1402\02\04 06:22:05


آسیب آلودگی هوا به مردم از قبل از تولد تا پیری آنهاداده‌های مطالعات جدید نشان داده است که آلودگی هوا در تمام مراحل زندگی از جمله…

آسیب آلودگی هوا به مردم از قبل از تولد تا پیری آنها مجموعه: اخبار پزشکی تاریخ انتشار : جمعه, 01 ارديبهشت 1402 18:55 داده‌های مطالعات جدید نشان داده است که آلودگی هوا در تمام مراحل زندگی از جمله در کاهش تعداد اسپرم و آسیب به رشد جنین، به افراد آسیب می‌رساند. به گزارش ایسنا به نقل از ایندیپندنت، مروری بر شواهد کلیدی در مورد اثرات آلودگی هوا، نتیجه بیش از ۳۵ هزار مطالعه در ۱۰ سال گذشته، راه‌های آسیب‌رسانی از قبل از تولد تا پیری را به تفصیل بیان کرده است

آسیب آلودگی هوا به مردم از قبل از تولد تا پیری آنها مجموعه: اخبار پزشکی تاریخ انتشار : جمعه, 01 ارديبهشت 1402 18:55 داده‌های مطالعات جدید نشان داده است که آلودگی هوا در تمام مراحل زندگی از جمله در کاهش تعداد اسپرم و آسیب به رشد جنین، به افراد آسیب می‌رساند. به گزارش ایسنا به نقل از ایندیپندنت، مروری بر شواهد کلیدی در مورد اثرات آلودگی هوا، نتیجه بیش از ۳۵ هزار مطالعه در ۱۰ سال گذشته، راه‌های آسیب‌رسانی از قبل از تولد تا پیری را به تفصیل بیان کرده است.   متخصصان از گروه تحقیقات محیطی امپریال کالج لندن گفتند ذرات معلق، پی‌ام ۲.۵ (PM۲.۵) و دی‌اکسید نیتروژن (NO۲) به‌ویژه خیلی مضرند - که هر دو از اگزوز خودروها ناشی می‌شوند.   آن‌ها گفتند که هیچ مدرکی برای شناسایی آستانه‌ای که در آن پی‌ام ۲.۵ هیچ ضرری نداشته باشد وجود ندارد و حتی افرادی که در کمترین آلودگی حومه لندن زندگی می‌کنند هنوز تحت تاثیر قرار می‌گیرند.   نویسندگان این مطالعه نوشتند: در حالی که ارقام درج شده در سرخط اخبار در مورد تاثیر آلودگی هوا بر سلامت بر تعداد معادل مرگ‌های زودرس تمرکز می‌کنند، تاثیرات گسترده‌تر در نقش آلودگی هوا در حجم بیماری‌های مزمن پنهان مانده است.

این‌ها کیفیت زندگی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از طریق هزینه‌های اضافی بهداشتی و مراقبت‌های اجتماعی و همچنین توانایی ما برای یادگیری، کار و کمک به جامعه، هزینه‌های زیادی را بر جامعه تحمیل می‌کند.   در دوران بارداری، آلودگی هوا به رشد جنین آسیب می‌رساند و می‌تواند باعث وزن کم هنگام تولد، سقط‌ جنین و تعداد کم اسپرم در مردان شود. در کودکان می‌تواند رشد ریه را متوقف کند، باعث آسم شود و بر فشارخون، توانایی‌های شناختی و سلامت روان تاثیر بگذارد. در بزرگسالی نیز احتمال مرگ زودهنگام از طریق چندین بیماری مزمن، سرطان و سکته مغزی را افزایش می‌دهد.   نویسندگان نوشتند: شاید مهم‌ترین یافته جدید شواهد مربوط به تاثیر آلودگی هوا بر سلامت مغز از جمله سلامت روان و زوال عقل و تاثیرات اولیه زندگی است که می‌تواند در آینده به تحمل اختلالات مربوط به سلامتی در میان جمعیت منجر شود.

هر دو نشان‌دهنده هزینه‌های قابل‌توجه اما در حال حاضر نامشخص برای جامعه و اقتصاد هستند.   بهداشت عمومی انگلیس تخمین زده است که سالانه ۴۳ هزار نفر در این کشور به‌دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند و اگر اقدامی انجام نشود ممکن است تا سال ۲۰۳۵، تا ۱۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون پوند برای این کشور هزینه داشته باشد.   نویسندگان این مطالعه می‌گویند: هدف سیاست‌ها باید کاهش آسیب‌های انباشته ناشی از آلودگی هوا و تخریب سلامت باشد و علاوه بر آن از افرادی که در برابر غلظت‌های فعلی آلودگی آسیب‌پذیر شده‌اند، حفاظت کند.    . .


بازنشر از : بیتوته