1402\01\09 14:09:09


چرا در بهار مدام احساس خستگی می‌کنیم؟

اولین روزهای گرم سال برای بسیاری از افراد منجر به خستگی و مشکلات گردش خون، نوسانات خلقی، سردرد، عدم تمرکز، تحریک‌پذیری یا بی‌خوابی می‌شود.

 اولین روزهای گرم سال برای بسیاری از افراد منجر به خستگی و مشکلات گردش خون، نوسانات خلقی، سردرد، عدم تمرکز، تحریک‌پذیری یا بی‌خوابی می‌شود.

پدیده "خستگی بهاری" در واقع یک فرآیند پزشکی قابل توضیح است و زمینه بیولوژیکی دارد.

به‌نوشته نشریه آلمانی Stern؛ تغییر فصول بر تولید محرک بیداری به‌نام #سروتونین و هورمون خواب یعنی ملاتونین تأثیر می‌گذارد. افزایش قرار‌گرفتن در معرض نور خورشید در فصل بهار باعث افزایش تولید سروتونین می‌شود. درعین‌حال، هورمون ملاتونین که مسئول خواب است، همچنان فعال است.

اثر متقابل دو ماده پیام‌رسان، تحت عنوان نبرد هورمون‌ها، بدن را خسته می‌کند. بنابراین خستگی بهاری واقعا وجود دارد.

پس از اینکه بدن به تغییر فصل عادت کرد، خستگی بهاری خود‌به‌خود بعد از دو تا چهار هفته فروکش می‌کند.

علاوه بر نقش هورمون‌ها، در حالی که رگ‌های خونی در هوای سرد منقبض می‌شوند تا گرمای کمتری را از دست بدهند، با افزایش دما کمی گشاد می‌شوند. این امر باعث می‌شود #فشارخون کمی پایین بیاید و باعث خستگی یا مشکلات گردش خون شود.

افرادی که از قبل فشار خون پایینی دارند، بیشتر از خستگی در فصل بهار شکایت می‌کنند.

قرار گرفتن در معرض نور

نور بهترین درمان است. زیرا تولید سروتونین و ویتامین D را افزایش می‌دهد و تولید هورمون خواب ملاتونین را در طول روز متوقف می‌کند. بنابراین کارشناسان توصیه می‌کنند تا حد امکان در فصل بهار، #ورزش در فضای باز انجام شود.

از آنجایی که بدن برای تولید سروتونین بیشتر مجبور به جذب نور خورشید از طریق شبکیه چشم است، متخصصان توصیه می‌کنند که به‌طور مداوم از عینک آفتابی استفاده نکنید. علاوه‌بر‌این، چرت بعد‌از‌ظهر همیشه مفید نیست، زیرا در این صورت ملاتونین بیشتری دوباره تولید می‌شود.

نوشیدن قهوه

نوشیدن قهوه اگرچه به بیدار ماندن و رفع خستگی کمک می‌کند، اما نباید زیاده‌روی کنید، زیرا کافئین در مقادیر زیاد می‌تواند منجر به حالت تهوع و افزایش ضربان قلب شود. اگر قهوه دوست دارید، می‌توانید سه تا چهار فنجان در طول روز بنوشید.

طبق گفته سازمان ایمنی غذای اروپا (EFSA)، این دوز برای بزرگسالان سالم، بی‌خطر است.

نوشیدن آب

نوشیدن مقادیر کافی آب، راهی مناسب برای جلوگیری از سردرد و خستگی است. طبق گفته انجمن تغذیه آلمان (DGE)، رساندن حدود ۱.۵ لیتر مایعات به بدن در روز ایده‌آل است. این میزان معادل حدود شش لیوان آب است.

گوش‌دادن به ساعت بدن

هر فرد بزرگسال به‌طور متوسط به ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه نیاز دارد.

 

.

.


بازنشر از : منبع: برترین ها