‌دارند.

بچه‌ها معمولا کارت و گل به مادرشان هدیه می‌دهند و برای  آن‌ها در رختخواب صبحانه درست می‌کنند.

به طور سنتی یکشنبه‌ی مادری در بریتانیا حول محور غذای خوب می‌چرخد. یکی از مهم‌ترین آداب و رسوم، تهیه‌ی کیک سیمنل (Simnel Cake) است که همه‌ی خانواده از آن لذت می‌برند. پنکیک و سایر خوراکی‌های خوشمزه نیز رایج هستند.

با این کارها می‌توانید روز مادر بریتانیایی را به خانه بیاورید.

کیک سنتی سیمنل را بپزید.

یک صبحانه‌ی عالی برای مادر خود در رختخواب درست کنید.

دستبند طلا عیار 18 زنانه مدل برگ /*/
دستبند طلا عیار ۱۸ زنانه مدل برگ /*/
۵۲۰,۰۰۰ /*/
تومان /*/ /*/ /*/
دستبند طلا 18 عیار زنانه کرابو طرح بینهایت قلب مدل Kr1576 /*/
دستبند طلا ۱۸ عیار زنانه کرابو طرح بینهایت قلب مدل Kr1576 /*/
۵۸۶,۳۷۰ /*/
تومان /*/ /*/ /*/
خرید دستبند طلا زنانه/*/ مشاهده همه /*/ /*/ /*/

روز مادر در ایتالیا

روز مادر در ایتالیا به نام La Festa della Mamma شناخته می‌شود. مادر ایتالیایی مهم‌ترین فرد در خانه است. او در طول سال به نوعی گرامی داشته می‌شود.

اما در روز مادر، او قطعاً مورد قدردانی بیشتری قرار می‌گیرد.

La Festa della Mamma در دومین یکشنبه‌ی هر ماه می جشن گرفته می‌شود. جشن‌ها ساده هستند. اعضای خانواده سعی می‌کنند دور هم جمع شوند و کاری کنند که به مادرانشان خوش بگذرد.

هدایای کوچک، گل‌های تازه (اغلب گل رز) و شعرهای دست‌نویس رایج هستند. کارت دادن در ایتالیا چندان رایج نیست.

روز با یک صبحانه‌ی ساده شروع می‌شود. سپس، خانواده برای ناهار بیرون می‌روند تا به مادر یک روز مرخصی از پخت و پز بدهند.

روز مادر با یک دسر، اغلب کیکی به شکل قلب به پایان می‌رسد. در ایتالیا، بیش از هر چیز دیگری صرف زمان با کیفیت با مادرتان اهمیت دارد و البته باعث می‌شود او احساس ملکه بودن کند.

روز مادر ایتالیایی را به خانه بیاورید. با مادرتان وقت بگذرانید و در کارهایش به او کمک کنید، فیلم تماشا کنید یا با هم بیرون بروید.

به او بگویید که قدردانش هستید.

یک گل رز به او هدیه دهید و یک کیک به شکل قلب بپزید.

روز مادر در فرانسه

روز مادر در فرانسه یا در آخرین یکشنبه‌ی ماه می یا اولین یکشنبه‌ی ماه ژوئن جشن گرفته می‌شود. ایده‌ی روز مادر در فرانسه در دوران ناپلئون شکل گرفت، زمانی که به خانواده‌هایی با تعداد زیادی فرزند مدال اهدا می‌شد. برخی از محلات هنوز به این سنت احترام می‌‌گذارند و در روز مادر به مادران مدال می‌دهند.

در سطح شخصی، سنت است که به مادر خود یک کیک به شکل دسته گل هدیه دهید.

شام خانوادگی صمیمی نیز بسیار رایج است. کودکان گل، عطر، جواهرات یا شکلات به مادران خود هدیه می‌دهند و همچنین هدایای دست‌ساز و اشعار دست‌نویس.

