1402\01\08 10:20:46


تأکید بر توجه ویژه به تئاتر استان‌ها. مخاطب سرمایه اصلی تئاتر است

گرامیداشت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی با برگزاری مراسم‌های مختلف در شهرهای مختلف از جمله تهران و خوی انجام شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، گرامیداشت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی، دوشنبه هفتم اسفند در شهرستان خوی برگزار شد.

این مراسم به همت اداره‌کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی، با هدف همراهی، حمایت و بهبود شرایط روحی مردم و هنرمندان زلزله‌زده خوی، ساعت ۱۳:۳۰ در شهرداری خوی برگزار شد. علیرضا نوروزی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، اسرافیل فرج‌اللهی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، جواد ساجدی‌نژاد معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری خوی و حجت‌الاسلام حجت قاسم‌خانی امام جمعه شهرستان خوی از حاضران در این رویداد هنری بودند. جواد ساجدی‌نژاد معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی شهرستان خوی، در ابتدای این مراسم ضمن تبریک روز جهانی تئاتر از اهمیت و جایگاه آیین‌ها و سنت‌های نمایشی ایران از جمله معرکه‌گیری، شبیه‌خوانی و داستان‌های فولکلوریک سخن گفت.

در ادامه، اسرافیل فرج‌اللهی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران ضمن خواندن پیام کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی به مناسبت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی، گفت: شعار ما در اداره‌کل هنرهای نمایشی و انجمن هنرهای نمایشی ایران، نگاه عدالت‌محور و توجه ویژه به تئاتر استان‌ها است و با همین نگاه، بزرگ‌ترین روز برای خانواده تئاتر را در کنار مردم و هنرمندان عزیز شهرستان خوی برگزار کردیم. سپس علیرضا نوروزی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی با ارائه گزارش عملکرد تئاتر استان در سال ۱۴۰۱ گفت: ارتقای فضای آموزشی، تولید متون بومی، آموزش هنر برای همه و آموزش تولید محور از مهم‌ترین اهداف و برنامه‌های ما در سال ۱۴۰۲ خواهد بود. حجت‌الاسلام قاسم‌خانی امام جمعه شهرستان خوی از دیگر سخنرانان این مراسم، با اشاره به نقش هنر در جامعه، از مسئولیت خطیر هنرمندان در قبال جامعه، تغییر نسل‌ها، مسائل تربیتی و دینی سخن گفت و افزود: هنر حقیقی فاخر در راستای انسان‌سازی، آگاهی‌سازی و کاهش آسیب‌های اجتماعی است.

پخش پیام ویدیویی اسماعیل خلج بازیگر و کارگردان پیشکسوت به مناسبت روز جهانی تئاتر، اجرای آیین‌های «تکم‌گردانی» و «عاشیق‌خوانی» و همچنین قرائت پیام روز جهانی تئاتر توسط سیدجلیل آغداشی از پیشکسوتان تئاتر استان آذربایجان غربی، از دیگر برنامه‌های مراسم روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی در شهرستان خوی بود. در بخشی از این مراسم از سیدجلیل آغداشی پیشکسوت تئاتر استان، امید خاک‌پور رییس انجمن هنرهای نمایشی این استان و ناصر بیضایی دیگر هنرمند تئاتر آذربایجان غربی قدردانی شد. آیین نکوداشت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی در شهرستان خوی با اجرای نمایش خیابانی «نوروزخوانی کوسا اویونی» به نویسندگی و کارگردانی مهدی صالحیار، بعدازظهر دوشنبه هفتم فروردین به پایان رسید.

تبلیغات
خرید اینترنتی لباس بچه
فروشگاه اینترنتی دُرین کیدز فروش اینترنتی لباس کودک با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت .
# کودک - # بچه - # فروش اینترنتی لباس بچه

تماشاخانه سنگلج و تالار هنر میزبانان روز ملی هنرهای نمایشی همچنین در مراسم گرامیداشت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی در تالار هنر و تماشاخانه سنگلج هم‌زمان با برگزاری برنامه‌های متنوع از مخاطبان تئاتر به عنوان سرمایه‌های اصلی این هنر قدردانی شد. مراسم روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی در تالار هنر با حضور کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی، مریم کاظمی بازیگر و کارگردان تئاتر، سیدحسین فدایی‌حسین نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر و جمعی از تماشاگران و مخاطبان در ساعت ۱۷ روز دوشنبه هفتم فروردین برگزار شد. کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی در ابتدای این مراسم ضمن تبریک روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی از لزوم توجه به هنرمندان و مخاطبان تالار هنر به عنوان سرمایه‌های تئاتر کودک و نوجوان سخن گفت.

برگزاری نمایشگاه عکس آثار اجرا شده در یکسال گذشته از زاویه دوربین عکاسان رضا معطریان، کاوه کرمی، میلاد میرزاعلی و سپیده طالبی و همچنین اجرای نمایش «مانتکو در سرزمین پادشاهی» به کارگردانی مهدی خجستگی از دیگر برنامه‎های تالار هنر در روز جهانی تئاتر بود. تماشاگران ناشنوا در روز جهانی تئاتر با حضور در این تالار به تماشای نمایش «مانتکو در سرزمین پادشاهی» اولین نمایش اجرا شده تالار هنر در سال ۱۴۰۲ نشستند. دیگر مراسم گرامیداشت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی با حضور کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی، پریسا مقتدی مدیریت تماشاخانه سنگلج و هنرمندانی چون جواد انصافی، داوود داداشی، علی یدالهی، منوچهر اکبرلو، هادی حوری، بهرام سروری‌نژاد و داوود فتحعلی‌بیگی ساعت ۱۹ در تماشاخانه سنگلج برگزار شد.

کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی کشور در این مراسم گفت: سال جدید را به سرمایه اصلی تئاتر یعنی مخاطبانش تبریک می‌گویم و آرزوی شادکامی و سلامتی برای این عزیزان دارم. اینکه مخاطبان؛ تئاتر را تنها نگذاشته اند باعث خوشحالی و مباهات است و بسیار خرسندم که آنها برای تماشای نمایش «ماشین دودی» آن هم در روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی در تماشاخانه سنگلج حاضر شده اند. قرائت پیام روز جهانی تئاتر نوشته سمیحه ایوب بانوی بازیگر مصری توسط داوود فتحعلی‌بیگی بازیگر و کارگردان پیشکسوت تئاتر، قرائت بخشی از گفتگوی علی نصیریان بازیگر و کارگردان باسابقه تئاتر درباره شخصیت نمایشی «مبارک» و آرزوی او برای زنده کردن کاراکترهای «مبارک و سیاه» توسط پریسا مقتدی مدیریت تماشاخانه سنگلج و تبریک روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی توسط هفت حاجی فیروز هفت سین به دست از دیگر برنامه های تماشاخانه سنگلج در روز ملی هنرهای نمایشی بود..

.


بازنشر از : مهر

روز جهانی تئاتر

روز ملی هنرهای نمایشی

تالار هنر

تماشاخانه س