1401\05\22 15:08:04


تغییرات آب و هوایی موجب تشدید ۲۱۸ بیماری عفونی می شود

یک تحلیل جدید ادعا می کند که سیل، موج گرما و خشکسالی ۵۸ درصد از بیماری های عفونی را بدتر کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، محققان دریافتند که ۲۱۸ بیماری از ۳۷۵ بیماری عفونی شناخته شده، از جمله مالاریا، هانتا ویروس، وبا و سیاه زخم، بواسطه تغییرات آب و هوایی وخیم‌تر می‌شوند.

محققان دریافتند که باران سیل آسا و سیل از طریق پشه‌ها، موش‌ها و گوزن‌هایی که حامل میکروب‌ها هستند، مردم را بیمار می‌کند. همچنین گرم شدن اقیانوس‌ها و امواج گرما باعث آلوده شدن غذاهای دریایی و دیگر مواد غذایی می‌شود، در حالی که خشکسالی تعداد خفاش‌های حامل ویروس را افزایش می‌دهد. دکتر «جاناتان پاتز»، مدیر مؤسسه جهانی بهداشت در دانشگاه ویسکانسین، گفت: «اگر تغییرات آب و هوایی رخ دهد، خطر ابتلاء به این بیماری‌ها نیز تغییر می‌کند.» دکتر «کارلوس دل ریو»، متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه اموری، گفت: «یافته های این مطالعه وحشتناک است و به خوبی پیامدهای عظیم تغییرات آب و هوایی بر پاتوژن های انسانی را نشان می‌دهد.» وی در ادامه افزود: «ما در بیماری‌های عفونی و میکروبیولوژی باید تغییرات آب و هوایی را یکی از اولویت‌های خود قرار دهیم و باید همه با هم همکاری کنیم تا از فاجعه‌ای که بدون شک در نتیجه تغییرات اقلیمی روی خواهد داد جلوگیری کنیم.» محققان همچنین به سایر بیماری‌ها از جمله آسم، آلرژی و گزش حیوانات پرداختند تا ببینند چه تعداد از این بیماری‌ها با تغییرات آب و هوایی مرتبط هستند.

آنها دریافتند که از حدود ۳۰۰ بیماری، بیش از ۲۲۰ مورد از آنها به دلیل تغییرات آب و هوایی بدتر شده است. ۹ مورد به دلیل تغییرات آب و هوایی کاهش یافتند، در حالی که ۵۴ مورد بدتر شده بودند.. .


بازنشر از : مهر

تغییرات جوی

تغییرات اقلیمی

آب و هوا