روز مادر فرانسوی را به خانه بیاورید. یک کیک به شکل دسته گل برای مادرتان بپزید و یک شام خانوادگی دوست‌داشتنی در خانه یا رستوران ترتیب دهید.

برای سرگرمی یک مراسم اهدای جوایز داشته باشید که در آن مدال‌هایی را برای دستاوردهای مختلف به مادرتان اهدا کنید.

روز مادر در آلمان

روز مادر یا Muttertag در آلمان در دومین یکشنبه‌ی ماه می جشن گرفته می‌شود.

اعتقاد بر این است که جشن‌های روز مادر در آلمان در قرون وسطی آغاز شد، زمانی که اقوام یکدیگر را ملاقات و بهار و آغاز زندگی را برای یکدیگر آرزو می‌کردند. روز مادر در دوران رایش آلمان بسیار مهم شد. به مادرانی که چهار فرزند یا بیشتر داشتند صلیب افتخار اهدا شد.

با این حال، جشن‌ها پس از جنگ جهانی کمرنگ‌تر شد.

امروزه، روز مادر در آلمان بسیار شبیه هر جای دیگری در جهان است. کودکان هدیه، کارت و گل به مادران خود هدیه می‌دهند. گل‌ها می توانند تا حد امکان رنگارنگ باشند.

بازدیدهای غافلگیرکننده رایج است و ارائه‌ی بلیط سفر به مادرتان غیرعادی نیست؛ برای دیدار از شما یا مکان مورد علاقه‌اش در جهان.

روز مادر آلمانی را به خانه بیاورید. اگر مادرتان دور از شما زندگی می‌کند، او را با یک ملاقات غافلگیر کنید. چیز خاصی بپزید و زمان با کیفیتی را با او بگذرانید.

سفر به او هدیه دهید.

سنت‌های روز مادر در آسیا

روز مادر

نگاهی به سنت‌های روز مادر در قاره‌ی آسیا:

ژاپن

تاریخچه‌ی روز مادر در ژاپن را می‌توان در اوایل سال ۱۹۱۳ ردیابی کرد.

در طول جنگ جهانی دوم یک توقف کوتاه وجود داشت. روز مادر پس از جنگ جهانی دوباره با معنای بسیار متفاوتی احیا شد. این جشن برای دلجویی از مادرانی بود که فرزندان خود را در جنگ از دست داده بودند.

امروز، تمام ژاپن از روز مادر در دومین یکشنبه‌ی ماه می هر سال لذت می‌برند.

در ژاپن بچه‌ها به مادرشان گل هدیه می‌دهند. معمولا میخک‌های قرمز یا صورتی تازه. میخک در فرهنگ ژاپنی نماد خلوص، عشق و استقامت است.

کودکان همچنین در کارهای خانه کمک و غذا درست می‌کنند. برخی از غذاهای محبوب ژاپنی مرتبط با روز مادر عبارت‌اند از تاماگویاکی (املت مستطیلی شکل) و چاوان‌موشی (کاستارد تخم مرغ). بچه‌های کوچک‌تر هدایای دست‌ساز درست می‌کنند یا از مادران خود پرتره می‌کشند.

هدایای خوشنویسی هم طرفدار دارد.

روز مادر ژاپنی را به خانه بیاورید. به مادرتان میخک قرمز هدیه کنید و از او یک پرتره بکشید یا برای او چیزی با خط خوش بنویسید. برای مادرتان چیزی ژاپنی بپزید، تاماگویاکی یا چاوان‌موشی.

هندوستان

هند روز مادر را هم‌زمان با ایالات متحده‌ آمریکا، در دومین یکشنبه‌ی هر ماه می جشن می‌گیرد.

کودکان در این روز به مادران خود هدایایی می‌دهند. رستوران‌ها و فروشگاه‌های خرده‌فروشی هم تخفیف‌هایی ارائه می‌دهند. با این حال، بیشتر مناطق روستایی هند هنوز از این نسخه‌ی مدرن روز مادر بی‌اطلاع هستند.

