1402\01\12 16:11:08


نتایج یک مطالعه جدید: جمعیت جهان تا پایان قرن به 6 میلیارد نفر کاهش پیدا می‌کند

طبق این پیش‌بینی، جمعیت جهان که اکنون 7.96 میلیارد نفر است، تا پایان قرن نزدیک به 2 میلیارد کاهش پیدا خواهد کرد.

یک تحلیل جدید از روند تولد نشان می‌دهد که رشد جمعیت ممکن است تا سال  2050  متوقف شود و جمعیت جهان تا سال  2100  به  6 میلیارد انسان  روی زمین کاهش پیدا کند.

این مطالعه که به سفارش سازمان غیرانتفاعی The Club of Rome انجام شده است، پیش‌بینی می‌کند که اگر روند فعلی ادامه پیدا کند، جمعیت جهان که درحال‌حاضر  7.96 میلیارد نفر  است، در اواسط قرن به  8.6 میلیارد نفر  خواهد رسید و قبل از پایان قرن، نزدیک به  2 میلیارد  کاهش پیدا خواهد کرد.

تأثیرات مثبت و منفی کاهش جمعیت جهان

این پیش‌بینی می‌تواند برای بشریت هم خبر خوب و هم خبر بدی باشد.

کاهش شدید جمعیت انسانی مشکلات زیست‌محیطی زمین را اندکی کاهش خواهد داد، اما مهم‌ترین عامل در حل آن‌ها محسوب نمی‌شود. از سویی دیگر، کاهش جمعیت باعث می‌شود تا کل بشریت مسن‌تر شود و نسبت افراد در سن کار را کاهش می‌دهد که این امر مسئولیت بیشتری را برای تأمین مالی مراقبت‌های بهداشتی و حقوق بازنشستگی بر دوش جوانان تحمیل خواهد کرد.

«پر اسپن استوکنز»، مدیر مرکز پایداری مدرسه بازرگانی نروژ و سرپرست پروژه Earth4All که این تحقیق را انجام داده، در بیانیه‌ای گفته است:

«می‌دانیم که توسعه سریع اقتصادی در کشورهای کم‌درآمد تأثیر زیادی بر نرخ باروری دارد. درحالی‌که نرخ باروری کاهش پیدا می‌کند، دختران به منابع آموزشی بهتری دسترسی پیدا می‌کنند و زنان از نظر اقتصادی توامند‌تر شده و به مراقبت‌های بهداشتی بهتری دسترسی دارند.»

محققان همچنین ارتباط بین اندازه جمعیت و توانایی سیاره برای حفظ جمعیت انسانی را نیز بررسی کرده‌اند.

آن‌ها متوجه شده‌اند که برخلاف روایت‌های رایج مالتوس‌گرایانه، اندازه جمعیت عامل کلیدی تغییر اقلیم نیست. درعوض، به عقیده آن‌ها، مقصر اصلی سطوح بالای بهره‌برداری توسط افراد ثروتمند جهان است که باید کاهش پیدا کند.

. .


بازنشر از : منبع: دیجیاتو