1402\01\09 00:37:30


طرز تهیه و خواص سرکه انگبین سنتی (سکنجبین)

طرز تهیه و خواص سرکه انگبین سنتی (سکنجبین) مجموعه: خواص مواد غذایی سرکه انگبین سنتی آشنایی با سرکه انگبین و خواص آنسرکه انگبین یا سکنجبین که بر پایه عسل تهیه شود خواص درمانی زیادی دارد و سموم بدن را پاکسازی میکند. سرکه انگبین یا سکنجبین یکی از نوشیدنی های سنتی و بسیار پرطرفدار ایرانی است که علاوه بر خوشمزه و گوارا بودن ، از نظر طب سنتی ، خواص زیادی برای سلامت دارد

طرز تهیه و خواص سرکه انگبین سنتی (سکنجبین) مجموعه: خواص مواد غذایی سرکه انگبین سنتی   آشنایی با سرکه انگبین و خواص آن سرکه انگبین یا سکنجبین که بر پایه عسل تهیه شود خواص درمانی زیادی دارد و سموم بدن را پاکسازی میکند. سرکه انگبین یا سکنجبین یکی از نوشیدنی های سنتی و بسیار پرطرفدار ایرانی است که علاوه بر خوشمزه و گوارا بودن ، از نظر طب سنتی ، خواص زیادی برای سلامت دارد.

خواص این شربت به قدری زیاد است که ابوعلی سینا کتابی به نام " منافع الشراب  المسمی سکنجبین "  به زبان عربی نوشته است که در سال 1547 به زبان لاتین ترجمه شده است.    ناگفته نماند که شربت سکنجبین در قدیم با عسل تهیه میشده است و مطالب طب سنتی درباره خواص سرکه انگبین مربوط به همین نوشیدنی سنتی است. امروزه به دلیل گران بودن عسل ، شربت سرکه انگبین را با شکر و نبات تهیه میکنند. معمولا مصرف سرکه انگبین را برای دفع اخلاط فاسد از بدن توصیه میکنند.   طبع سرکه انگبین در طب سنتی   طبع سرکه انگبین در طب سنتی سنکنجبین طبع میانه ای داشته و تعدیل کننده مزاج است. البته میتوانید طبع سکنجبین را برای افراد سردمزاج و گرم مزاج تا حدودی تغییر دهید. مثلا اگر گرم مزاج هستید میتوانید مقداری خیار رنده شده به شربت اضافه کنید یا اگر در فصل عید نوروز زیادی هله هوله خورده اید میتوانید مقداری عرق کاسنی که مزاج سرد و خنکی دارد به سکنجبین افزوده و همراه با کاهو میل نمایید. اگر سرد مزاج هستید میتوانید چند شاخه نعنای تازه که طبع گرمی دارد را خرد کرده و در سرکه انگبین بریزید تا عطر و اسانس نعنای تازه را به خود بگیرد.   خواص سرکه انگبین   خواص سرکه انگبین - اگر مقدار سرکه در سرکه انگبین زیاد شود ، طبع آن سرد شده و برای زخم معده و روده مناسب نیست.  - اگر شیرینی آن زیاد شود ، طبعش گرم شده و بسیار چاق کننده خواهد شد. - سکنجبین متعادل کننده حرارت و التهاب کبد است و صفرا را کاهش میدهد و از عطش می کاهد. - باز کننده عروق و مجاری بدن است - پاکسازی کننده خون و برطرف  کننده غلظت خون است - شربت سرکه انگبین به پاکسازی کبد، معده ، کلیه و مجاری ادراری کمک میکند. - برای دفع سنگ کیسه صفرا و سنگ کلیه مفید است. - شربت سکنجبین به از بین بردن سوزش سر دل و رفلاکس اسیدی معده کمک میکند. - موجب کاهش التهاب مفاصل و آرتریت است. - بدن را ضدعفونی کرده و باکتری ها و قارچ ها را از بین میبرد. - فشار خون را کاهش میدهد. - از بروز سکته قلبی و مغزی جلوگیری میکند. - باعث کاهش قند و چربی خون میشود. - برای درمان بیماری های پوستی از جمله ویتیلیگو ، خارش ، کهیر، اگزما و پسوریازیس مفید است. - باعث افزایش انرژی میشود. - نفخ معده را از بین میبرد. - اگر برای تهیه سرکه انگبین عرق نعنا را با سایر عرقیات گیاهی جایگزین کنید، خواص درمانی متفاوتی پیدا میکند. - برای پاکسازی معده میتوانید آن را  با عرق شاه تره و کاسنی مخلوط کنید. - برای سلامتی معده میتوانید ان را با عرق بابونه، شیرین بیان و بومادران ترکیب کنید.  - اگر سرکه انگبین را با آویشن و پونه مخلوط کنید خاصیت آنتی بیوتیک پیدا میکند. - ترکیب سنبل الطیب ، گل گاوزبان و اسطوخودوس باعث ایجاد خاصیت  آرام بخش و خواب آور در شربت میشود. - ترکیب سرکه انگبین با عرق خارخاسک، خارشتر و کرفس به پاکسازی کلیه ها و دفع سنگ کلیه کمک میکند. - ترکیب سرکه انگبین با عرق گزنه ، مریم گلی و شنبلیله برای بیمار دیابتی مفید است. - برای کاهش فشار خون میتوانید عرق برگ زیتون و گردو به آن اضافه کنید. - برای کاهش چربی خون میتوانید عرق زیره ، شوید و زنیان به آن اضافه کنید.    موارد منع مصرف سرکه انگبین زنان باردار نباید از این شربت استفاده کنند. اگر زخم معده دارید باید در مصرف این شربت احتیاط کنید.

در صورت تمایل به مصرف باید مقدار سرکه را کاهش داده ، عسل بیشتری به آن بیفزایید و به جای عرق نعنا از عرق شیرین بیان در تهیه شربت  استفاده کنید.   مواد لازم سرکه انگبین سنتی سرکه انگور یا سیب                    ۶ قاشق غذاخوری  عسل          ۶ قاش غذاخوری  عرق نعناع    ۱۰ تا ۱۲ قاشق غذاخوری   آب   پنج تا ۶ لیوان   طرز تهیه سرکه انگبین   طرز تهیه سرکه انگبین سنتی تمام مواد به جز آب را با هم مخلوط نموده و هر زمان که تمایل به نوشیدن شربت داشتید 5 لیوان آب به آن اضافه کرده و میل نمایید. برای این که بیشترین فایده دارویی را از شربت سرکه انگبین ببرید بهتر است در زمستان با آب نیم گرم و در تابستان با آب سرد این شربت را بنوشید و برای سرد کردن آن از یخ استفاده نکنید.   برای افراد لاغر از سرکه انگور و برای افراد چاق از سرکه سیب برای تهیه شربت استفاده کنید. برای افراد گرم مزاج میتونید مقدار عسل را کاهش دهید و برای افراد سرد مزاج میتوانید مقدار عسل را افزایش دهید.  دوره مصرف درمانی سرکه انگبین برای دفع اخلاط فاسد 3 هفته ای است. میتوانید شربت سرکه انگبین سنتی را به مدت سه هفته ، روزانه 2 لیوان ، 2 ساعت بعد از وعده غذایی بنوشید. یک هفته استراحت بدهید و دوباره در صورت نیاز دوره سه هفته ای را تکرار کنید.   گردآوری : بخش تغذیه و آشپزی  .

.


بازنشر از : بیتوته