برای آن‌ها، روز مادر همیشه پرستش الهه زن دورگا بوده است.

به طور سنتی، هندی‌ها مادران و زنان را در فستیوال نه روزه‌ی ناوراتری یا جشن ده روزه‌ی دورگا پوجا که در ماه اکتبر برگزار می شود، گرامی می‌دارند. مردم در این زمان الهه‌ی مادر دورگا را می‌پرستند و پیروزی خیر بر شر را جشن می‌گیرند. مرسوم است که خانواده‌ها دور هم جمع می‌شوند، خانه‌هایشان را تزئین می‌کنند و وقت خود را برای تهیه‌ی غذاها در خانه و همچنین صرف غذا در بیرون از خانه می‌گذارند.

لباس جدید می‌پوشند و هیجان در هوا موج می‌زند. در غرب هند، می‌توانید مردمی را ببینید که با آهنگ‌های موسیقی گاربا می‌رقصند. هنگامی که در ساحل شرقی هستید، مردمی را خواهید دید که در اطراف دکه‌ها می‌چرخند و غذاهای خیابانی بسیار خوشمزه می‌خورند.

هند را در این روز مادر به خانه بیاورید.

با مادرتان برقصید، لباس‌های نو بپوشید و برای او هدایای خوبی بگیرید. یک غذای خیابانی هندی مانند پانی پوری میل کنید یا یک دسر هندی درست کنید. کلفی انبه را همه دوست دارند.

اندونزی

روز مادر در اندونزی هر سال در ۲۲ دسامبر جشن گرفته می‌شود.

این روز در ابتدا ابتکاری برای تجلیل از روحیه‌ی زنان اندونزیایی و ارج نهادن به دستاوردهای آن‌ها بود. با این حال، با گذشت زمان، روز مادر شامل جشن گرفتن برای مادران و احاطه کردن آن‌ها با عشق شد. در سراسر اندونزی، کودکان به مادران خود هدایا و گل می‌دهند.

مادران این روز را از کارهای خانه مرخصی می‌گیرند. در روز مادر، اندونزی را به خانه بیاورید. دستاوردهای مادرتان را، هر چند بزرگ یا کوچک، برجسته کنید و کاری کنید که او نسبت به آن احساسی عالی کند.

روز مادر در جهان عرب

کشورهای عربی در آسیا و آفریقا روز مادر را در ۲۱ مارس جشن می‌گیرند، اولین روز بهار که مادر زمین زنده می‌شود.

این سنت در مصر زمانی شروع شد که یک روزنامه‌نگار تلاش کرد ایده‌ی روز بزرگداشت مادران این کشور را تبلیغ کند. این ایده در ابتدا مورد تمسخر قرار گرفت زیرا یک مفهوم غربی بود. اما پس از آن، آرام آرام پذیرفته شد و به سایر کشورهای عربی از جمله بحرین، امارات، عمان، کویت و عراق سرایت کرد.

در جهان عرب، در این روز نه‌تنها مادران بیولوژیک، بلکه هر شخصیت مادرانه‌ی دیگری را گرامی می‌دارند.

به همین دلیل است که معلمان در مدرسه کارت‌های زیادی برای روز مادر دریافت می‌کنند. در خانه معمولاً بچه‌ها دست مادرشان را به نشانه عشق و محبت می‌بوسند. مادران کارت، گل و هدایای دیگر دریافت می‌کنند.

مادربزرگ‌ها و مادران همسرها هم هدیه می‌گیرند. همچنین تقدیم یک آهنگ (معمولاً با محوریت زن) به مادران خانواده توسط خانواده مرسوم است.

در روز مادر، جهان عرب را به خانه بیاورید. روز را با بوسیدن دست مادرتان شروع کنید و او را با هدایا غرق کنید.

یک آهنگ عاشقانه به مادرتان تقدیم کنید تا به او نشان دهید چقدر در زندگی شما اهمیت دارد.

منبع: StoriesbySoumya

/*/ .

.


بازنشر از : digimag